Mini system solarny: tyle może kosztować elektrownia balkonowa, żeby się opłacało

Mini system solarny: tyle może kosztować elektrownia balkonowa, żeby się opłacało

Zanim kupisz gotowy mini system solarny, powinieneś obliczyć, czy taka elektrownia balkonowa jest dla Ciebie w ogóle opłacalna. Nie tylko chcesz w pewnym momencie odzyskać nagrodę, ale także zarobić niewielki zysk. Powiem ci, co jest ważne, na przykładzie mojego mini układu słonecznego.

Wtyczkowe mini systemy fotowoltaiczne są w modzie. Odkąd zacząłem pomagać w okolicy przy wdrażaniu elektrowni balkonowych, byłem zasypywany zapytaniami. Wydaje się, że każdy chce mieć mały system fotowoltaiczny, aby w pewnym stopniu pokryć zapotrzebowanie na moc. Jednak wysoki popyt oznacza również, że ceny takich kompletnych zestawów poszły w górę. Tym bardziej ważne jest, aby nie stracić głowy i nie płacić żadnej ceny. W przewidywalnej przyszłości stanie się również trochę tańszy, gdy produkcja i łańcuchy dostaw w Chinach się odbudują.

Kiedy warto skorzystać z minisystemu słonecznego?

W każdej rozmowie, jaką przeprowadziłem na temat wdrożenia mini systemu solarnego, łączna cena dotyczyła dwóch ogniw słonecznych, mikroinwertera, kabli i wspornika maksymalnie 1000 euro. Powinieneś również użyć tej wytycznej jako przewodnika, jeśli chodzi o system 600-watowy. Za system o mocy 300 do 400 watów z panelem słonecznym liczyłem na 600 euro.

Powód tego jest prosty. Dzięki minisystemowi solarnemu typu plug-in nie przechowujesz żadnej energii elektrycznej, musisz ją natychmiast wykorzystać. Dlatego oddasz dużo wyprodukowanej energii. Nawet jeśli dostawcy obiecują, że za pomocą systemów możesz generować do 650 kWh rocznie, nie oznacza to, że zawsze korzystasz z energii elektrycznej. Dlatego oszczędności nigdy nie są tak wysokie, jak tam podano.

Zobacz elektrownie balkonowe w serwisie eBay

Oszczędzam 100 euro na kosztach energii elektrycznej rocznie

W moim przykładzie system kosztował łącznie 800 euro. W ciągu roku oszczędzam dzięki niemu około 100 euro na kosztach energii elektrycznej. Jest to również benchmark, na który możesz liczyć. Po ośmiu latach mój minisystem słoneczny zwróci się sam, a potem przy odrobinie szczęścia będzie wytwarzał energię przez kolejne 17 lub więcej lat za darmo. Gdyby kosztował 1000 euro, to byłoby 10 lat. Kalkulacja oparta jest na cenie energii elektrycznej wynoszącej 30 centów. Jeśli zapłacisz więcej, możesz również więcej wydać, ponieważ po prostu więcej oszczędzasz.

Jeśli amortyzacja trwa dłużej niż 12 lat, istnieje ryzyko, że w ogóle nie osiągniesz zysku. Ponieważ gwarancja producenta na większość mikroinwerterów to dokładnie te 12 lat. Jeśli więc coś się stanie, możesz liczyć na naprawę. Jeśli gwarancja wygaśnie, musisz ponownie zainwestować 200 do 300 euro i gra zaczyna się od nowa. Jednocześnie ogniwa słoneczne wytwarzają z biegiem lat mniej energii elektrycznej, przez co wszystko jest odpychane. Jeśli nic się nie zepsuje, i tak zarobisz, ponieważ ceny energii elektrycznej na pewno wzrosną w ciągu najbliższych kilku lat. Ale nadal nie powinieneś kupować za wszelką cenę.

Ceny mini systemów fotowoltaicznych są obecnie zdecydowanie za wysokie

Prawie dwa lata temu minisystem słoneczny ze wszystkimi dodatkami kosztował 500 euro. W dzisiejszych czasach trzeba mieć szczęście, jeśli można go dostać za 750 euro. A potem akcesoria nie są wliczone w cenę. Renomowani dostawcy pobierają maksymalnie 1000 euro za zestaw, w zależności od miejsca produkcji paneli słonecznych. Ostatnio za zestaw zapłaciliśmy około 760 euro. Ze wspornikiem i akcesoriami kosztowaliśmy około 840 euro. To cena, która jest absolutnie w porządku.

Zobacz elektrownie balkonowe w serwisie eBay

Ze względu na pandemię korony, problemy z produkcją i brakujące części, ceny są obecnie szczególnie wysokie. Oczywiście w tej chwili popyt również gwałtownie wzrósł, więc ceny poszybowały w górę.

Na przykład w naszym mieście operator sieci oferuje kompletny pakiet z instalacją za 1600 euro. To dużo pieniędzy, nawet jeśli oczywiście otrzymasz fachową poradę i wszystko będzie ze sobą połączone. Ale jeśli nie masz dwóch lewych rąk, możesz zrobić to sam. A wszystko, za co płacisz, musisz później odzyskać z prądu, w przeciwnym razie zapłacisz więcej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech