Smartfony do 200 euro: Nokia, Xiaomi & Co. w szachu

Smartfony do 200 euro: Nokia, Xiaomi & Co. w szachu

Na przyzwoity smartfon nie trzeba wydawać więcej niż 200 euro. To może brzmieć trochę odważnie, biorąc pod uwagę czterocyfrowe ceny prawdziwych topowych modeli. Ale zwłaszcza jeśli szukasz taniej alternatywy lub podstawowego telefonu komórkowego, istnieją modele z dobrymi funkcjami w tym przedziale cenowym. W naszym przeglądzie pokazujemy, które smartfony są naprawdę warte zachodu.

Producenci tacy jak Xiaomi, Nokia i Motorola oferują smartfony za mniej niż 200 euro, które wciąż nie rezygnują z jakości. Funkcje takie jak obsługa NFC, odblokowywanie odciskiem palca i rozpoznawanie twarzy, a nawet ładowanie bezprzewodowe nie są już obcymi słowami w tym przedziale cenowym. Dokonaliśmy wyboru pięciu smartfonów, które są nie tylko tanie, ale także oferują wiele.

Tak wyboru dokonała firma GIGA

Istnieje wiele smartfonów w przedziale cenowym poniżej 200 euro. Aby dokonać wyboru z tej dużej liczby, z jednej strony skierowałem się na Stiftung Warentest. Możesz znaleźć linki do recenzji odpowiednich produktów. Z drugiej strony rozejrzałem się po innych zewnętrznych stronach testowych i włączyłem oceny użytkowników. Uważam, że to ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ wszechstronne smartfony powinny skupiać się nie tylko na liczbach i testach laboratoryjnych, ale przede wszystkim na autentycznej obsłudze.

W osobnym artykule dowiesz się więcej o tym, jak w firmie GIGA radzimy sobie z rekomendacjami i testami produktów:

Dzięki naszym intensywnym badaniom chcemy w GIGA informować Cię przede wszystkim o produktach, które polecamy. Zaufanie naszych czytelników jest dla nas ważne, dlatego chcemy poznać Was szczerze i autentycznie.

Od wielu lat lubię pracować ze smartfonami, ponieważ zawsze fascynowały mnie wszystkie generacje telefonów komórkowych, od klasyków Nokii przez pierwsze składane i wysuwane telefony po smartfony. W związku z tym interesują mnie nie tylko innowacje techniczne, ale także zrównoważone innowacje.

Nokia 5.4: niedroga i zrównoważona

Wraz z Nokią 5.4 fińska firma wprowadziła na rynek smartfon, który ma solidne funkcje i jest obecnie dostępny za 180 euro (patrz Otto). Przy 60 Hz wyświetlacz ma częstotliwość odświeżania, która jest wspólna dla tego przedziału cenowego. Wraz z procesorem Snapdragon i zaledwie 4 GB pamięci RAM smartfon nie nadaje się do wymagających gier, ale powinien działać płynnie podczas codziennego użytkowania.

Z aparatem jednak niska cena staje się oczywista: w kiepskich warunkach oświetleniowych należy być przygotowanym na niską jakość obrazu. Stiftung Warentest ocenił funkcję aparatu odpowiednio z oceną 3.4. Jednak bateria jest przekonująca. Choć jego moc to tylko 4000 mAh, przy normalnym użytkowaniu działa przez 34,5 godziny. Nokia 5.4 korzysta również z obsługi NFC, dzięki czemu możesz płacić np. smartfonem.

Nokię 5.4 można odblokować za pomocą rozpoznawania twarzy (zdj.: Nokia).

Ostatni punkt, który mnie pozytywnie uderzył, to profil zrównoważonego rozwoju, który można zobaczyć na stronie głównej Nokii 5.4. Według Nokii smartfon składa się w 65 proc. z materiałów nadających się do recyklingu , z czego ponad 85 proc. można ponownie wykorzystać. Oczywiście poziom Fairphone 4 nie został jeszcze osiągnięty, ale taki przegląd zapewnia większą przejrzystość w odniesieniu do śladu ekologicznego produktu.

