Zmiana nazw wielu plików na raz — jak to działa?

Zmiana nazw wielu plików na raz — jak to działa?

Jeśli chcesz zmienić nazwy kilku plików naraz, użyj odpowiednich narzędzi. Jednak system Windows już zbudował tę opcję. W GIGA nauczysz się korzystać z tej umiejętności.

Jeśli wszystkie pliki w projekcie powinny mieć tę samą nazwę, aby łatwiej było je przypisać, można to rozwiązać za pomocą wielu małych narzędzi lub specjalnych funkcji dużych programów. Na przykład menedżery plików, takie jak Total Commander lub SpeedCommander, zawierają specjalne funkcje umożliwiające „wielokrotną zmianę nazwy” plików. Oferują one również przygotowane natychmiast symbole zastępcze, za pomocą których można za jednym zamachem zmienić nazwę, licznik, godzinę lub zakończenie.

Zmienić nazwy wielu plików? Nie ma problemu z Total Commander

Są to świetne funkcje, które nadają się również do bardziej złożonych projektów. Ale jeśli chodzi tylko o nadanie wszystkim różnym plikom w folderze tej samej nazwy plus numer, to jest to znacznie, znacznie łatwiejsze dzięki wbudowanym narzędziom Windows.

Zmień nazwy wielu plików w Eksploratorze Windows

Wyjaśniliśmy już w różnych artykułach, jak zmienić nazwy plików w systemie Windows. Jednym z najprostszych sposobów jest kliknięcie pliku, a następnie naciśnięcie klawisza F2 . Nazwa pliku będzie wtedy możliwa do edycji i możesz zmienić nazwę, a nawet rozszerzenie pliku. Mniej znane jest jednak to, że możesz to zrobić z dużą liczbą plików jednocześnie! System Windows umożliwia zmianę nazw wielu plików jednocześnie, a gdy już wiesz, jak to zrobić, jest to łatwe.

Zmiana nazw wielu plików: Krok 1 W pierwszym kroku zaznaczasz wszystkie pliki, których nazwy chcesz zmienić. Wszystkie pliki w katalogu są oznaczone Ctrl-A. Przy wciśniętym klawiszu Ctrl możesz klikać myszą kolejno kilka plików, aż zostaną wybrane wszystkie żądane pliki. Następnie naciskasz klawisz F2 i nazwę pliku można edytować tylko dla jednego z plików. Zmień nazwy kilku plików: teraz nazwa jest określona Teraz edytuj tę jedną nazwę pliku. Najpierw wprowadza się żądaną nazwę pliku, którą należy nadać również wszystkim innym plikom. Ale potem dodajesz liczbę w nawiasach. Na przykład coś takiego jak projekt (1) . Możesz zmienić nazwy kilku plików, a system Windows przejmie licznik. Jeśli zaczniesz od innej liczby, system będzie kontynuował liczenie od tego miejsca. Jeśli teraz potwierdzisz klawiszem Enter, wszystkie zaznaczone pliki zostaną zmienione za jednym zamachem. Możesz zmienić nazwy wielu plików przy niewielkim nakładzie pracy. Łatwiej się nie da!

Zmiana nazw wielu plików – złożone zadania

Jeśli chcesz wykonać naprawdę złożone czynności i zmienić nazwy kilku plików w taki sposób, aby części nazwy były zastępowane, wyszukiwane lub usuwane w tym samym czasie, powinieneś zajrzeć do darmowego oprogramowania Rename Master. Oprócz znajomości języka angielskiego ten program wymaga pewnego przeszkolenia. Ale potem jest to niezwykle potężne narzędzie.

Zmień nazwę Master nie może po prostu zmienić nazwy wielu plików

Istnieją już przygotowane skrypty, za pomocą których można wyszukiwać określone części nazwy i zastępować je innymi. Istnieją skrypty do numerowania, a także opcje zmiany nazw plików, aby coś było dopisane na początku lub na końcu. Program wcześniej pokaże Ci, jak będzie wyglądał wynik wybranych plików.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech