Zaoszczędź ponad 1000 euro na kosztach energii: Stiftung Warentest ujawnia, jak to działa

Zaoszczędź ponad 1000 euro na kosztach energii: Stiftung Warentest ujawnia, jak to działa

Zmniejsz ogrzewanie, weź chłodniejszy prysznic, oszczędzanie energii nie musi być trudne. Istnieje jednak kilka innych wskazówek, z których konsumenci mogą skorzystać, aby zaoszczędzić pieniądze nawet w nadchodzącą, kosztowną zimę. Stiftung Warentest zebrał kilka sztuczek, których możesz użyć, aby zatrzymać trochę więcej pieniędzy w portfelu, nawet przy wysokich cenach energii.

Oszczędzanie energii elektrycznej podczas drogiej zimy: tak radzi Stiftung Warentest

Zimą wielu Niemców staje przed nieistniejącym od dziesięcioleci wyzwaniem. Ceny energii, czy to gazu, ropy czy elektryczności, są wyższe niż kiedykolwiek, przysparzając wielu konsumentom pozornie nie do przezwyciężenia problemów: jak mają za to zapłacić?

Stiftung Warentest wykorzystuje to jako okazję do przetestowania obiecujących wskazówek dotyczących oszczędności. Podstawą jest roczne zużycie trzyosobowej rodziny w nieocieplonym trzypokojowym mieszkaniu o powierzchni około 75 m2. Aby uzyskać oszczędności, testerzy produktów oczekują ceny 34 centy za kilowatogodzinę za energię elektryczną oraz 15 centów za kWh gazu – zauważalny jest już pewien wzrost w obecnym czasie.

Porada oszczędnościowa nr 1: Wzięcie innego prysznica pozwala zaoszczędzić najwięcej pieniędzy

Umierać największą oszczędnością może być przykładowa rodzina pod prysznicem zasięg. Według Stiftung Warentest zimniejsza woda o jeden stopień, krótsze prysznice i oszczędzająca wodę głowica prysznicowa zapewniają roczne oszczędności 707 Euro na zewnątrz. W tym przykładzie woda w prysznicu jest podgrzewana przez grzejnik przepływowy zasilany energią elektryczną – powszechna instalacja w niemieckich gospodarstwach domowych.

Kosztów nie można przerzucić jeden na jeden, jeśli korzystasz z bojlera na gorącą wodę zasilanego gazem. Ale nawet tutaj można zaoszczędzić, zmieniając nawyki pod prysznicem. Przy okazji, potrzebujesz nie kupuj od razu nowej głowicy prysznicowej, jeśli oszczędzasz wodę i pieniądze chcieć. Istnieją również praktyczne wkładki, które można łatwo zainstalować między głowicą prysznicową a wężem (patrz Amazon).

Porada oszczędnościowa nr 2: co tak naprawdę robi wyłączenie ogrzewania

Jeśli chodzi o ogrzewanie, możesz wiele zmienić, aby zaoszczędzić pieniądze. Szereg wskazówek znajdziesz w naszym artykule:

Według Stiftung Warentest temperatura w pomieszczeniu niższa o jeden stopień daje oszczędności rzędu 6 procent, ale minus drugi stopień daje tylko 1 procent więcej. W przykładzie, który pobierasz z dwoma stopniami minusa w całym mieszkaniu ponad 151 euro rocznie.

Jeśli nie musisz utrzymywać stałej temperatury przez cały czas, możesz zaoszczędzić jeszcze więcej dzięki automatycznym termostatom. Nasz lis oszczędnościowy GIGA, Peter, podsumował tutaj dla Ciebie swoje doświadczenia z inteligentnymi termostatami. Według Stiftung Warentest ogrzewanie jest obecnie o 189 euro mniej. Po zwróceniu się z początkowej inwestycji w termostaty obniżają one koszty jeszcze bardziej.

Oszczędność nr 3: Prawidłowo wypierz i wysusz ubrania

Według testerów produktów każdy, kto konsekwentnie korzysta z programu ekologicznego z nowoczesną pralką, oszczędza 23 euro rocznie. Suszarka jest również głównym czynnikiem kosztowym. Każdy, kto odwiesi pranie do wyschnięcia tak często, jak to możliwe, zamiast korzystać z pralki, może liczyć na kilka euro więcej. Z wyjątkiem zimy, linia myjąca jest używana w przykładzie zawsze, a nie tylko latem jak poprzednio. To pozostawia 38 euro więcej na koncie.

Ale możesz to zrobić sam w zimie pranie suche na zewnątrz. Może to potrwać dłużej niż w palącym letnim słońcu, ale nie obciąża portfela i nadaje świeży zapach Twoim ubraniom. Wskazówka od Stiftung Warentest: użyj suszarki lub rozwieś pranie na zewnątrz, ale nie pozwól mu wyschnąć w mieszkaniu. Parowanie usuwa ciepło z pomieszczenia, więc ogrzewanie musi pracować ciężej. Suszarka jest tańszą alternatywą. Również prawidłowo odwiruj pranie, wtedy suszarka zużywa mniej energii.

Idealny dodatek do obniżenia kosztów energii elektrycznej – elektrownia słoneczna na balkon:

Oszczędność nr 4: Wyłącz funkcję WLAN

Przysłowiowy mały inwentarz można znaleźć wszędzie w gospodarstwie domowym. Praktycznie wszędzie rozeszło się słowo, że jeśli to możliwe, powinieneś używać listwy zasilającej do urządzeń w trybie gotowości. Ale możesz też zrobić to inaczej z wieloma nowoczesnymi urządzeniami zmniejszyć zużycie energii. Ponieważ coraz więcej inteligentnych urządzeń jest stale połączonych z Internetem za pośrednictwem sieci WLAN. Jednak ta funkcja pobiera dużo mocy.

Jeśli nie jesteś na stałe uzależniony od Internetu w telewizorze, lodówce, głośniku lub radiu z włączoną funkcją WiFi, może warto dezaktywować połączenie. Jeśli zamiast tego użyjesz kabla LAN, możesz zaoszczędzić 15 euro ze względu na mniejsze zużycie. Powinieneś także pomyśleć o korzystaniu z nocnego wyłączania routera. Urządzenia pracujące w trybie ciągłym, takie jak lodówka, są jednymi z największych źródeł kosztów w gospodarstwie domowym i zazwyczaj nie potrzebujesz routera przez całą dobę.

Dzięki tym i kilku innym wskazówkom dotyczącym oszczędności tworzy się przykładowa rodzina Stiftung Warentest całkowita oszczędność 1074 euro rocznie na rachunku za prąd. Jednak nawet przy tych wskazówkach i trikach nie można całkowicie zrekompensować rosnących cen. Nadchodząca zima będzie prawdopodobnie droższa w prawie całych Niemczech niż poprzednie. Ci, którzy konsekwentnie oszczędnie zużywają energię, mogą przynajmniej nieco złagodzić eksplozję cen.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech