Alternatywa dla ogrzewania gazowego i olejowego: tyle kosztują pompy ciepła, ogniwa paliwowe i ogrzewanie pelletem

Alternatywa dla ogrzewania gazowego i olejowego: tyle kosztują pompy ciepła, ogniwa paliwowe i ogrzewanie pelletem

Jeśli musisz wymienić system ogrzewania gazowego lub olejowego, musisz położyć dużo pieniędzy na stole. (Źródło obrazu: IMAGO / Shotshop)


Ponieważ ogrzewanie gazowe i olejowe ma zostać zakazane w Niemczech w dającej się przewidzieć przyszłości, wielu prawdopodobnie zastanawia się, ile kosztują przyjazne dla klimatu alternatywy. Właśnie w tym celu dostępna jest teraz analiza najpopularniejszych systemów grzewczych. W przypadku niektórych systemów należnych jest do 70 000 euro.

Przyjazne dla klimatu alternatywy dla ogrzewania gazowego i olejowego są drogie

Każdy, kto obecnie nadal ogrzewa gazem i olejem, co prawdopodobnie dotyczy większości gospodarstw domowych w Niemczech, z dużym zaskoczeniem zareagował na ogłoszenie rządu federalnego, że te systemy grzewcze chcą zostać zakazane od 2024 roku. Kto potrzebuje nowego grzejnika musi polegać na przyjaznych dla klimatu alternatywach. Jest ich całkiem sporo, ale kosztują dużo pieniędzy. Dlatego Statista opublikował grafikę pokazującą, ile kosztują poszczególne systemy grzewcze:

Tyle kosztują przyjazne dla klimatu systemy grzewcze. (Źródło obrazu: Statista)

ogrzewanie ogniw paliwowych: System ogrzewania na ogniwa paliwowe jest szczególnie kosztowny. Kosztuje co najmniej 30 000 euro, ale może kosztować nawet do 70 000 euro. Ogniwo paliwowe wytwarza zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, ale do działania wymaga również podłączenia do gazu.Pompa ciepła: Najbardziej znaną jest prawdopodobnie pompa ciepła, która jest sprzedawana w Niemczech jako najważniejsza alternatywa dla ogrzewania gazowego i olejowego. Tutaj koszty wynoszą od 20 000 do prawie 40 000 euro.Ogrzewanie zrębkami: Ogrzewanie zrębkami drzewnymi (często nazywane również ogrzewaniem drewnem) wynosi od 28 000 do 35 000 euro.Ogrzewanie pelletem: Ogrzewanie na pelety jest nieco tańsze i już rozpowszechnione w cenie od 20 000 do nieco ponad 30 000 euro.System solarny: System solarny może służyć jedynie jako wsparcie i nigdy nie osiągnie wymaganych 65 procent przyjaznej dla klimatu produkcji energii w połączeniu z ogrzewaniem gazowym. Kosztuje od 5 000 do 13 000 euro.

Dla porównania: grzejnik gazowy jest stosunkowo tani i kosztuje od 8 000 do 12 000 euro. Nagrzewnica olejowa również za 9 000 do 11 000 euro. Przyjazne dla klimatu systemy grzewcze są znacznie droższe w zakupie. Jednak podczas eksploatacji koszty zwracają się z biegiem lat, ponieważ ropa i gaz stają się z czasem coraz droższe.

Możesz obniżyć koszty energii elektrycznej dzięki elektrowni balkonowej:

Ostateczna cena zależy od wielu czynników

To był tylko ogólny przegląd tego, ile może kosztować nowy grzejnik. Jeśli jesteś zainteresowany nowym grzejnikiem, zawsze musisz poprosić o pomoc fachowca. Podpowie Ci, jaki system ogrzewania najlepiej pasuje do Twojego domu. Nie jest to takie proste, zwłaszcza w starych budynkach. Warto byłoby przeprowadzić dalsze prace remontowe, aby nieco poprawić izolację. Profesjonalista pomoże Ci również z dotacjami. Można tam zaoszczędzić dziesiątki tysięcy euro.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech