Konkurencja dla Nvidii i AMD? Potencjalny rywal pokazuje trzy nowe karty graficzne

Konkurencja dla Nvidii i AMD? Potencjalny rywal pokazuje trzy nowe karty graficzne

Teraz masło z rybą! Rynek kart graficznych przeżywa prawdziwy kryzys. Ceny modeli AMD i Nvidii eksplodują, a Intel wejdzie do biznesu dopiero na początku przyszłego roku. Teraz nowy konkurent z Chin zabrał głos i zaprezentował trzy własne karty graficzne. Ale czy te naprawdę mogą wytrzymać świecę do RTX 3070 i spółki?

Innosilicon: Nowy chiński producent pokazuje trzy nowe karty graficzne

Od ponad roku gracze na PC nie mają się z czego śmiać. Ceny kart graficznych od kilku miesięcy przewyższają dobre i złe – obecnie nie widać poprawy, chociaż Nvidia wciąż ma w zanadrzu niedrogiego asa GPU, który może wprowadzić pewien ruch na rynku.

Przy odrobinie szczęścia chiński producent Innosilicon może zrobić to samo . Na konferencji prasowej zapowiedział trzy nowe karty graficzne o nazwie Fantasy One. Spojrzenie na pierwsze znane dane techniczne pokazuje jednak, że nowe chińskie procesory graficzne nie są skierowane przede wszystkim do graczy na PC, ale do użytkowników, którzy pracują z programami akcelerowanymi przez GPU. Ponieważ jednak karty graficzne obsługują ważne interfejsy graficzne, takie jak OpenGL, OpenCL, Vulkan i DirectX, powinny być również bezproblemowo używane w grach. Jednak wydajności w grach nie można obecnie ocenić za pomocą testów porównawczych.

Zdjęcie nowych kart graficznych Innosilicon

A co jeszcze wydarzyło się ważnego w świecie gier i technologii? Powiemy ci krótko w nagłówkach GIGA:

Nowe chińskie karty graficzne w szczegółach

Najwyższy model nowej serii kart graficznych nazywa się Fantasy One Type B, jest chłodzony przez 3 wentylatory i powinien oferować moc obliczeniową około 10 TFLOP. Dla porównania: RTX 3060 Nvidii osiąga około 13 TFLOP. Innymi słowy: nie powinieneś spodziewać się prawdziwych topowych kart graficznych do gier od Innosilicon. Brak mocy obliczeniowej karty nadrabia ilością pamięci graficznej. GPU ma być oferowany z maksymalnie 32 GB pamięci GDDR6 (X) , którą łączy się jedynie przez interfejs 128-bitowy.

Zdecydowanie mniejszą wydajność oferuje Fantasy One Type A. Osiąga maksymalną moc obliczeniową na poziomie około 5 TFLOP, dzięki czemu jest nieco powyżej poziomu Nvidii GeForce GTX 1660 . Nawet przy słabszej karcie graficznej Innosilicon nie oszczędza na ilości pamięci. Na karcie powinno być zainstalowane do 16 GB pamięci VRAM. Karta jest chłodzona dwoma wentylatorami.

Dla początkujących pokazano również słabszą wersję Type A, która jest chłodzona tylko wentylatorem. Nie podano jednak danych technicznych mini karty graficznej (źródło videocardz).

To, czego nie ujawniono podczas prezentacji, to ceny nowych chińskich kart graficznych. Nadal jest wątpliwe, czy będą one oferowane poza Chinami. Innosilicon już potwierdził, że kolejne generacje o nazwach Fantasy 2 i Fantasy 3 zostaną zaprezentowane publiczności już w przyszłym roku. Może wtedy będą w stanie przeciwstawić się Nvidii i AMD i skupić się na grach. Cieszymy się, bo konkurencja jest dobra dla biznesu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech