Sztuczka wnuka na WhatsApp: „Witaj mamo, mój telefon komórkowy jest uszkodzony!”

Sztuczka wnuka na WhatsApp: „Witaj mamo, mój telefon komórkowy jest uszkodzony!”

Policja ostrzega obecnie przed nowym wariantem sztuczki wnuków. Tym razem nie dzwonią do Ciebie domniemani krewni – po prostu używają WhatsApp. Sztuczka jest tak prosta, jak skuteczna. GIGA zdradza, jak to działa i na co zwracać uwagę.

„Babciu, miałem wypadek i muszę wpłacić kaucję. Mój przyjaciel je odbierze!” To jest „sztuczka z wnukami”, którą przestępcy od dziesięcioleci wyciągają pieniądze z kieszeni swoich ofiar. Do tej pory używano do tego połączeń telefonicznych. Teraz oszuści idą z duchem czasu i po prostu korzystają z WhatsApp. Policja obecnie zgłasza coraz więcej przypadków, w których ofiary przelewały np. czterocyfrowe kwoty na konta na Litwie.

Sztuczka wnuków to jedna z wielu metod phishingu, przed którymi ostrzega nasz film:

Jak działa ta sztuczka z wnukiem WhatsApp?

Słabością „normalnej” sztuczki z wnukami jest to, że ofiary mogą w ogóle nie mieć dzieci ani wnuków, a wtedy płeć lub głos wezwań nie pasuje. Wszystko to sprytnie omija w „sztuce z nowymi wnukami”.

Najpierw pojawia się wiadomość na WhatsApp, w której nieznana osoba zgłasza „Hello Mom”, a potem od razu wyjaśnia, że stary telefon komórkowy się zepsuł i masz teraz nowy numer. Jedno nie ma nic wspólnego z drugim – ale kto o tym myśli?

Po zdobyciu zaufania sprawcy idą od razu do granic możliwości:

Zgłoszenie się rzekomego „dziecka” nie trwa długo, na przykład dlatego, że bankowość internetowa nie działa na nowym telefonie komórkowym , ale przelew należy wykonać w trybie pilnym.

„Mama” jest proszona o wykonanie tego przelewu i powinna otrzymać zwrot pieniędzy następnego dnia.

Według policji okręgowej w Kleve ofiary są zachęcane do przelewania nawet czterocyfrowych kwot na nieznane konta. Często sprawa jest zauważana dopiero wtedy, gdy poszkodowany nawiązuje kontakt z prawdziwymi dziećmi i dowiaduje się, że nie było żadnych problemów z telefonem komórkowym.

Rozpoznaj i odeprzeć sztuczkę wnuków WhatsApp

Oczywiście cieszysz się z wiadomości od swoich dzieci. Mimo to nie powinieneś po prostu dawać pieniędzy każdemu bez kontroli. Sprawcy tego oszustwa zwykle łowią po omacku i nie wiedzą, czy potencjalna ofiara ma dzieci, ani jakiej są płci.

W zasadzie powinieneś wyrobić w sobie nawyk podejrzliwego reagowania na takie nieznane kontakty i sprawdzania, czy informacje są prawidłowe. Szczególnie jeśli zostaniesz poproszony o pieniądze wkrótce po skontaktowaniu się z Tobą, zalecana jest ostrożność!

Tak powinieneś zareagować w takim przypadku:

Dzwoni do domniemanego dziecka pod „stary” numer i pyta, czy napisał wiadomość i czy rzeczywiście należy zapisać nowy numer. Nie poddawaj się presji! Przed dokonaniem jakichkolwiek transferów należy przejść do ofensywy i powiedzieć np. „Zadzwonię do Ciebie, wtedy możemy to przedyskutować”. Z reguły nie ma już odpowiedzi. Zrób zrzut ekranu wiadomości i udaj się na policję. Złóż skargę karną i podaj numer. Im jesteś szybszy, tym większe szanse na zlokalizowanie sprawców.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech