Entomolodzy ostrzegają przed wpływem zmian klimatycznych na owady

Entomolodzy ostrzegają przed wpływem zmian klimatycznych na owady

W nowym przeglądzie naukowym zespół 70 naukowców z 19 krajów ostrzegł, że jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki w celu ochrony owadów przed skutkami zmian klimatycznych, „drastycznie zmniejszy to naszą zdolność do budowania zrównoważonej przyszłości opartej na zdrowych, funkcjonalnych ekosystemach. “

Powołując się na badania z całego świata, zespół nakreślił ponury obraz krótko- i długoterminowego wpływu zmiany klimatu na owady, z których wiele od dziesięcioleci znajduje się w stanie zaniku. Globalne ocieplenie i ekstremalne zjawiska pogodowe już zagrażają niektórym owadom wyginięciem – a sytuacja będzie się pogarszać tylko wtedy, gdy utrzymają się obecne trendy, twierdzą naukowcy. Niektóre owady będą zmuszone przenieść się do chłodniejszych klimatów, aby przetrwać, podczas gdy inne będą miały wpływ na ich płodność, cykl życia i interakcje z innymi gatunkami.

Takie drastyczne zakłócenia w ekosystemach mogą ostatecznie powrócić do gryzienia ludzi, wyjaśnia Anahí Espíndola, adiunkt entomologii na Uniwersytecie Maryland i jeden ze współautorów artykułu.

„Musimy zdać sobie sprawę, jako ludzie, że jesteśmy jednym gatunkiem z milionów gatunków i nie ma powodu, abyśmy zakładali, że nigdy nie wyginiemy” – powiedział Espíndola. „Te zmiany u owadów mogą w dość drastyczny sposób wpłynąć na nasz gatunek”.

Owady odgrywają kluczową rolę w ekosystemach poprzez recykling składników odżywczych i odżywianie innych organizmów znajdujących się dalej w łańcuchu pokarmowym, w tym ludzi. Ponadto znaczna część światowych dostaw żywności zależy od owadów zapylających, takich jak pszczoły i motyle, a zdrowe ekosystemy pomagają kontrolować liczbę szkodników i owadów przenoszących choroby.

To tylko kilka z usług ekosystemowych, które mogą być zagrożone przez zmianę klimatu, ostrzega zespół naukowców. W przeciwieństwie do ssaków, wiele owadów to organizmy ektotermiczne, co oznacza, że ​​nie są w stanie regulować własnej temperatury ciała. Ponieważ są tak uzależnione od warunków zewnętrznych, mogą reagować na zmiany klimatu ostrzej niż inne zwierzęta.

Jednym ze sposobów, w jaki owady radzą sobie ze zmianami klimatu, jest zmiana zasięgu lub stałe przenoszenie się w miejsca o niższych temperaturach. Według jednego z badań cytowanych przez Espíndolę i innych naukowców, zasięg występowania prawie połowy wszystkich gatunków owadów zmniejszy się o 50% lub więcej, jeśli planeta ogrzeje się o 3,2°C. Jeśli ocieplenie ograniczy się do 1,5°C – co jest celem światowego porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych – dotknie to zasięg 6% owadów.

Espíndola, która bada sposoby, w jakie gatunki reagują na zmiany środowiskowe w czasie, przyczyniła się do części artykułu, które dotyczą zmian zasięgu. Wyjaśniła, że ​​drastyczne zmiany w zasięgu gatunków mogą zagrozić ich różnorodności genetycznej, potencjalnie utrudniając ich zdolność do adaptacji i przetrwania.

Z drugiej strony zmiana klimatu może sprawić, że niektóre owady staną się bardziej wszechobecne – ze szkodą dla zdrowia ludzkiego i rolnictwa. Oczekuje się, że globalne ocieplenie rozszerzy zasięg geograficzny niektórych wektorów chorób (takich jak komary) i szkodników żywiących się zbożami.

„Wiele szkodników jest w rzeczywistości dość ogólnych, co oznacza, że ​​są w stanie żywić się wieloma różnymi rodzajami roślin” – powiedział Espíndola. „I to są owady, które – w oparciu o dane – wydają się być najmniej dotknięte zmianami klimatycznymi”.

Zespół zauważył, że skutki zmiany klimatu są często potęgowane przez inne skutki spowodowane przez człowieka, takie jak utrata siedlisk, zanieczyszczenie i wprowadzanie gatunków inwazyjnych. Łącznie stresory te utrudniają owadom przystosowanie się do zmian w ich środowisku.

Chociaż te efekty są już odczuwalne przez owady, nie jest za późno na podjęcie działań. W dokumencie nakreślono kroki, które decydenci i społeczeństwo mogą podjąć, aby chronić owady i ich siedliska. Naukowcy zalecili „działanie transformacyjne” w sześciu obszarach: stopniowe wycofywanie paliw kopalnych, ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, przywracanie i trwała ochrona ekosystemów, promowanie głównie diet roślinnych, przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i stabilizacja globalnej populacji ludzkiej.

Główny autor artykułu, Jeffrey Harvey z Holenderskiego Instytutu Ekologii (NIOO-KNAW) i Vrije Universiteit Amsterdam, powiedział w oświadczeniu, że potrzebne są pilne działania w celu ochrony owadów i ekosystemów, które wspierają.

„Owady są twardymi małymi stworzeniami i powinniśmy poczuć ulgę, że wciąż jest miejsce na naprawienie naszych błędów” – powiedział Harvey. „Naprawdę musimy uchwalić politykę, aby ustabilizować globalny klimat. W międzyczasie, zarówno na szczeblu rządowym, jak i indywidualnym, wszyscy możemy wprowadzić i sprawić, by krajobrazy miejskie i wiejskie były bardziej przyjazne dla owadów”.

W artykule zasugerowano sposoby, w jakie jednostki mogą pomóc, w tym zarządzanie ogrodami publicznymi, prywatnymi lub miejskimi i innymi terenami zielonymi w bardziej przyjazny dla środowiska sposób – na przykład włączenie rodzimych roślin do mieszanki i unikanie pestycydów i znaczących zmian w użytkowaniu gruntów, jeśli to możliwe .

Espíndola podkreśliła również wartość zachęcania sąsiadów, przyjaciół i rodziny do podjęcia podobnych kroków, wyjaśniając, że jest to łatwy, ale skuteczny sposób na wzmocnienie własnego wpływu.

„Prawdą jest, że te małe akcje są bardzo potężne” – powiedział Espíndola. „Są jeszcze potężniejsze, gdy nie są odizolowane”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science