NASA ujawnia pierwsze obrazy niewidzialnego wszechświata z Teleskopu Webba

NASA ujawnia pierwsze obrazy niewidzialnego wszechświata z Teleskopu Webba

Nadchodzi świt nowej ery w astronomii, gdy świat po raz pierwszy przygląda się pełnym możliwościom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, współpracującego z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną).

Pełny zestaw pierwszych pełnokolorowych obrazów teleskopu i danych spektroskopowych, które ujawniają zbiór nieuchwytnych dotąd cech kosmicznych, opublikowany we wtorek, jest dostępny pod adresem:

https://www.nasa.gov/webbfirstimages

„Dzisiaj prezentujemy ludzkości przełomowy, nowy widok kosmosu z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – widok, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Te obrazy, w tym najgłębszy obraz naszego wszechświata w podczerwieni, jaki kiedykolwiek zrobiono, pokazują nam, w jaki sposób Webb pomoże nam odkryć odpowiedzi na pytania, których nawet nie wiemy jeszcze zadać; pytania, które pomogą nam lepiej zrozumieć nasz wszechświat i miejsce ludzkości w nim.

„Niesamowity sukces zespołu Webba jest odzwierciedleniem tego, co NASA robi najlepiej. Bierzemy marzenia i przekształcamy je w rzeczywistość dla dobra ludzkości. Nie mogę się doczekać odkryć, które odkrywamy – zespół dopiero zaczyna! “

NASA bada nieznane w kosmosie z korzyścią dla wszystkich, a pierwsze obserwacje Webba opowiadają historię ukrytego wszechświata na każdym etapie kosmicznej historii – od sąsiednich planet poza naszym Układem Słonecznym, znanych jako egzoplanety, po najdalsze obserwowalne galaktyki w wczesny wszechświat.

„To wyjątkowy i historyczny moment” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate. „Dziesięciolecia pracy i wytrwałości zajęły nam sprowadzenie nas tutaj, i jestem niezmiernie dumny z zespołu Webba. Te pierwsze zdjęcia pokazują nam, jak wiele możemy osiągnąć, gdy zjednoczymy się we wspólnym celu, aby rozwiązać kosmiczne tajemnice, które nas łączą. wszystko. To oszałamiające spojrzenie na spostrzeżenia, które dopiero nadejdą”.

„Cieszymy się, że możemy świętować ten niezwykły dzień ze światem” – powiedział Greg Robinson, dyrektor programowy Webba w siedzibie NASA. „Piękna różnorodność i niewiarygodne szczegóły obrazów i danych z teleskopu Webba będą miały głęboki wpływ na nasze zrozumienie wszechświata i zainspirują nas do wielkich marzeń”.

Pierwsze obserwacje Webba zostały wybrane przez grupę przedstawicieli NASA, ESA, CSA oraz Space Telescope Science Institute. Ujawniają możliwości wszystkich czterech najnowocześniejszych instrumentów naukowych Webba:

SMACS 0723: Webb dostarczył jak dotąd najgłębszy i najostrzejszy obraz w podczerwieni odległego wszechświata – i to w zaledwie 12,5 godziny. Dla osoby stojącej na Ziemi, patrzącej w górę, pole widzenia dla tego nowego zdjęcia, kolorowej kompozycji wielokrotnych ekspozycji, każda o długości około dwóch godzin, jest w przybliżeniu wielkości ziarenka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki. To głębokie pole wykorzystuje gromadę galaktyk soczewkujących, aby znaleźć niektóre z najbardziej odległych galaktyk, jakie kiedykolwiek wykryto. Ten obraz tylko zarysowuje powierzchnię możliwości Webba w badaniu głębokich pól i śledzeniu galaktyk aż do początków czasu kosmicznego. WASP-96b (widmo): Szczegółowa obserwacja tej gorącej, nabrzmiałej planety poza naszym Układem Słonecznym przez Webba ujawnia wyraźną sygnaturę wody, wraz z dowodami mgły i chmur, których nie wykryto we wcześniejszych badaniach tej planety. Dzięki pierwszemu wykryciu przez Webba wody w atmosferze egzoplanety, rozpocznie teraz badanie setek innych systemów, aby zrozumieć, z czego zbudowane są inne atmosfery planetarne. Mgławica Pierścień Południowy: Ta mgławica planetarna, rozszerzający się obłok gazu otaczający umierającą gwiazdę, znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych. Tutaj potężne, podczerwone oczy Webba po raz pierwszy pokazują w pełni drugą umierającą gwiazdę. Od narodzin do śmierci jako mgławica planetarna Webb może badać wyrzucające powłoki pyłowe i gazowe starzejących się gwiazd, które pewnego dnia mogą stać się nową gwiazdą lub planetą. Kwintet Stephana: Widok Webba na tę zwartą grupę galaktyk, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pegaza, przebił się przez całun pyłu otaczający centrum jednej galaktyki, aby ujawnić prędkość i skład gazu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury. Teraz naukowcy mogą przyjrzeć się rzadkim, bezprecedensowym szczegółom, w jaki sposób galaktyki oddziałujące wzajemnie na siebie wyzwalają powstawanie gwiazd i jak gaz w tych galaktykach jest zakłócany. Mgławica Carina: Spojrzenie Webba na “Kosmiczne Klify” w Mgławicy Kilu ujawnia najwcześniejsze, szybkie fazy formowania się gwiazd, które wcześniej były ukryte. Patrząc na ten obszar formowania się gwiazd w południowej konstelacji Kilu, a także na inne podobne, Webb może dostrzec nowo powstające gwiazdy i zbadać gaz i pył, które je stworzyły.

“Absolutnie ekscytujące!” powiedział John Mather, starszy naukowiec projektu Webba w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. „Sprzęt działa doskonale, a przyroda jest pełna zaskakującego piękna. Gratulacje i podziękowania dla naszych zespołów na całym świecie, które to umożliwiły”.

Udostępnienie pierwszych obrazów i widm Webba zapoczątkowuje jego działalność naukową, dzięki której astronomowie na całym świecie będą mieli szansę obserwować wszystko, od obiektów w naszym Układzie Słonecznym po wczesny Wszechświat za pomocą czterech instrumentów Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystrzelił 25 grudnia 2021 r. na rakiecie Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Po zakończeniu złożonej sekwencji rozmieszczenia w kosmosie, Webb przeszedł miesiące oddawania do użytku, podczas których jego lustra zostały wyrównane, a instrumenty skalibrowane do środowiska kosmicznego i przygotowane do nauki.

Publiczność może również oglądać nowe obrazy z Webba we wtorek na kilku ekranach cyfrowych na nowojorskim Times Square i na londyńskim Piccadilly Circus, zaczynając odpowiednio o 17:30 EDT i 22:30 GMT.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest najważniejszym na świecie obserwatorium kosmicznym. Webb rozwiąże zagadki naszego Układu Słonecznego, spojrzy poza odległe światy wokół innych gwiazd i zbada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata oraz naszego w nim miejsca.

Centrala NASA nadzoruje misję Dyrekcji Misji Naukowych agencji. Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland zarządza Webb dla agencji i nadzoruje prace nad misją wykonywaną przez Space Telescope Science Institute, Northrop Grumman i innych partnerów misji. Oprócz Goddarda do projektu wzięło udział kilka ośrodków NASA, w tym Centrum Kosmiczne im. Johnsona w Houston, Laboratorium Napędu Odrzutowego w Południowej Kalifornii, Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama, Centrum Badawcze Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i inne.

Pełną gamę pierwszych obrazów i widm Webba, w tym pliki do pobrania, można znaleźć pod adresem:

https://webbtelescope.org/news/first-images

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez NASA. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science