Ładowanie e-samochodów i bycie bezpiecznym: Kierowcy powinni znać te symbole

Ładowanie e-samochodów i bycie bezpiecznym: Kierowcy powinni znać te symbole

Jeśli jeździsz samochodem elektrycznym, musisz się do tego przyzwyczaić. Najbliższa stacja ładowania jest często trudniejsza do znalezienia niż stacje benzynowe od lat. Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód elektryczny i stacja ładowania są kompatybilne, zanim zatrzymasz się za darmo, powinieneś przyjrzeć się własnemu pojazdowi. Prosta ikona może ci pomóc.

Dla kierowców samochodów elektrycznych: symbol UE powinien zapewniać przejrzystość

Planowanie dłuższych czasów ładowania, wiedza o tym, gdzie znajduje się najbliższa stacja ładowania oraz odpowiednie karty ładowania i dostawcy: jeśli jeździsz e-samochodem, musisz być dobrze przygotowany, zwłaszcza na większe odległości. Aby nic nie poszło nie tak podczas postojów załadunkowych, UE opiera się na jednolitym oznakowaniu (Źródło: t-online). Oznaki tego są znane od lat w pojazdach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a wkrótce staną się częścią codziennego życia również kierowców samochodów elektrycznych.

Wypożycz e-samochód i odbierz premię środowiskową

Powinno to działać na tej samej zasadzie, co na przykład silnik benzynowy, który może spalić E5 lub E10. Jeden wybrał jednolite oznakowanie sześciokąt, w kolorze czarnym na samochodzie elektrycznym (widoczne na zdjęciu poniżej), w kolorze białym na stacji ładującej. Wewnątrz znajduje się litera oznaczająca konfigurację wtyczki z odpowiednią pojemnością ładowania. Te same oznaczenia na samochodzie i stacji ładującej pozwalają kierowcom na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy stacja ładująca i samochód elektryczny są kompatybilne.

Oznaczenia w skrócie:

Sześciokąt z „B”: Konfiguracja typu 1, napięcie do 250 Vrms (ładowanie AC) Sześciokąt z „C”: Konfiguracja typu 2, napięcie do 480 Vrms (AC) Sześciokąt z „D”: Typ 3 – konfiguracja A, do góry do napięcia skutecznego 480 V (AC) sześciokątny z „E”: konfiguracja typu 3-C, do napięcia skutecznego 480 V (AC) szesnastkowy z „K”: konfiguracja FF, zakres napięcia 50–500 V (szybkie ładowanie DC) Sześciokątny z “L”: konfiguracja FF, zakres napięcia 200 – 920 V (DC) Sześciokąt z “M”: konfiguracja AA, zakres napięcia 50 – 500 V (DC) Sześciokąt z “N”: konfiguracja AA, zakres napięcia 200 – 920 V ( DC) sześciokątny z „O”: konfiguracja typu 2a, zakres napięcia 50 – 500 V (DC)
Podobnie jak na korku wlewu paliwa w silniku spalinowym, osłona złącza ładowania w samochodach elektrycznych jest również ozdobiona instrukcją prawidłowego ładowania. (Źródło obrazu: IMAGO / blickwinkel)

Oznakowanie, które jest takie samo w UE, pozwala kierowcom samochodów elektrycznych na pierwszy rzut oka zobaczyć, czy znajdują się we właściwym miejscu na danej stacji ładowania. Dołączony e-samochód z pewnością zmieści się w kilku połączeniachW końcu zwykle możesz wybrać przynajmniej między normalną prędkością ładowania a szybkim ładowaniem. Poza UE symbol będzie obowiązywał również w Islandii, Liechtensteinie, Macedonii, Norwegii, Serbii, Turcji i Szwajcarii.

Warto nie wahać się przy przesiadce na samochód elektryczny:

Problem ze smartfonem: Aplikacje nie znają żadnych jednolitych znaków

Jednak całość ma jedną przeszkodę w życiu codziennym: korzystaj więc z popularnych aplikacji do ładowania kart lub porównuj ceny stacji ładowania i ich dostawców nie oznaczenia UE. Zwykle jest tam określony typ wtyczki wraz ze szkicem wtyczki i dostępną mocą ładowania w kW. Jest to również praktyczne i jako kierowca wiesz, czy postępujesz właściwie. Jednak jednolity system z tymi samymi symbolami byłby jeszcze bardziej przyjazny dla konsumentów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech