Elektrownia balkonowa: kiedy mini system solarny jest dla Ciebie naprawdę tego wart

Elektrownia balkonowa: kiedy mini system solarny jest dla Ciebie naprawdę tego wart

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej rośnie zainteresowanie tzw. elektrowniami balkonowymi. Oczywiście są łatwe w montażu, nie kosztują dużo i zwracają się już po kilku latach. Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe. W rzeczywistości powinieneś rozważyć kilka rzeczy, zanim kupisz mini system solarny, a potem nie zauważysz żadnych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Oszczędności same się nie pojawią.

Jak właściwie działa elektrownia balkonowa?

Aby osiągnąć największe oszczędności dzięki minisystemowi solarnemu typu plug-in, musisz zrozumieć, jak działa elektrownia balkonowa. W zasadzie to bardzo proste. Gdy tylko słońce pada na panele słoneczne, generowana jest energia. Energia ta jest przetwarzana przez falownik i podawana do sieci energetycznej należącej do domu lub mieszkania za pośrednictwem gniazdka. Teraz nadchodzi ważna część: Musisz natychmiast zużyć energię!

Gotowe do podłączenia mini systemy fotowoltaiczne o mocy do 600 watów zostały zaprojektowane tak, abyś mógł natychmiast wykorzystać energię elektryczną, którą wytwarzasz w danym momencie. W przeciwieństwie do dużych systemów fotowoltaicznych otrzymujesz mianowicie nie ma taryfy gwarantowanej, a także nie ma baterii jako bufora. Wszelka energia elektryczna, którą produkujesz, a której nie używasz, jest wysyłana z powrotem do sieci, ale nie dostajesz nic w zamian.

Tyle prądu wytworzyła moja elektrownia balkonowa w ciągu ostatnich kilku miesięcy. (Źródło obrazu: GIGA)

Dwa przykłady:

Elektrownię balkonową uruchomiłem w czerwcu 2021 roku i do tej pory wyprodukowałem 274,584 kWh. Według mojego licznika energii elektrycznej w tym czasie wprowadziłem do ogólnej sieci energetycznej 26 kWh i, że tak powiem, oddałem. Dlatego dobrze wykorzystuję produkowaną energię.Elektrownia balkonowa moich rodziców działa dopiero od końca lutego 2022 r. Jest idealnie zorientowany na południe, pod optymalnym kątem i już w ciągu kilku tygodni wyprodukował 94 kWh energii. Tam „oddano” około 10 kWh. Ładując hybrydę typu plug-in, wytwarzana energia jest również dość dobrze wykorzystywana. Ponieważ produkuje się znacznie więcej, trochę więcej jest tracone.

Musisz dostosować swoje zachowanie

Co próbuję powiedzieć? Elektrownia balkonowa jest dla Ciebie opłacalna tylko wtedy, gdy faktycznie zużywasz energię, którą wytwarzasz w słoneczne dni. Pracuję w domowym biurze, więc komputer działa około 10 godzin dziennie. Już samo to zapewnia, że ​​bezpośrednio zużywam większość energii z mojego systemu. Ale oczywiście są normalni konsumenci, tacy jak lodówka lub zamrażarka, które są zawsze włączone. Dlatego są obsługiwane bezpłatnie, przynajmniej w ciągu dnia.

Ważne jestnajlepiej, aby najwięksi konsumenci, tacy jak pralki, zmywarki, żelazka itp., byli obsługiwani tylko wtedy, gdy naprawdę świeci słońce. Dlatego używamy aplikacji, aby zobaczyć, kiedy wytwarza się najwięcej energii, abyśmy mogli ją wykorzystać bezpośrednio.

Przy zakupie nowego produktu ważną rolę odgrywa etykieta energetyczna, aby nie marnować niepotrzebnie energii:

Dla kogo elektrownia balkonowa nie jest warta zachodu

Minisystem solarny typu plug-in nie jest dla Ciebie opłacalny, jeśli nie możesz wykorzystać energii wyprodukowanej w tym czasie. Więc jeśli nie chcesz zmieniać zdania i włączać zmywarki lub pralki w nocy, gdy słońce nie świeci, będziesz zauważ tylko niewielki lub prawie żaden efekt.

Nie kupujesz elektrowni balkonowej tylko po to, żeby ją mieć. ten Inwestycja wynosząca obecnie do 1000 euro na system solarny o mocy 600 watów również powinna się opłacić. Jeśli następnie oddasz energię, zapłaciłeś dużo pieniędzy, a inwestycja zwróci się dużo później – jeśli w ogóle.

Zobacz elektrownię balkonową w serwisie eBay

Kiedy mój system solarny typu plug-in zostanie spłacony?

Zbudowałem nowy wspornik do mojego mini układu słonecznego, aby móc uchwycić więcej słońca. Oznacza to, że wydajność już wyraźnie wzrosła. (Źródło obrazu: GIGA)

Przykładowe obliczenia: Mój mini system solarny, który był zacieniony późnym popołudniem, wygenerował 274 kWh w ciągu 10 miesięcy, z czego faktycznie zużyłem 248 kWh. Obecnie płacę około 30 centów za kWh, więc zaoszczędziłem 74,40 euro. W kwietniu i maju słońce świeci trochę mocniej, więc z pewnością mogę zaoszczędzić około 90 euro na kosztach energii elektrycznej w ciągu roku. Za system zapłaciłem 800 euro. Opłaca się więc w ciągu prawie 9 lat, a następnie może nadal produkować energię elektryczną przez 16 lat. 25 lat to czas życia takiego systemu.

Ponieważ jednak ceny prądu rosną, mój system słoneczny zwróci się znacznie szybciej. Z moimi rodzicami, którzy jednocześnie ładują swoje hybrydy plug-in, a tym samym oszczędzają drogie paliwo, wszystko będzie przebiegać znacznie szybciej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech