Oddaj stare telefony komórkowe: W ten sposób możesz zrobić coś dobrego ze zużytą technologią

Oddaj stare telefony komórkowe: W ten sposób możesz zrobić coś dobrego ze zużytą technologią

Wielu z nas ma stare telefony komórkowe, których już nie używamy. Ale zamiast odpowiednio się ich pozbyć, przechowujemy je w szufladach. Lepsze rozwiązanie: podaruj stare urządzenia. Pokażemy Ci różne punkty zbiórki, z którymi możesz się skontaktować.

Ten artykuł jest częścią Specjalny temat GIGA „Zrównoważony rozwój” od 3.6. do 5.6.2023. W artykule przeglądowym możesz przeczytać, o co w tym wszystkim chodzi i znaleźć inne artykuły na ten temat.

Podaruj telefon komórkowy: dobre dla ludzi i środowiska

Kiedy nasz telefon komórkowy ma już swój dzień, często chcemy go zachować na wszelki wypadek – w końcu nigdy nie wiadomo. Ale rzadko kiedy naprawdę tego potrzebujemy, a oni Stare urządzenia gromadzą kurz w domu. Prosto przyczyny ekologiczne jest to problematyczne: ponieważ wyrzucone telefony komórkowe nadal zawierają zasoby przydatne dla nowych urządzeń.

Zasoby te nazywane są kopalniami miejskimi, co oznacza stworzone przez człowieka złoża surowców, które można ponownie wykorzystać. Z jednej strony są to wyrzucone telefony komórkowe Pierwiastki ziem rzadkich, ale także metale, takie jak złoto i kobalt. Są one często wydobywane w niebezpiecznych, niesprawiedliwych, jeśli nie nielegalnych warunkach (jak praca dzieci). Takie ekologiczne i ekonomiczne pretensje można przeciwdziałać poprzez ponowne wykorzystanie zasobów. Stara technologia jest odpowiednio utylizowana w miejskim centrum recyklingu lub supermarkecie. Jeśli chcesz się w ten sposób uratować, możesz skontaktować się z różnymi punktami darowizn.

Chcesz nadal używać swoich starych smartfonów? W naszym filmie zebraliśmy dla Ciebie kilka pomysłów:

Darowizny zamiast szuflad: takie możliwości istnieją

Unia Ochrony Przyrody (NABU)

Pracuje od 2011 roku Unia Ochrony Przyrody (NABU) za projekt recyklingu „Telefony komórkowe dla trzmieli, pszczół i innych.” wspólnie z Telefónica. Telefónica – do której należy również o2 – przekazuje NABU pewną sumę na zebrane stare urządzenia, które z kolei są tam wykorzystywane do Fundusz Ochrony Owadów jest używany. Partnerem recyklingowym jest stowarzyszenie „Praca dla osób niepełnosprawnych (AfB)”. Stare urządzenia są naprawiane w warsztatach i oferowane do odsprzedaży po obniżonej cenie lub do profesjonalnego recyklingu.

Projekt może wesprzeć każdy – od osób prywatnych po firmy. Oprócz telefonów komórkowych i smartfonów można oddać także tablety z akcesoriami takimi jak kable czy zestawy słuchawkowe. Jeśli chcesz prywatnie wysłać urządzenie do NABU, możesz to zrobić bezpłatnie, przesyłając formularz zwrotu za pośrednictwem firmy DHL. Czy chcesz zbierać stare telefony komórkowe razem z innymi, możesz bezpłatnie zamówić pojemnik zbiorczy w sklepie NABU.

Niemiecka pomoc ekologiczna

Umierać Niemiecka pomoc ekologiczna oferuje podobną opcję: dzięki inicjatywie handysfuerdieumwelt.de możesz również przekazać tutaj swoje stare służbowe lub prywatne telefony komórkowe. Działa to albo przez pudełko zbiorcze z Mobile-Box lub możesz również wysłać urządzenia do Niemieckiej Pomocy Środowiskowej za pomocą a etykieta bezpłatnej wysyłki wysłać.

Jeśli jako firma chciałbyś wysłać kilka urządzeń, możesz to również zrobić za pośrednictwem Mobile Box dla prywatnych telefonów komórkowych. Po otrzymaniu podarowanych urządzeń otrzymają Państwo certyfikat z Dowód usunięcia, usunięcia danych i oszczędności emisji klimatycznych. Jeśli z drugiej strony chcesz wysłać służbowe telefony komórkowe, działa to za pośrednictwem platformy Green2B. Tutaj również otrzymasz na koniec odpowiedni certyfikat.

Smartfon jest zepsuty? Nawet wtedy darowizna jest zazwyczaj nadal opłacalna (źródło zdjęcia: GIGA)

pomoc bezdomnym

Inna możliwość jest taka Darowizna dla bezdomnych. Zwykle brakuje im wielu rzeczy: odzieży, jedzenia, koców, środków pielęgnacyjnych, środków czystości – a także smartfonów. W związku z tym Berlińskie Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym stworzyło publicznie dostępną listę różnych darowizn rzeczowych i żywnościowych. Wymagane rzeczy są oznaczone „Ja/Tak”.

Ważny: Jeśli chcesz przekazać swój telefon komórkowy lub smartfon, jest to oczywiście ważne urządzenia nadal działają.

Telekom

Również przy Telekom możesz pozbyć się starych telefonów komórkowych (więcej informacji znajdziesz tutaj). Możesz użyć wyszukiwarki punktów zbiórki, aby ją wyszukać punkt zbiórki w Twojej okolicy znajdź i oddaj telefon. Możesz też wysłać urządzenia pocztą z etykietą zwrotną. Trzecią opcją jest tutaj pojemnik zbiorczy: jeśli chcesz poddać recyklingowi kilka telefonów komórkowych, możesz bezpłatnie zamówić pojemnik oraz odebrać i wysłać urządzenia. Firmy, stowarzyszenia, kościoły, szkoły i osoby prywatne mogą w tym celu zawierać spółki windykacyjne.

Telekom współpracuje z Teqcycle, aby zapewnić właściwy recykling. Firma dba o stare urządzenia Usuwanie i naprawa danych telefonów komórkowych. Urządzenia, które już nie działają, poddawane są profesjonalnemu recyklingowi. Według Deutsche Telekom wpływy z odsprzedaży lub recyklingu trafiają również do organizacji non-profit.

Więcej o zrównoważonym rozwoju można przeczytać tutaj:

GIGA poleca

Artykuł na temat zrównoważonego rozwoju w GIGA

Zamień używaną technologię na pieniądze

Jeśli Twój smartfon nie wyzionął ducha, ale nadal jest dobry, możesz go również zamienić na pieniądze. Na używane platformy możesz nie tylko kupować używaną technologię, ale także ją sprzedawać. Niektórzy handlowcy to Rebuy, Back Market lub Swappie (tylko dla iPhone’ów). Wszystkie te platformy wymagają podania rodzaju posiadanego smartfona i jego stanu. Po tym dostaniesz jeden niewiążąca cena zakupu i możesz zdecydować, czy chcesz wysłać swój telefon komórkowy.

Inne możliwości to eBay lub ogłoszenia drobne: sam konfigurujesz swoją technologię i zajmujesz się sprzedażą. Upewnić się do prawidłowego czyszczenia smartfonaurządzenie włączone Ustawienia domyślne zresetować i co dalej Akcesoria być uwzględnione. Więcej wskazówek dotyczących skutecznej sprzedaży technologii znajdziesz w naszym osobnym artykule.

Nadal szukasz odpowiedniego smartfona dla siebie? W takim razie nasz quiz pomoże Ci:

Który telefon komórkowy powinienem kupić? Zapytaj naszego interaktywnego przewodnika dla kupujących smartfony!

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android