Logowanie dwuskładnikowe: co to jest i jak je aktywować?

Logowanie dwuskładnikowe: co to jest i jak je aktywować?

„Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”, w skrócie „2FA”, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kont internetowych. Dzięki temu dodatkowemu poziomowi bezpieczeństwa podczas rejestracji możesz uchronić się przed kradzieżą konta i wysokimi szkodami finansowymi. GIGA wyjaśnia, jak to działa i dlaczego warto je aktywować, gdy tylko jest to możliwe.

Regularnie czyta się, że hakerzy przeniknęli gdzieś i ukradli miliony haseł. Często te kradzieże danych prowadzą do kradzieży kont iw takich przypadkach trudno jest odzyskać np. przejęte konto na Instagramie lub Facebooku. Zdarzają się nawet przypadki, gdy konto e-mail zostało skradzione, a następnie złodzieje mają w swoich rękach prawie całe twoje internetowe istnienie, ponieważ mogą otrzymać nowe hasła do każdego konta!

WhatsApp oferuje również uwierzytelnianie dwuskładnikowe:

Jak działa logowanie dwuskładnikowe?

W przypadku uwierzytelniania dwuskładnikowego do zalogowania potrzebne są dwa kody identyfikacyjne. Zazwyczaj składają się one z:

jeden Hasło.jeden kod zmiennyktóry jest wysyłany do Ciebie raz podczas każdej rejestracji.

W niektórych przypadkach, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe Google, konieczne jest potwierdzenie logowania na telefonie. Inne metody działają za pomocą kodów, które są wysyłane do Ciebie przez SMS, Messenger lub e-mail.Ważną rzeczą w tej metodzie jest to, że otrzymasz drugi kod w sposób, do którego złodzieje haseł nie mają dostępu. Jeśli więc ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto skradzionym hasłem, ale potrzebuje drugiego kodu wysłanego na Twój telefon, złodziej nie będzie mógł nic zrobić ze swoimi łupami.

Większość czasu Funkcje jednokrotne logowanie z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym tak długo, jak dopóki nie wylogujesz się ponownie z tego konta. Jeśli jednak korzystasz z różnych aplikacji lub przeglądarek dla jednego konta, to każda rejestracja tam musi być potwierdzona kodem bezpieczeństwa, np. jeśli zarejestrowałeś się w aplikacji pocztowej na telefonie komórkowym, a następnie ponownie uzyskałeś dostęp do poczty w przeglądarce komputera , wymagany jest tam kolejny login z logowaniem dwuskładnikowym – jednak telefon zachowuje ważność. Służy to jako kontrola bezpieczeństwa, aby osoba trzecia nie mogła po prostu zarejestrować się gdzie indziej za pomocą adresu e-mail i hasła.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Sposób aktywacji uwierzytelniania dwuskładnikowego i dostępne opcje otrzymywania kodu zabezpieczającego zależą od danego dostawcy.

Na przykład Twitter oferuje trzy metody:

Możesz Kod rejestracyjny jako SMS do wysłania. Aby to zrobić, musisz podać Twitterowi swój numer telefonu komórkowego, a teraz musisz także mieć Twitter Blue. Możesz też użyć jednego Aplikacja uwierzytelniająca, taka jak Google Authenticator. Jest on połączony z Twoim kontem na Twitterze poprzez zeskanowanie kodu QR, a następnie w razie potrzeby pokazuje zmianę kodów. Możesz także stworzyć prawdziwy „klucz bezpieczeństwa“, który jest podłączony do komputera przez USB.

Na Facebook, możesz także aktywować aplikację uwierzytelniającą lub transmisję kodu za pomocą wiadomości SMS. I oczywiście możesz iść do Ustawienia zabezpieczeń Google ustawić. Istnieje cała gama opcji identyfikacji: Oprócz transmisji kodu za pomocą wiadomości SMS lub połączenia głosowego, możesz skorzystać z aplikacji Google Authenticator, użyć klucza bezpieczeństwa, a nawet wydrukować kody bezpieczeństwa.

Ale nie tylko portale internetowe umożliwiają rejestrację dwuetapową. możesz Uwierzytelnianie dwuskładnikowe również dla WhatsApp lub usługi np Ostatnia przepustka Aktywuj.

klucz bezpieczeństwa możesz łatwo zabrać go ze sobą i nie musisz polegać na telefonie komórkowym z dostępem do Internetu.

Myli się ten, kto myśli, że to za dużo dobrego i że jest to przesadzone lub uciążliwe w codziennej praktyce. Po prostu spróbuj. Przekonasz się, że jest to w rzeczywistości bardzo szybkie i że logowanie za pomocą plików cookie na przykład na komputerach PC jest zachowywane do momentu ponownego zalogowania. Niektóre serwisy mają również możliwość rozpoznawania „zaufanych urządzeń”. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest naprawdę dużo, dużo bezpieczniejsze i może cię uratować, jeśli sam staniesz się ofiarą kradzieży hasła.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android