Ceny samochodów elektrycznych mogą wzrosnąć nawet przy wzroście cen paliw

Ceny samochodów elektrycznych mogą wzrosnąć nawet przy wzroście cen paliw

Ponieważ ceny gazu w USA osiągnęły rekordowy poziom po inwazji Rosji na Ukrainę, wydaje się, że pojazdy elektryczne mogą nie być bezpieczną przystanią dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze. To dlatego, że Rosja odgrywa ważną rolę w produkcji niklu, który trafia do baterii używanych w wielu pojazdach elektrycznych — metalu, który jest podskoczyła cena nawet szybciej niż olej. Według The Wall Street Journal 25 lutego nikiel był notowany na Londyńskiej Giełdzie Metali za około 24 000 USD za tonę. Do 8 marca jego cena wynosiła 80 000 USD (spadek z ponad 100 000 USD), a Londyńska Giełda Metali zawiesiła obrót. Istnieje kilka powodów ogromnego wzrostu cen — ponieważ jest rok 2022, są finansowe wybryki zaangażowanych, ale jest również niemożliwe, aby rynek zignorował fakt, że ważny producent niklu jest w stanie wojny i stoi w obliczu lawiny międzynarodowych sankcji.

Jeśli chodzi o wydobycie niklu, Rosja nie jest wielkim graczem. Według WSJ kraj ten dostarcza do 6 proc. światowego niklu. (Dla kontekstu, według danych z US Geological Survey (pdf) plasuje się na trzecim miejscu za Indonezją i Filipinami). wątek na Twitterze przełamujący problemdyrektor generalny Benchmark Mineral Intelligence twierdzi, że 20 procent dostaw pochodzi z jednej rosyjskiej firmy.

Producenci samochodów są oczywiście świadomi niedoboru niklu. Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, napisał na Twitterze pod koniec lutego, że firma EV planuje odejść od swoich standardowych samochodów na odległość z głodnych niklu ogniw litowo-jonowych. Nazywając nikiel „największą troską firmy w zakresie skalowania”, powiedział, że Tesla przejdzie na technologię z katodą żelazną, ale trudno powiedzieć, jak długo ten proces potrwa. Nie pomaga to również w przypadku bardziej pożądanych modeli dalekiego zasięgu. Według Bloomberga i Reuters ceny niklu stały się problemem dla producentów pojazdów elektrycznych jeszcze przed inwazją. (W zeszłym tygodniu Musk napisał na Twitterze, że świat musi wyprodukować więcej ropy i gazu, aby zrekompensować to, co otrzymał z Rosji.) Nie da się wyprodukować baterii bez niklu — Volkswagen i inni producenci samochodów badają inne technologie baterii, które nie używaj go ani kobaltu (którego cena również rośnie), według Reutersa. Ale, podobnie jak polityka energetyczna, produkcja i integracja baterii jest dla producentów samochodów wielkim wyzwaniem – jeśli ceny niklu i innych metali utrzymają się na wysokim poziomie, będzie to wyścig o przejście na inną technologię, zanim nastąpi fala uderzeniowa wyższych cen i sankcji przebijają się przez łańcuch dostaw. Jeśli producenci samochodów nie dokonają szybkiej zmiany, może to sprawić, że pojazdy elektryczne będą jeszcze bardziej niedostępne dla większości Amerykanów w czasie, gdy ceny benzyny sprawiają, że wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android