Tryb samolotowy w samolocie: dlaczego warto włączyć go w telefonie komórkowym?

Tryb samolotowy w samolocie: dlaczego warto włączyć go w telefonie komórkowym?

Smartfony stały się obecnie integralną częścią codziennego życia. Zwłaszcza w nudnych momentach, na przykład podczas podróży pociągiem lub w poczekalni, wszechstronne urządzenia zapewnią niezbędną rozrywkę. Od dawna panowała opinia, że ​​telefony komórkowe powinny być zakazane w samolotach, ponieważ telefony komórkowe, ale także tablety czy notebooki, mogą powodować problemy z elektroniką samolotu. Zostaniesz poproszony o włączenie trybu samolotowego.

Ale co się stanie, jeśli zapomnisz o trybie samolotowym? Czy używanie telefonów komórkowych w samolocie jest niebezpieczne? A może podczas lotu wolno korzystać z urządzeń mobilnych?

Zapomniałeś trybu samolotowego w samolocie: czy się zawiesza?

Producenci telefonów komórkowych wbudowali tryb samolotowy, czyli własną opcję na czas lotu. W trybie samolotowym urządzenie może służyć jedynie jako urządzenie multimedialne, ale rozmowy telefoniczne i surfowanie są wyłączone. Jeśli jednak nie włączysz trybu samolotowego, nie będzie żadnych dramatycznych efektów. Elektronika samolotu nie ulega natychmiastowym zakłóceniom i nie musisz czuć się winny spowodowania katastrofy lotniczej.

Od połowy 2014 r. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwala na używanie urządzeń elektronicznych nawet bez trybu samolotowego. Chociaż wcześniej za awarie elektroniki pokładowej obwiniano telefon komórkowy, najnowszy pogląd jest taki, że nie można ustalić związku między awarią technologii a używaniem telefonu komórkowego. Choć rozmowy telefoniczne nie ingerują w elektronikę, teoretycznie mogą powodować szum w słuchawkach pilotów. Aby zminimalizować ryzyko i zapewnić doskonały kontakt, urządzenia należy pozostawić wyłączone, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Sytuacja ta pozostaje niezmieniona nawet po wprowadzeniu nowych wytycznych W samolotach zabronione są rozmowy telefoniczne. Powodem tego jest mniej czynników technicznych niż dobre samopoczucie pasażerów w samolocie. Przykładowo linie lotnicze twierdzą, że zakaz wykonywania rozmów telefonicznych w samolotach bardzo wyraźnie odpowiada wielokrotnie wyrażanym życzeniom klientów (źródło: Centrum Doradztwa Konsumenckiego). Ponadto sieć telefonii komórkowej nie jest przystosowana do obsługi zwykłych wysokości lotu, dlatego wykonywanie połączeń telefonicznych jest rzadko możliwe. Jednak dzięki pikokomórkom możliwe jest odbieranie i wysyłanie SMS-ów oraz danych.

Dlatego w samolocie należy korzystać z trybu samolotowego

Wiele linii lotniczych oferuje nawet dostęp do Wi-Fi podczas lotu. W Lufthansie mobilny internet można aktywować w samolotach długodystansowych, uiszczając opłatę. Ponieważ każda linia lotnicza reguluje indywidualnie zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, przed odlotem najlepiej skonsultować się z Lufthansą, Condor and Co.

Tryb lotu ma na celu nie tylko zapobieganie przeszkadzającym pilotom hałasem. Ważne jest, aby nie wpaść w pułapkę kosztową. Nawet w powietrzu smartfon może z powodzeniem połączyć się z siecią danych. W zależności od tego, dokąd lecisz i od rodzaju umowy dotyczącej telefonu komórkowego, może to być bardzo możliwe wysokie opłaty za roaming powstać. Może się tak zdarzyć również wtedy, gdy w ogóle nie korzystasz ze smartfona, a aktualizacje i inne treści ze smartfona są pobierane z Internetu w tle. W niektórych przypadkach opłaty za internet za granicą naliczane są od megabajta, co może szybko skutkować trzy-czterocyfrowym rachunkiem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android