Rogers przywraca obsługę „znacznej większości” klientów po ogromnej awarii

Rogers przywraca obsługę „znacznej większości” klientów po ogromnej awarii

Kanadyjski gigant telekomunikacyjny Rogers Communications twierdzi, że przywrócił łączność „znacznej większości” klientów po poważnej awarii, która spowodowała wyłączenie usług internetowych, mobilnych i telefonii domowej w piątek. W aktualizacja opublikowana na Twitterze w sobotę rano Rogers wyjaśnił, że niektórzy klienci „mogą doświadczyć opóźnienia w odzyskaniu pełnej obsługi”, ponieważ działa to, aby wszyscy z powrotem byli online. Awaria rozpoczęła się już w piątek o 5 rano ET i trwała przez cały dzień, aż do wieczora. W czasie awarii narzędzie do śledzenia zakłóceń w Internecie Znaleziono NetBlocks że obniżył około jednej czwartej łączności w Kanadzie.

Według CBC, Rogers ma około 9 milionów klientów telefonii komórkowej i zapewnia dostęp do telewizji kablowej i Internetu prawie 3 milionom ludzi. Oprócz wpływu na klientów mobilnych oddziałów Rogers, Fido i Chatr, odłączyła również szereg podstawowych usług w całym kraju, zakłócając z 911 połączeniami, transakcje kartą debetowąbankomaty i agencje rządowe, w tym Kanadyjskie biura paszportowe oraz Agencja Skarbowa. Wykres udostępnione przez NetBlocks, który pokazuje dane o ruchu w Internecie w czasie rzeczywistym w Kanadzie, wskazuje, że Rogers zaczął przywracać łączność około godziny 12:00 w sobotę rano. Dane o ruchu internetowym od Cloudflare, firmy specjalizującej się w dostarczaniu treści i łagodzeniu ataków DDoS, wykazują podobny wzorzec, przy czym ruch internetowy zaczyna ponownie wzrastać o północy i wzrasta do prawie normalnego poziomu.

Interac, jedna z sieci bankowych dotkniętych awarią, stwierdził, że jego usługi są ponownie dostępne. Firma obsługuje dużą liczbę kart debetowych, bankomatów i elektronicznych transferów środków w całej Kanadzie, a usługa, którą Interac ogłosił niedawno, osiągnęła ponad miliard transakcji. Interac twierdzi, że planuje „dodanie dostawcy”, aby wzmocnić „istniejącą nadmiarowość sieci”, aby zapobiec wyłączeniu swoich usług w przypadku kolejnej awarii. Rogers nie podał jeszcze powodu przestoju, ale CBC donosi, że Kanadyjski Urząd Bezpieczeństwa Komunikacji twierdzi, że „nie ma żadnych oznak” cyberataku. Eksperci z Cloudflare powiedzieli również, że awaria była prawdopodobnie spowodowana „błędem wewnętrznym, a nie cyberatakiem”. Spekulują, że mogło to być spowodowane problemem z protokołem Border Gateway Protocol (BGP), systemem kontrolującym przepływ ruchu w Internecie. BGP odegrał również rolę w awarii, która spowodowała wyłączenie usług Facebooka w zeszłym roku.

Dane z Cloudflare pokazują, że ruch internetowy powoli wraca do normalnych poziomów. Zdjęcie: Cloudflare „Po raz kolejny szczerze przepraszamy za zakłócenia, które spowodowały to nasi klienci i będziemy aktywnie kredytować wszystkich klientów” – powiedział Rogers. „Nie musisz kontaktować się z nami w celu uzyskania kredytu, ponieważ zostanie on automatycznie zastosowany do Twojego konta”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android