System operacyjny Android 10 (przystosowany do systemu Android 11) Wyświetlacz 6,39 cala 1560 x 720 pikseli 60 Hz Procesor Qualcomm Snapdragon 662 Pamięć RAM 4 GB Pamięć wewnętrzna 64 do 128 GB (rozszerzalna) Aparat Przedni aparat 16 MP Aparat główny 48 MP 5 MP Szerokokątny Makro 2 MP aparat 2 MP Bateria aparatu do pomiaru głębokości 4000 mAh (przewodowa) Funkcje specjalne Złącze Jack Obsługa NFC Odcisk palca + odblokowywanie twarzą

Realme 8: elastyczny dzięki potrójnemu slotowi

Z Realme 8 otrzymujesz rozdzielczość Full HD, która dzięki AMOLED jest bardzo kontrastowa i nie powinna sprawiać żadnych problemów na zewnątrz. Fani smartfonów, którzy cenią wysokiej jakości wyświetlacz, nie mogą się pomylić z Realme 8. Dzięki pamięci RAM od 4 do 8 GB i procesorowi MediaTek nawet granie na smartfonie nie stanowi problemu.

Podobnie jak w przypadku innych smartfonów w tym przedziale cenowym, to samo dotyczy jakości aparatu Realme 8: Dobre warunki oświetleniowe zapewniają dobre zdjęcia. Jednak Realme 8 ma potężną baterię, która powinna niezawodnie przetrwać dzień. A szczególną cechą Realme jest potrójne gniazdo : w smartfonie można umieścić dwie karty nano SIM i jedną kartę micro SD. Za niecałe 170 euro (patrz Otto), Realme 8 oferuje uczciwy stosunek ceny do wydajności.

System operacyjny Realme UI 2.0 oparty na Android 11 Wyświetlacz 6,4 cala AMOLED 2400 x 1080 pikseli 60 Hz Procesor MediaTek Helio G95 RAM 4 do 8 GB Pamięć wewnętrzna 128 GB (rozszerzalna) Aparat przedni aparat 16 MP Aparat główny 64 MP 8 MP Ua szerokokątny 2 Obiektyw makro MP Czujnik głębokości 2 MP, bateria 5000 mAh (funkcja szybkiego ładowania, przewodowa) Funkcje specjalne Złącze Jack, potrójny czytnik linii papilarnych

Gigaset GS4: wyprodukowano w Niemczech

Jeśli szukasz smartfona, który jest tani, ale którego produkcja nadal opierała się na zrównoważonym i uczciwym myśleniu, Gigaset GS4 (zobacz na Saturn) jest dobrym wyborem. Gigaset ma swoją siedzibę w Bocholt (Nadrenia Północna-Westfalia), więc smartfon był (przynajmniej częściowo) produkowany regionalnie . Dodatkowo zwraca się uwagę na materiały nadające się do recyklingu i wymiany na urządzenia i opakowanie według producenta (źródło: Gigaset). GS4 zdobywa punkty między innymi dzięki wymiennej baterii.

Przejdźmy do wewnętrznych zasad działania GS4: w przypadku Androida 10 Gigaset korzysta z przestarzałego systemu operacyjnego. Zgodnie z naszym własnym oświadczeniem w dziale „Pytania i odpowiedzi” produktu, aktualizacja do Androida 11 powinna pojawić się pod koniec 2022 roku, obecnie czekamy na oficjalne potwierdzenie naszej prośby ze strony Gigaset. Z pamięcią roboczą 4 GB RAM i ośmiordzeniowym procesorem firmy MediaTek smartfon nadal dobrze sobie radzi w codziennym życiu, choć nie należy się tutaj skupiać na wymagających grach. Ponadto, według Stiftung Warentest, wydajność aparatu po raz kolejny osiągnęła tylko zadowalającą ocenę.

Jeśli szukasz smartfonów z wyższych przedziałów cenowych, mamy dla Ciebie kilka rekomendacji w innym artykule:

Przejdźmy jednak do kilku specjalnych funkcji: GS4 ma również obsługę NFC i dlatego jest wyposażony w potrójne gniazdo. Dodatkowo można odblokować telefon komórkowy za pomocą odcisku palca lub rozpoznawania twarzy i ładować go zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo – funkcje rzadko spotykane w zestawie w tym przedziale cenowym.

