Plusy i minusy systemu operacyjnego Android

Plusy i minusy systemu operacyjnego Android

Od redakcji 26 marca 2022 r.

Źródło obrazu: Pexels

Kilka lat temu system operacyjny był drugorzędny przy wyborze telefonu komórkowego. Teraz sytuacja drastycznie się zmieniła. Nazwa, marka producenta i charakterystyka urządzenia zeszły na dalszy plan, a użytkownicy zaczęli zwracać uwagę na oprogramowanie, z którym ich urządzenie będzie kompatybilne.

Jednym z najpopularniejszych obecnie systemów operacyjnych na rynku mobilnym jest Android – mobilny system operacyjny Google. Niestety, masowa dystrybucja nie czyni produktu idealnym. Android ma też swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom Androida.

Do zalet systemu operacyjnego Android należą:

Różnorodne aplikacje i gry

Ich liczba w oficjalnym sklepie przekroczyła już milion. Gracze, przeglądarki, edytory tekstu i wiele innych – wystarczy na każdy gust. Każde rozwiązanie ma swoje warianty płatne i bezpłatne, które różnią się funkcjonalnością i ograniczeniami.

Android to system operacyjny typu open source

Produkcja aplikacji, gier, wszelkiego rodzaju poprawek i aktualizacji jest niesamowicie uproszczona. Nowy zawód, programista aplikacji na Androida, szybko zyskuje na popularności. Wielozadaniowość jest dobrze zaimplementowana w samym systemie, umożliwiając jednoczesne działanie wielu aplikacji bez żadnych problemów. Nawet na niezbyt wydajnym urządzeniu wiele kart przeglądarki, odtwarzacz muzyki i niektóre aplikacje wymagające dużych zasobów mogą działać jednocześnie. Przełączanie się między zadaniami jest dość szybkie.

Aktualizacje na czas

Google nieustannie pracuje nad poprawą funkcjonalności systemu operacyjnego, naprawianiem błędów i ulepszaniem interfejsu użytkownika. Jest to bardzo ważne dla każdego programu, który działa online i zapewnia użytkownikom możliwość zarabiania pieniędzy w sieci. Na przykład Bitcoin Bank jest stale aktualizowany, ponieważ ta platforma jest jedynym źródłem dochodu dla wielu użytkowników. Niezależni programiści ciężko pracują również nad poprawą funkcjonalności swoich aplikacji i szybkim dostosowaniem ich do nowych wersji systemu operacyjnego.

Możliwość rozbudowy pamięci

Zapełnienie pamięci nie stanowi problemu dla użytkowników Androida, ponieważ możesz zwiększyć pojemność pamięci za pomocą kart pamięci. Pamięć wymienna nadaje się do przechowywania różnych plików, czy to zdjęć, filmów czy muzyki. Dziś nie wszystkie urządzenia są wyposażone w gniazda kart pamięci, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Ale a priori te smartfony mają wystarczająco dużo pamięci dla przeciętnego użytkownika – nie musisz się martwić!

Ale oczywiście trzeba przyznać, że system operacyjny Android ma pewne wady

Niezależnie od tego, jak dobry jest sprzęt, Twój smartfon lub urządzenie z Androidem wymaga częstszego ładowania.

Wynika to z faktu, że sam system nie skąpi na udostępnianych przez siebie zasobach sprzętowych. Część wad można naprawić, ustawiając oszczędzanie energii i wyłączając niepotrzebne funkcje, ale tylko częściowo.

Niektórzy użytkownicy kupują nawet 2 ładowarki – do domu i do pracy, jak mówią, żeby mieć zawsze pod ręką. Aktywni użytkownicy żartują, że gdy już mają smartfon lub tablet z Androidem, automatycznie zaczynają codziennie ładować swoje urządzenie.

problemy ze zgodnością

Nowe wersje systemu operacyjnego często kolidują z wycofanymi, przestarzałymi urządzeniami lub urządzeniami nieznanych chińskich producentów. Okazuje się więc, że po aktualizacji telefon zaczyna zachowywać się inaczej niż byśmy sobie tego życzyli – bateria szybko się rozładowuje, restartuje itp. Trzeba na siłę wrócić do starej wersji i wyłączyć automatyczną aktualizację.

Pomimo wszystkich swoich niedociągnięć, system operacyjny Android był i nadal jest bardzo poszukiwany na rynku urządzeń mobilnych. Głównym tego powodem jest lojalność wobec użytkowników. Szeroka gama urządzeń z Androidem obejmuje wszystkie segmenty cenowe – zarówno modele tanie, jak i klasę premium, dzięki czemu prawie każdy może dostać urządzenie z systemem operacyjnym od Google.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android