Czy Instabox będzie lepszą usługą paczkową?

Czy Instabox będzie lepszą usługą paczkową?

Komponent słowny „Insta” w Instabox obiecuje szybkość. Jeśli szwedzka firma może dotrzymać obietnic, to firmy kurierskie takie jak DHL, Hermes czy DPD powinny wiele zrobić. Ale to, czy usługa może zdobyć przyczółek również w Niemczech, zależy od kilku czynników.

Paczki z Instabox powinny być dostarczane szybko, łatwo i „zielono”. Ponadto szwedzka firma kurierska obiecuje zadowolonych klientów na swojej stronie internetowej i mniej kłopotów z obsługą nadawców. Co najważniejsze, paczki powinny dotrzeć tego samego dnia. W Holandii Instabox przejął usługę kurierską „Red je Pakketje” i teraz ma zostać podbity rynek niemiecki.

Istnieją również różnice między znanymi usługami kurierskimi:

Jak działa Instabox?

Zasadniczo nazwa firmy zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o usłudze kurierskiej: „Insta” oznacza szybkość, a „Box” to paczki, do których są dostarczane. Są one podobne do stacji pakowania DHL, które obecnie można znaleźć prawie wszędzie. Jednak w niektórych przypadkach dostawa powinna być również dostarczona do domu.

Aby to zadziałało, Instabox prawdopodobnie skoncentruje się na kilku wybranych dealerach, a także na gęsto zaludnionych obszarach. Za granicą firma dostarcza już przesyłki z Amazon, Ikei i H&M. Wśród sklepów obsługiwanych przez Instabox znajdują się również różne apteki dostawcze. Obecnie poszukuje się partnerów niemieckich. Dotyczy to również stacji pakowania Instabox, które mają być ustawione w uczestniczących sklepach.

Na początku Instabox chce zaopatrywać duże miasta Berlina i Hamburga oraz obszary metropolitalne Nadrenii Północnej-Westfalii. Dystrybucję mają przejąć centra logistyczne w Berlinie i Düsseldorfie. W przypadku stacji pakowania na drugim końcu sieci poszukuje się obecnie sklepów, które dysponują jeszcze niezbędną powierzchnią.

W przyszłości w niektórych sklepach będziesz mógł wybrać szybką dostawę przez Instabox jako metodę wysyłki. Otrzymasz wtedy wiadomość SMS z linkiem do śledzenia i kodem PIN. Ten ostatni służy do odbioru w paczce. Nie jesteś ograniczony do stałej skrzynki na paczki, ale możesz również dostarczyć swoje towary do innych skrzynek, które są dla Ciebie wygodniejsze w codziennej rutynie.

Aby paczki rzeczywiście dotarły tego samego dnia, kilka czynników musi być poprawnych:

Zamówienia muszą wpłynąć do określonej godziny, czyli do południa. Odległości między dealerem, centrum logistycznym a klientem nie mogą być zbyt duże. To wymaga gęstej sieci logistycznej.

A nawet to oznaczałoby, że większość paczek trafia wieczorem do odbiorcy lub do paczki, co niekoniecznie musi być zaletą.

Czy Niemcy zaakceptują Instabox?

Argument „zielonej dostawy” jest słuszny – ale DHL już od jakiegoś czasu z powodzeniem pokazuje konkurencję. W Niemczech klienci chcą przede wszystkim:

Szybka, niezawodna dostawa : Reklamacje dotyczące konkurencji nigdy się nie kończą. Paczki znikają, wędrują po kraju, a kurierzy są nierzetelni i nieprzyjazni. Dobra cena : jeśli Niemiec ma wybór między dostawą dzisiejszą lub jutrzejszą, decyduje również cena. Jeśli codzienna dostawa będzie droższa, to pewnie też poczeka do jutra. Wygoda : Nawet jeśli Packstacje DHL zostały dobrze przyjęte i już udowodniły swoją przydatność, wielu nadal woli dostawę do domu. Stacje pakowania muszą być łatwo dostępne, a to wymaga gęstej sieci partnerów.

Aby koncepcja Instabox w Niemczech w ogóle zaczęła działać, konieczne są duże inwestycje i prace przygotowawcze. Firma mogła zaistnieć w Holandii poprzez zakup dużego konkurenta. Tutaj powinno być trudniej.

Jednocześnie widać np. w ocenach Instabox na Facebooku, że nie działa tam lepiej niż u konkurencji. Nieprzyjaźni kurierzy, brakujące paczki, dostawy, które po kilku dniach wciąż są w drodze, a obsługa klienta nie odpowiada. Dotyczy to tylko szwedzkiego kraju macierzystego Instabox, który ma tylko około 10 milionów mieszkańców.

Technologia stojąca za Instabox również nie wydaje się idealna:

To dobrze, gdy niemieckie usługi kurierskie w końcu stają na głowie od sprytnego konkurenta. Nadchodzący czas pokaże, czy Instabox może dotrzymać swoich obietnic, czy przejąć kontrolę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech