Dobra wiadomość dla miłośników kawy: codzienna kawa może przynieść korzyści sercu

Dobra wiadomość dla miłośników kawy: codzienna kawa może przynieść korzyści sercu

Jak wynika z badań przedstawionych na 71. dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology, picie kawy – zwłaszcza dwóch do trzech filiżanek dziennie – wiąże się nie tylko z niższym ryzykiem chorób serca i niebezpiecznymi rytmami serca, ale także z dłuższym życiem. Trendy te dotyczyły zarówno osób z chorobami układu krążenia, jak i bez nich. Naukowcy stwierdzili, że analizy – największe, które dotyczą potencjalnej roli kawy w chorobach serca i śmierci – zapewniają, że kawa nie jest powiązana z nową lub pogarszającą się chorobą serca i może w rzeczywistości chronić serce.

„Ponieważ kawa może przyspieszyć tętno, niektórzy obawiają się, że jej picie może wywołać lub pogorszyć niektóre problemy z sercem. Stąd mogą pochodzić ogólne porady medyczne dotyczące zaprzestania picia kawy. Jednak nasze dane sugerują, że nie należy zniechęcać do codziennego spożywania kawy, ale raczej włączone jako część zdrowej diety dla osób z chorobami serca i bez” – powiedział dr Peter M. Kistler, profesor i kierownik badań nad arytmią w Alfred Hospital and Baker Heart Institute w Melbourne w Australii i starszy autor. „Odkryliśmy, że picie kawy miało albo neutralny efekt – co oznacza, że ​​nie zaszkodziło – albo wiązało się z korzyściami dla zdrowia serca”.

Kistler i jego zespół wykorzystali dane z brytyjskiego BioBanku, wielkoskalowej prospektywnej bazy danych zawierającej informacje na temat zdrowia ponad pół miliona osób, które były obserwowane przez co najmniej 10 lat. Badacze przyjrzeli się różnym poziomom spożycia kawy, od filiżanki do ponad sześciu filiżanek dziennie oraz powiązaniom z problemami z rytmem serca (arytmiami); choroba sercowo-naczyniowa, w tym choroba wieńcowa, niewydolność serca i udar; oraz zgonów całkowitych i związanych z sercem wśród osób zarówno z chorobą sercowo-naczyniową, jak i bez niej. Pacjenci zostali pogrupowani według ilości kawy, którą pili każdego dnia: 0, <1, 1, 2-3, 4-5, >5 filiżanek dziennie. Picie kawy oceniano na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przy wpisie do rejestru. Ogólnie rzecz biorąc, nie stwierdzili żadnego efektu lub, w wielu przypadkach, znacznego zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego po kontrolowaniu ćwiczeń fizycznych, alkoholu, palenia, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi, które mogą również odgrywać rolę w zdrowiu serca i długowieczności.

W pierwszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane od 382 535 osób bez znanych chorób serca, aby sprawdzić, czy picie kawy odegrało rolę w rozwoju chorób serca lub udaru mózgu w ciągu 10 lat obserwacji. Średni wiek uczestników wynosił 57 lat, a połowę stanowiły kobiety. Ogólnie rzecz biorąc, wypijanie od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie wiązało się z największą korzyścią, co przekłada się na 10-15% mniejsze ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, niewydolności serca, problemów z rytmem serca lub śmierci z jakiegokolwiek powodu. Ryzyko udaru mózgu lub śmierci związanej z sercem było najniższe wśród osób, które piły jedną filiżankę kawy dziennie. Naukowcy zaobserwowali związek w kształcie litery U z przyjmowaniem kawy i nowymi problemami z rytmem serca. Maksymalne korzyści zaobserwowano wśród osób pijących od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, a mniejsze wśród osób pijących mniej lub więcej.

Drugie badanie obejmowało 34 279 osób, które miały jakąś formę choroby sercowo-naczyniowej na początku badania. Spożywanie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie wiązało się z mniejszymi szansami na śmierć w porównaniu z brakiem kawy. Co ważne, spożywanie jakiejkolwiek ilości kawy nie wiązało się z wyższym ryzykiem problemów z rytmem serca, w tym migotania przedsionków (AFib) lub trzepotania przedsionków, co, jak powiedział Kistler, jest często przedmiotem obaw klinicystów. Spośród 24 111 osób uwzględnionych w analizie, które miały arytmię na początku badania, picie kawy wiązało się z niższym ryzykiem zgonu. Na przykład osoby z migotaniem przedsionków, które piły jedną filiżankę kawy dziennie, były prawie o 20% mniej narażone na śmierć niż osoby niepijące kawy.

„Klinicyści na ogół mają pewne obawy co do osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową lub zaburzeniami rytmu serca, które nadal piją kawę, więc często błądzą po stronie ostrożności i radzą im, aby całkowicie przestali ją pić z powodu obaw, że może to wywołać niebezpieczne rytmy serca” – powiedział Kistler. . „Ale nasze badanie pokazuje, że regularne spożywanie kawy jest bezpieczne i może być częścią zdrowej diety dla osób z chorobami serca”.

Chociaż dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie wydawały się ogólnie najbardziej korzystne, Kistler powiedział, że ludzie nie powinni zwiększać spożycia kawy, zwłaszcza jeśli powoduje to niepokój lub dyskomfort.

„Istnieje cały szereg mechanizmów, dzięki którym kawa może zmniejszyć śmiertelność i mieć korzystny wpływ na choroby układu krążenia” – powiedział. „Ludzie pijący kawę powinni mieć pewność, że mogą nadal cieszyć się kawą, nawet jeśli cierpią na chorobę serca. Kawa jest najczęstszym wzmacniaczem funkcji poznawczych – budzi cię, poprawia umysł i jest bardzo ważnym elementem codziennego życia wielu ludzi. “

Jak więc ziarna kawy mogą przynieść korzyści sercu? Ludzie często utożsamiają kawę z kofeiną, ale ziarna kawy w rzeczywistości zawierają ponad 100 biologicznie aktywnych związków. Kistler powiedział, że substancje te mogą pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny i stany zapalne, poprawić wrażliwość na insulinę, zwiększyć metabolizm, hamować wchłanianie tłuszczu przez jelita i blokować receptory, o których wiadomo, że są związane z nieprawidłowym rytmem serca.

W trzecim badaniu naukowcy przyjrzeli się, czy istnieją jakiekolwiek różnice w związku między kawą a chorobami sercowo-naczyniowymi w zależności od tego, czy ktoś pił kawę rozpuszczalną, mieloną, kofeinę lub bezkofeinową. Po raz kolejny odkryli, że dwie do trzech filiżanek dziennie wiąże się z najniższym ryzykiem arytmii, zablokowania tętnic serca, udaru lub niewydolności serca, niezależnie od tego, czy pili kawę mieloną, czy rozpuszczalną. Niższe wskaźniki zgonów zaobserwowano we wszystkich rodzajach kawy. Kawa bezkofeinowa nie miała korzystnego wpływu na incydenty arytmii, ale zmniejszyła choroby sercowo-naczyniowe, z wyjątkiem niewydolności serca. Kistler powiedział, że odkrycia sugerują, że kawa z kofeiną jest preferowana na całym świecie, a wybór kawy bezkofeinowej zamiast kofeinowej nie przynosi żadnych korzyści sercowo-naczyniowych.

Istnieje kilka ważnych ograniczeń tych badań. Badacze nie byli w stanie kontrolować czynników żywieniowych, które mogą odgrywać rolę w chorobach układu krążenia, ani nie byli w stanie dostosować się do spożywanych śmietanek, mleka lub cukru. Uczestnicy byli głównie biali, więc potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy te odkrycia obejmują inne populacje. Wreszcie spożycie kawy oparto na samoocenie za pomocą kwestionariusza umieszczonego przy wejściu do badania. Należy to wziąć pod uwagę przy interpretacji wyników badań, chociaż Kistler zauważył, że badania sugerują, że nawyki żywieniowe ludzi nie zmieniają się zbytnio w wieku dorosłym lub z biegiem czasu. Kistler powiedział, że wyniki powinny zostać zweryfikowane w randomizowanych badaniach.

Badanie „Skutki nawykowego spożywania kawy na incydenty z chorobami układu krążenia, arytmią i śmiertelnością: ustalenia brytyjskiego BioBanku” zostanie zaprezentowane w niedzielę 3 kwietnia.

Drugie powiązane badanie, „Regularne spożywanie kawy wiąże się z poprawą śmiertelności w rozpowszechnionych chorobach układu krążenia” zostanie zaprezentowane wirtualnie w sobotę 2 kwietnia.

Trzecie powiązane badanie, „Kawa mielona, ​​rozpuszczalna czy bezkofeinowa? Wpływ różnych podtypów kawy na arytmię incydentów, choroby układu krążenia i śmiertelność” zostanie zaprezentowane w niedzielę 3 kwietnia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science