Struktura łańcucha bloków

Struktura łańcucha bloków

Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest blok i jak działa. Górnik zbiera zweryfikowane transakcje w bloku, dodaje do bloku nagłówek (identyfikator), a podpis jest hashem bloku. Struktura bloku i jego poszczególnych części może się różnić w różnych łańcuchach bloków. Na przykład w blokach Bitcoin wciąż jest miejsce na te dodatkowe dane, które górnicy mogą zmieniać, aby uzyskać pożądany hash. Ogólna zasada jest wszędzie taka sama: nagłówek, transakcje, podpis.

Struktura łańcucha bloków

Źródło obrazu: Pexels

Ile transakcji mieści się w bloku, zależy od łańcucha bloków, ponieważ maksymalny rozmiar bloku jest zakodowany na stałe. Z Bitcoinem, który jest dziś tak popularny, a dzięki aplikacji Immediate Profit również uzyskuje gwarantowany dochód, maksymalna wielkość bloku to np. 1 MB. Z tego powodu w społeczności Bitcoina regularnie pojawiają się pomysły na zwiększenie rozmiaru bloku. W drugiej połowie 2017 r. dyskutowano nad pomysłem aktywnego wykorzystania przestrzeni zarezerwowanej w bloku na informacje serwisowe dla transakcji, ponieważ mogłoby to niemal podwoić pojemność bloku.

Z zaznaczonych bloków tworzony jest łańcuch, w którym każdy nowy blok odnosi się do poprzedniego. Jeśli usuniesz jeden z bloków lub zastąpisz w nim transakcje, skróty się zmienią i taki blok wypadnie z łańcucha. Jeżeli nowo dodany blok nie jest powiązany z poprzednim, łańcuch automatycznie go odrzuci, co oznacza, że ​​transakcje z niego pozostaną niezaznaczone w rejestrze i będą wydobywane przez innego górnika w kolejnych blokach.

Portfele podpisują więc transakcje i przesyłają je do rejestru. Górnicy przeglądają te transakcje i zbierają je w blokach. W łańcuchu bloków panuje zgoda, że ​​jeśli wielu górników doda bloki w tym samym czasie, blok zostanie wybrany (zdarza się to cały czas, ponieważ jest wielu górników i wszyscy chcą otrzymać nagrodę za blok na czas). Ale jednocześnie w blockchain jest taka koncepcja – konkurencja blockchainów. Skąd bierze się konkurencja, skoro konsensus tak dobrze rozwiązuje kontrowersyjne sytuacje?

Chodzi o szybkość. Zdarzają się sytuacje, gdy do łańcucha został dodany blok z transakcjami, a potem pojawił się ładniejszy blok o tym samym numerze. W takim przypadku blockchain przełącza się na ten lepszy blok, przestrzegając zasad konsensusu. Nagroda przyznana właścicielowi nieszczęsnego bloku znika. Ponadto możliwe są sytuacje, w których to nie jeden blok jest pechowy, ale łańcuch kilku bloków.

Wyobraź sobie: gdzieś jest super programista, który zbudował swój własny super potężny komputer i transakcje bitcoinowe. Powiedzmy, że nie mógł wysyłać wiadomości do internetu. I tak jego komputer obliczył blok, ale nie może przesłać tych informacji do innych węzłów w łańcuchu bloków. Następnie jego komputer obliczył drugi blok, potem trzeci, po czym pojawiło się połączenie i portfel jednocześnie wgrywał do blockchaina informacje o trzech utworzonych blokach. Potem okazuje się, że ten łańcuch ma więcej zer na początku hasha, następnie blockchain od razu niszczy już założony łańcuch ostatnich trzech bloków i przełącza się na nasz.

Dlatego tak ważna jest liczba potwierdzeń w ramach łańcucha bloków. Uważa się, że współczesna technologia komputerowa nie pozwala na połączenie łańcucha sześciu skrótów. Dlatego istnieje zasada, że ​​przelew Bitcoin jest kompletny, gdy ma sześć potwierdzeń. Oznacza to, że sześć bloków już odnosi się do naszej transakcji, a łańcucha sześciu bloków nie da się zastąpić inną wersją. Oczywiście istnieje możliwość, że pewnego dnia zostanie wynaleziony super mocny komputer, który będzie w stanie natychmiast obliczyć bardzo długie łańcuchy, które są znacznie dłuższe niż sześć bloków.

Post Structure of the Blockchain po raz pierwszy pojawił się na Androidmag .

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech