Stiftung Warentest wybrał najlepszą sieć komórkową w Niemczech

Stiftung Warentest wybrał najlepszą sieć komórkową w Niemczech

W 2017 r. Stiftung Warentest przeprowadził duży test sieci komórkowych w Niemczech i zbadał wydajność Telekom, Vodafone i o2. Ten sam test powtórzono w 2022 roku, aby dowiedzieć się, czy zmieniły się rankingi i jak rozwinęła się sieć komórkowa w Niemczech. Wniosek Stiftung Warentest: sprawy się rozwijają.

Stiftung Warentest wybiera najlepszą sieć komórkową w Niemczech

Telekom, Vodafone i o2 wciąż głoszą, że z roku na rok ulepszają sieć komórkową w Niemczech. Ale czy to naprawdę prawda? Dokładnie to zbadał Stiftung Warentest (źródło: Stiftung Warentest). W 2017 roku odbył się duży test sieci, który teraz został powtórzony. Wniosek jest całkiem pozytywny. W ciągu ostatnich pięciu lat sieć komórkowa w Niemczech znacznie się poprawiła. W testach prawie nie było już rozłączeń podczas rozmów telefonicznych – jeśli tak, to z o2. I tam też znacznie rzadziej niż wcześniej.

Aby przetestować sieć komórkową w Niemczech, Stiftung Warentest przejechał około 4000 kilometrów przez Niemcy pojazdami pomiarowymi. Odbiór został przetestowany w mieście, na wsi i na autostradzie. Stale sprawdzany był dostęp do Internetu i wykonano ponad 5 000 rozmów telefonicznych. Ostatecznie Stiftung Warentest wydaje pozytywny wynik testu. Wszyscy dostawcy poprawili się zauważalnie. Telekom nadal ma najlepszą sieć komórkową w Niemczech. Vodafone i o2 są tuż za drugim i trzecim miejscem.

5G to jeszcze nie standard

4G oferuje najlepszą sieć w Niemczech. Twórz tam wszyscy trzej operatorzy komórkowi mają dobry odbiór i wysokie prędkości transmisji. Telekom osiąga tutaj najlepszy wynik, a o2 pozostaje w tyle. Podczas gdy Telekom osiągnął średnie szybkości transmisji 121 MBit/s, Vodafone osiąga 89 MBit/s, a o2 70 MBit/s. Jednak nadal są to bardzo dobre wartości, jeśli porównać dane z 2017 roku. Tam Telekom osiągnął 32 MBit/s, Vodafone 19 MBit/s, a o2 tylko 9 MBit/s. Więc każdy operator komórkowy był w stanie masowo wzrosnąć.

Umierać Telekom oferuje też najlepszą sieć 5G. Jest najbardziej rozwinięty. Za nim plasuje się Vodafone, a na trzecim miejscu jest o2. Tutaj wyraźnie ustalono, że zasięg sieci w mieście jest znacznie lepszy niż w kraju, przy czym różnica jest największa dla o2:

Sieć 5G Telekomu jest dobrze rozwinięta zarówno w mieście, jak i w kraju. (Źródło obrazu: Stiftung Warentest)

W dyscyplinie 5G o2 może nawet częściowo pokonać Vodafonejeśli chodzi o łączność danych miejskich. Jest to również zasadniczo odkrycie Stiftung Warentest. Zwłaszcza w mieście o2 znacznie poprawiło swoją sieć i nie pozostaje już w tyle, jak kiedyś.

W ten sposób możesz sprawdzić, czy Twój plan na telefon komórkowy jest naprawdę dobry:

Stiftung Warentest: sieć komórkowa wciąż nie jest idealna

Nawet jeśli wniosek Stiftung Warentest jest zasadniczo pozytywny, dostawcy telefonów komórkowych wciąż mają dużo pracy. W Niemczech wciąż istnieją martwe punkty, które należy wypełnić. Telekom i Vodafone już pracują nad rozwiązaniem. Sieć 5G również musi być dalej rozbudowywana, aby umożliwić wyższe prędkości transmisji.

Nawiasem mówiąc, sieć w pociągu nie była testowana. Ponadto nie uwzględniono 1&1. Czwarty operator telefonii komórkowej właśnie buduje swoją sieć i obecnie dostarcza swoim klientom sieć o2.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android