„Witam mamo”: Jak rozpoznać telefony alarmowe po fałszywych głosach?

„Witam mamo”: Jak rozpoznać telefony alarmowe po fałszywych głosach?

„Witaj mamo, wydarzyło się coś strasznego” – po tym, jak w przeszłości oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od niepewnych użytkowników za pomocą wiadomości tego typu, zwłaszcza za pośrednictwem wiadomości WhatsApp, teraz sprawy idą o krok dalej: liczba zgłoszeń wzrasta w którym głos znajomych jest imitowany za pomocą sztucznej inteligencji.

Inicjowane w ten sposób połączenia coraz częściej docierają do osób, które mają zostać oszukane, a w przypadku połączeń szokujących udaje się, że na linii dzwonią dzieci lub wnuki. Zgłaszają, że uczestniczyli w wypadku. Tekst „Mamo/Tato, wydarzyło się coś strasznego” rozpoczyna rozmowę, w której mówi się, że ktoś spowodował śmierć innej osoby w wypadku komunikacyjnym. Za takimi wezwaniami kryje się nowy, szczególnie perfidny poziom „sztuczki z wnukiem”. Celem jest wywarcie presji na zaniepokojonych osobach dzwoniących, aby dokonali płatności.

„Mamo, stało się coś strasznego”: oszustwo polegające na klonowaniu głosu

Te szokujące telefony mają na celu nakłonienie dzwoniących do szybkiego przekazania gotówki nieznanej osobie, aby można było zaradzić sytuacji awaryjnej z korzyścią dla własnego dziecka lub wnuka. W rzeczywistości w ten sposób oszuści kradną pieniądze, podczas gdy ich własne potomstwo – jeśli w ogóle istnieje – nic nie wie o sytuacji.

W ostatnich miesiącach odpowiednie wiadomości szokujące były wysyłane głównie za pośrednictwem nieznanych numerów w wiadomościach WhatsApp lub SMS-ach. „Dzięki” sztucznej inteligencji teraz mogą to robić także oszuści naśladuj głosy członków własnej rodziny za pomocą „klonowania głosu”.aby sytuacja awaryjna przez telefon wydawała się jeszcze bardziej realna w osobistej rozmowie. Ryzyko bycia oszukanym i utraty pieniędzy jest wysokie, szczególnie w przypadku osób starszych. W ostatnich miesiącach podobne wiadomości pojawiały się wielokrotnie. Osoby dotknięte chorobą są w całych Niemczech, na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii (źródło: WDR), Bawarii (źródło: PNP), Dolnej Saksonii (źródło: Zevener Zeitung) i Berlinie (źródło: Berliner Zeitung).

„Klonowanie głosu”: Klonowanie głosu za pomocą sztucznej inteligencji

Dzięki nowym narzędziom AI oszuści mogą imitować głosy z zaledwie kilku fragmentów słów i wykorzystywać je do tworzenia zupełnie nowych rozmów. Cyberprzestępcy mogą znaleźć szablon plików dźwiękowych na przykład w filmach w sieciach społecznościowych. Według firmy ochroniarskiej McAfee do montażu nowego materiału audio wystarczy klip o długości 3 sekund (źródło: Caschys Blog).

Połączenia AI z fałszywymi głosami: jak się chronić

Aby uchronić się przed wezwaniami szoku wywołanymi przez sztuczną inteligencję, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

Zdemaskuj oszustów brak materiału dostępny. Unikaj więc publikowania swoich filmów i nagrań audio publicznie w Internecie. Dlatego zastanów się, czy nie nakręcić np. filmu z wakacji z Twoimi wrażeniami i ustnych relacji ze swoich przeżyć na Facebooku, Instagramie, TikTok i Co. trzeba wgrać. Nie możesz się bez tego obejść, pomyśl o tym, komu wysyłasz takie nagrania. Jeśli opublikujesz go publicznie w Internecie, możesz ograniczyć grupę użytkowników, którzy będą mieli do niego dostęp. Na przykład nigdy nie należy publicznie wyświetlać prywatnych treści na Facebooku, a jedynie na nim swoje kontakty umożliwić dostęp. Można go kupić na Facebooku i Co. Prośby o kontakt od nieznajomych i nie może przypisać tych użytkowników, odrzuca to dla bezpieczeństwa. Podnoś świadomość otaczających Cię osób i informuje rodziców, dziadków, wujków, ciotki itp. o tym, że takie oszukańcze rozmowy krążą. Zwraca uwagę, że cyberprzestępcy podczas rozmów telefonicznych udają, że znajdują się w sytuacji awaryjnej, i obecnie mogą to robić. naśladować głosy. Dla bezpieczeństwa powinieneś porozmawiać z bliskimi krewnymi i przyjaciółmi ułóż słowo-kod. To słowo można zadać, jeśli rozmowa przybierze podejrzany obrót. Oprócz słowa kodowego możesz również Prośba o informacje pomagao których obcy nie powinni wiedzieć. Tak powinno być np wspólne doświadczenia z przeszłości działać. Jednak proste fakty, takie jak Twoja dawna szkoła podstawowa lub ulubiony klub piłkarski, często można znaleźć poprzez badania online za pośrednictwem sieci społecznościowych. Poza tym też możesz polecam oddzwonieniegdy rozmowa staje się podejrzana. The Nigdy nie należy lekceważyć własnego numeru telefonu zarejestrować się w dowolnym serwisie internetowym. Oszuści zdobywają takie dane na przykład poprzez skradzione zestawy danych i bazy danych na potrzeby fałszywych konkursów itp. Generalnie powinieneś nie za dużo informacji o sobie w Internecie podział. Wykorzystując informacje z sieci społecznościowych, oszuści mogą na przykład szybko dowiedzieć się, kto ma wnuki i łatwiej odpowiedzieć na odpowiednie telefony. Ponadto zawsze powinieneś być sceptyczny i kwestionować połączenia z nieznanych numerów. Nigdy nie powinieneś mówić „tak” lekko.

Dzięki obecnej technologii „klonowania głosu” możliwe jest prowadzenie rozmów jeszcze nie „na żywo”.. Nowe wiadomości muszą zatem zależeć od przebiegu rozmowy zostać wygenerowane. Prowadzi to do opóźnień w dialogu telefonicznym. Oszustwo można szybko zidentyfikować, jeśli zbudujesz stosunkowo złożoną rozmowę i będziesz ją powtarzać Robi pauzę przed odpowiedzią daje. Sprawa wygląda inaczej, gdy wiadomości głosowe są wysyłane za pośrednictwem WhatsApp, iMessage i Co. Ostatecznie rozmowy te nie są całkowicie synchroniczne i opóźnienia nie są zauważalne.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech