Inżynierowie pozyskują duże ilości czystej energii z powietrza, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Inżynierowie pozyskują duże ilości czystej energii z powietrza, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Zespół inżynierów z University of Massachusetts Amherst wykazał niedawno, że prawie każdy materiał można przekształcić w urządzenie, które w sposób ciągły pozyskuje energię elektryczną z wilgoci w powietrzu. Sekret tkwi w możliwości wypełnienia materiału nanoporami o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów. Badania ukazały się w czasopiśmie Advanced Materials.

„To bardzo ekscytujące”, mówi Xiaomeng Liu, absolwent inżynierii elektrycznej i komputerowej w College of Engineering UMass Amherst i główny autor artykułu. „Otwieramy szerokie drzwi do pozyskiwania czystej energii elektrycznej z powietrza”.

“Powietrze zawiera ogromną ilość elektryczności” – mówi Jun Yao, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej w College of Engineering w UMass Amherst i starszy autor artykułu. „Pomyśl o chmurze, która jest niczym więcej niż masą kropelek wody. Każda z tych kropelek zawiera ładunek, a gdy warunki są odpowiednie, chmura może wytworzyć błyskawicę – ale nie wiemy, jak niezawodnie uchwycić elektryczność z piorunów. To, co zrobiliśmy, to stworzenie stworzonej przez człowieka chmury na małą skalę, która wytwarza dla nas energię elektryczną w sposób przewidywalny i ciągły, abyśmy mogli ją zbierać”.

Serce stworzonej przez człowieka chmury zależy od tego, co Yao i jego współpracownicy nazywają „ogólnym efektem Air-gen” i opiera się na pracy, którą Yao i współautor Derek Lovley, wybitny profesor mikrobiologii na UMass Amherst, wcześniej ukończyli w 2020 r., pokazując, że energia elektryczna może być w sposób ciągły pozyskiwana z powietrza przy użyciu specjalistycznego materiału wykonanego z nanodrutów białkowych wyhodowanych z bakterii Geobacter sulfurreducens.

„Po odkryciu Geobacter zdaliśmy sobie sprawę”, mówi Yao, „że zdolność do generowania elektryczności z powietrza – co wtedy nazywaliśmy „efektem generowania powietrza” – okazuje się ogólna: dosłownie każdy rodzaj materiał może pozyskiwać energię elektryczną z powietrza, o ile ma pewną właściwość”.

Ta nieruchomość? „Musi mieć otwory mniejsze niż 100 nanometrów (nm) lub mniej niż jedna tysięczna szerokości ludzkiego włosa”.

Wynika to z parametru znanego jako „średnia droga swobodna”, czyli odległości, jaką pokonuje pojedyncza cząsteczka substancji, w tym przypadku wody w powietrzu, zanim zderzy się z inną pojedynczą cząsteczką tej samej substancji. Kiedy cząsteczki wody są zawieszone w powietrzu, ich średnia droga swobodna wynosi około 100 nm.

Yao i jego współpracownicy zdali sobie sprawę, że mogą zaprojektować kombajn elektryczny w oparciu o tę liczbę. Ten kombajn byłby wykonany z cienkiej warstwy materiału wypełnionej nanoporami mniejszymi niż 100 nm, które przepuszczałyby cząsteczki wody z górnej do dolnej części materiału. Ale ponieważ każdy por jest tak mały, cząsteczki wody z łatwością zderzają się z krawędzią porów, gdy przechodzą przez cienką warstwę. Oznacza to, że górna część warstwy byłaby bombardowana znacznie większą liczbą cząsteczek wody przenoszących ładunek niż dolna część, tworząc nierównowagę ładunku, podobnie jak w chmurze, ponieważ górna część zwiększała swój ładunek w stosunku do dolnej części. To skutecznie stworzyłoby baterię – taką, która działa tak długo, jak długo w powietrzu jest wilgoć.

„Pomysł jest prosty”, mówi Yao, „ale nigdy wcześniej go nie odkryto, a otwiera wiele możliwości”. Kombajn można zaprojektować z dosłownie wszystkich rodzajów materiałów, oferując szeroki wybór opłacalnych i dostosowanych do środowiska produkcji. „Można sobie wyobrazić kombajny wykonane z jednego rodzaju materiału dla środowisk lasów deszczowych, a innego dla bardziej suchych regionów”.

A ponieważ wilgoć jest zawsze obecna, kombajn pracowałby 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w deszczu lub w słońcu, w nocy i bez względu na to, czy wieje wiatr, co rozwiązuje jeden z głównych problemów technologii wiatrowych lub słonecznych, które działają tylko w określonych warunkach .

Wreszcie, ponieważ wilgotność powietrza dyfunduje w przestrzeni trójwymiarowej, a grubość urządzenia Air-gen to tylko ułamek szerokości ludzkiego włosa, wiele tysięcy z nich można ułożyć jeden na drugim, efektywnie zwiększając ilość energii bez zwiększania gabarytów urządzenia. Takie urządzenie Air-gen byłoby w stanie dostarczyć moc na poziomie kilowatów do ogólnych zastosowań elektrycznych.

„Wyobraź sobie przyszły świat, w którym czysta energia elektryczna jest dostępna wszędzie” – mówi Yao. „Ogólny efekt generatora powietrza oznacza, że ​​ten przyszły świat może stać się rzeczywistością”.

Badania te były wspierane przez National Science Foundation, Sony Group, Link Foundation oraz Institute for Applied Life Sciences (IALS) w UMass Amherst, który łączy głęboką i interdyscyplinarną wiedzę fachową z 29 wydziałów kampusu UMass Amherst w celu przełożenia badań podstawowych na innowacje które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science