System operacyjny Android 10 Wyświetlacz 6,3 cala 2340 x 1080 pikseli 60 Hz Procesor MediaTek Helio P70 RAM 4 GB Pamięć wewnętrzna 64 (rozszerzalna) Aparat Przedni aparat 13 MP Aparat główny 16 MP 5 MP szerokokątny aparat makro 2 MP Bateria 4300 mAh (funkcja szybkiego ładowania przewodowe i bezprzewodowe) Funkcje specjalne Złącze Jack Obsługa NFC Potrójne gniazdo rozpoznawania twarzy i czytnik linii papilarnych

Motorola Moto G30: bateria i wyświetlacz są przekonujące

Motorola Moto G30 (widok na Amazon) jest podobna do Nokii 5.4 pod względem rozdzielczości wyświetlacza, ale zachwyca płynniejszym obrazem dzięki częstotliwości odświeżania 90 Hz. Wraz ze Snapdragonem 662, G30 doskonale nadaje się do gier. Jednak w tym modelu wydajność aparatu nie jest na pierwszym planie. Ponieważ 64 MP aparatu głównego odnosi się do jego czujnika, wyzwalanie ponownie wynosi tylko 16 MP.

Jeśli cenisz mocną baterię, powinieneś kupić Moto G30. Według Stiftung Warentest przy regularnym użytkowaniu przy normalnej jasności trwa to 45 godzin. Więc przez dwa dni powinieneś być w stanie wytrzymać mniej więcej na jednym naładowaniu baterii. Dodatkowo, zgodnie z IP52, smartfon jest chroniony przed kurzem i kapiącą wodą .

System operacyjny Android 11 Wyświetlacz 6,5 cala 1600 x 720 pikseli 90 Hz Procesor Qualcomm Snapdragon 662 RAM 4 do 6 GB Pamięć wewnętrzna 128 GB (rozszerzalna) Aparat Przedni aparat 13 MP szerokokątny 64 MP szerokokątny 8 MP Ua obiektyw makro 2 MP głębokość 2 MP czujnik Bateria 5000 mAh (funkcja szybkiego ładowania, przewodowa) Cechy szczególne Złącze Jack Czujnik odcisków palców i rozpoznawanie twarzy IP52 (ochrona przed kurzem i kapiącą wodą)

Xiaomi Redmi 10: wszechstronny

Z Redmi 10 (sprawdź u Otto) otrzymujesz wyświetlacz 90 Hz, który w połączeniu z rozdzielczością Full HD zapewnia ostry i płynny obraz. Podobnie jak Motorola i Realme powyżej, Xiaomi od samego początku działa z Androidem 11, a procesor jest więcej niż wystarczający do codziennych zastosowań. Jeśli chodzi o aparat, Redmi 10 dołącza do innych smartfonów w tym przeglądzie. Najwyższej rozdzielczości nie dostaniesz, ale nie należy się tego spodziewać w tym przedziale cenowym.

Telefon przekonuje jednak szerokim zestawem funkcji, w tym czytnikiem linii papilarnych i rozpoznawaniem twarzy do odblokowania, a także gniazdami na dwie karty SIM i kartę micro SD. Redmi 10 posiada również czujnik podczerwieni, dzięki czemu może służyć jako pilot, oraz wsparcie NFC. Jeśli więc szukasz wszechstronnego smartfona za niewielkie pieniądze , znajdziesz go w Xiaomi Redmi 10.

System operacyjny MIUI 12.5 oparty na Android 11 Wyświetlacz 6,5 cala 2.400 x 1.080 pikseli 90 Hz Procesor MediaTek Helio G88 RAM 4 do 6 GB Pamięć wewnętrzna 64 do 128 GB (rozszerzalna) Aparat Przedni aparat 8 MP Aparat główny 50 MP 8 MP Ua szerokokątny 2 Obiektyw makro MP Bateria z czujnikiem głębokości 2 MP 5000 mAh (funkcja szybkiego ładowania, przewodowa) Funkcje specjalne Złącze typu Jack Podwójna karta SIM + dedykowane gniazdo microSD Obsługa NFC Czujnik odcisków palców i odblokowywanie twarzą

Znasz Xiaomi tylko jako producenta smartfonów? W naszym filmie pokazujemy, z jakich produktów chińska firma jest nadal (mniej lub bardziej) znana:

Na koniec uwaga na temat cen: w przypadku smartfonów należy ciągle spodziewać się silnych wahań cen. Gdy tylko pojawi się nowa generacja, poprzednia seria może szybko doznać spadku cen, w wyniku czego modele, które wcześniej były zbyt drogie, nagle mieszczą się w osobistym budżecie. Wydarzenia transakcyjne, takie jak Czarny Piątek czy Cyber Poniedziałek, również mają duży wpływ na ceny. Na bieżąco informujemy Cię o aktualnych ofertach w naszym przeglądzie ofert, warto regularnie zaglądać do aktualnych ofert!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android