Dźwięk w słuchawkach: 4 powody różnych wrażeń

Dźwięk w słuchawkach: 4 powody różnych wrażeń

To, jak brzmią słuchawki, ma związek nie tylko z ich komponentami. Dużą część postrzeganej jakości dźwięku można wytłumaczyć konstrukcją, a przede wszystkim użytkownikiem, według eksperta GIGA audio Stefana.

To, czy karta graficzna jest wystarczająco szybka dla aktualnych hitów Crysisa, może być jasno określone przez liczbę klatek na sekundę – nie ma w tym względzie żadnych odczuwalnych prawd. Inaczej jest ze słuchawkami, tutaj czasem wydaje się, że użytkownicy w recenzjach Amazona pisali o zupełnie innych modelach: jeden narzekał na „przenikliwe wzloty”, inny chwalił „wiele szczegółów w zakresie wysokich częstotliwości”. Kto ma rację? Cóż, właściwie są powody tych sprzecznych ocen naukowo udowodnione są.

1. Siedzenie ma kluczowe znaczenie

Słuchawki Ohrpolster des Bose Noise Cancelling Headphones 700 (zdjęcie: GIGA)

Zacznijmy od przyziemnego faktu: słuchawki brzmią tak, jak powinny, tylko wtedy, gdy są dobrze dopasowane. Dotyczy to zarówno nauszników, które otaczają całe ucho, jak i dousznych, które muszą uszczelniać kanał słuchowy. Nawet jeśli taki istnieje mała szczelina jest obecny (np. z powodu grubej zausznika lub zbyt małych silikonowych adapterów), co zwykle można rozpoznać po braku basu. Osobiście mam ten problem z Apple AirPods (2. gen., bez „Pro”), które nie pasują do moich kanałów usznych ze względu na ich „open-fit design” (bez silikonowych nakładek). Albo dociskam je lekko palcami do środka – albo dźwięk jest cienki i metaliczny. Więc to nie ma nic wspólnego z tym, co wychodzi ze sterowników wychodzi na jaw – ale z czym moja błona bębenkowa przybywa.

Zjawisko to ma nieskończoną gradację i jest najprostszym wyjaśnieniem dla kogoś, kto w recenzji narzeka na „całkowity brak zakresu niskich częstotliwości”. Przynajmniej w przypadku uszu jest „sztuczka”: zastąp normalne silikonowe końcówki wkładkami z pianki z pamięcią kształtu. Lepiej pasują i dobrze uszczelniają.

FOAMER F4.9 • 3 Paar Schaum-Ohrpolster für In-Ear-Kopfhörer

FOAMER F4.9 • 3 pary piankowych nauszników do słuchawek dousznych

Cena może być teraz wyższa. Cena od 27.03.2022 04:41

2. Każde ucho jest inne, mówi nauka

Skuteczność działania błony bębenkowej jako „aparatu słuchowego” można wytłumaczyć kombinacją kształtu, położenia kątowego i kompozycji.
Jonathan P. Fay (Uniwersytet Michigan) w „Niezgodna błona bębenkowa” (2006)

Anatomia ludzkiego ucha (Zdjęcie: Lars Chittka; Axel Brockmann CC BY 2.5)

Jak błona bębenkowa w uchu ludzkim reaguje na dźwięki? Jak dobrze jest w stanie przetworzyć przechwyconą energię dźwięku? Zwłaszcza w zakresie od 2 kHz w górę (wysokie tony) można określić różne mierzone wartości. Odległości osiągają czasem dostojne 20 decybeli na najwyższych wysokościach – w zależności od Tworzenie błony bębenkowej (głęboki, normalny, płytki).

Innymi słowy, bębenki w naszych uszach są jak mikrofony – rodzisz się z konkretnym modelem, którego nie można później zmienić. Do tego dochodzi odmiennie ukształtowane kanały słuchowe, które razem mają znaczący wpływ na percepcję. Może to posunąć się nawet do tego stopnia, że ​​słabość modelu słuchawek (np. przesadne podkreślenie góry) może stać się dla niektórych użytkowników mocną stroną. Ale oznacza to również, że nasza percepcja dźwięku różni się w zależności od osoby „ze względu na sprzęt”. Doświadczenie dźwiękowe jest subiektywny.

3. Świadomość przestrzenna jest ważna i szalenie złożona

(Bild: Getty Images / memoangeles)

Słyszałeś kiedyś o funkcji przenoszenia związanej z głową (HRTF)? Cóż, my, ludzie, jesteśmy całkiem dobrzy w dźwiękach Znajdź, co zwiększa szanse na przetrwanie w Jurassic Park w przyrodzie. Słyszymy i wiemy, co dzieje się obok, nad i pod nami, bez konieczności patrzenia tam.

Jurassic World — kolekcja 5 filmów [Blu-ray]

Jurassic World — kolekcja 5 filmów [Blu-ray]

Cena może być teraz wyższa. Cena od 27.03.2022 00:45

Lokalizacja jest wynikiem procesu obejmującego małżowinę uszną (kształt), głowę i tułów (obszar barkowy). Ale to tylko jedna część, bo od tej pory postrzeganie przestrzenne „jako niezwykle złożone, proces psychoakustyczny w centrum słuchowym mózgu” (Jürgen Schröder, Lowbeats). Podczas słuchania muzyki umiejętność ta wchodzi w grę, gdy przed naszym wewnętrznym okiem słyszymy perkusistę rozpoczynającego grę po lewej stronie „sceny dźwiękowej”, podczas gdy saksofon gra po prawej.

Możesz więc łatwo wyobrazić sobie, gdzie leży problem: dostępne na rynku słuchawki (douszne) częściowo omijają tę lokalizację dźwięku. W bryle brakuje ważnych wskazówek, wrażenie przestrzenne nagrania nie zbliża się do oryginału (bycia tam na żywo). Niektóre techniki dźwięku 3D mogą zapewnić imponującą przestrzenność w muzyce i grach przez słuchawki, w tym HRTF, ale w oparciu o średnie wartości wielu osób. Z drugiej strony, doskonałe wrażenia z dźwięku przestrzennego w słuchawkach wymagają złożonych indywidualnych pomiarów i odpowiednio przetworzonego materiału dźwiękowego.

4. Ok, Boomer

(Bild: Getty Images / DisobeyArt)

ten przesłuchanie zmiany w ciągu życia. Podczas gdy jako dziecko lub młoda osoba możesz z łatwością odbierać częstotliwości do 20 000 Hz, próg ten co roku nieco się obniża. ten wysokie nuty będzie zawsze ciszej lub wcale postrzegane. Swoją rolę odgrywają również regularne dyskoteki i koncerty. Nawet pojedyncza petarda sylwestrowa może pozostawić uraz hukowy (uszkodzenie ucha wewnętrznego). Jako senior z wyżu demograficznego, prędzej czy później będziesz również cierpieć na presbycusis (głuchota z powodu starości). Dokładnie kiedy jest inny dla każdej osoby i zależy od takich czynników, jak predyspozycje dziedziczne i dieta.

SCHALLWERK Invisible+ dyskretne zatyczki do uszu

SCHALLWERK Invisible+ dyskretne zatyczki do uszu

Cena może być teraz wyższa. Cena od 27.03.2022 04:38

W przypadku słuchawek oznacza to, że dźwięk modelu zależy również od Twojego wieku i zdolności słyszenia. Dźwięk, który wydaje się zbyt genialny i wyczerpujący dla młodych ludzi, może wydawać się odpowiedni na starsze semestry. Wreszcie niech tak będzie własny gust wspomniano, co może się zmienić. “Byłem młody i potrzebowałem basu”, mówią niektórzy weterani hip-hopu, którzy wyrzucili subwoofer z bagażnika i teraz wolą jazz na neutralnym ustawieniu korektora.

GIGA poleca

Porady dotyczące zakupu słuchawek w GIGA

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku (GIGA Tech, GIGA Games) lub Twitterze (GIGA Tech, GIGA Games).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech