Steam Deck po dwóch tygodniach: to musi jeszcze trochę dojrzeć

Steam Deck po dwóch tygodniach: to musi jeszcze trochę dojrzeć

Latem 2021 r. Valve wprowadziło Steam Deck: własny podręczny komputer, który pozwala zabrać ze sobą bibliotekę Steam, gdziekolwiek jesteś. Powoli, ale stopniowo pierwsze urządzenia są wysyłane do tych, którzy zamówili w przedsprzedaży, a ja mogłem być jednym z nich. Po prawie dwóch tygodniach ze Steam Deckiem odważę się wyciągnąć wnioski.

Wersja: 2.10.91.91

Języki niemiecki

Licencja: Freeware

Platformy: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows, Windows 2000

Steam Deck Hands-On: Co za kawał

Nawet jeśli już po pierwszych zdjęciach spodziewałeś się, że Steam Deck będzie prawdziwym kawałkiem, trzymanie go w rękach to znowu coś innego. Tak, Steam Deck jest duży. tak to jest trudne Jednak nie tak ciężki, jak można by się spodziewać po urządzeniu tej wielkości.

Wewnątrz znajduje się układ AMD z 4 rdzeniami i 8 wątkami, z 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i grafiką RDNA 2. Wyświetlacz mierzy 7 cali po przekątnej, dzięki czemu ma ten sam rozmiar, co wersja OLED na Nintendo Switchu. Ze względu na znacznie grubszą ramkę wyświetlacza, wyższe proporcje 16:10 i oczywiście inny układ kontrolera, Steam Deck jest znacznie większy.

Steam Deck dobrze leży w dłoni. Przyciski są łatwo dostępne dla dłoni o normalnej wielkości, nawet cztery przyciski spustowe z tyłu można łatwo wyczuć i obsługiwać. Ale nie mija dużo czasu, zanim przyzwyczaisz się do rozmiaru, a kiedy porównasz go z innymi handheldami, zaczynasz się zastanawiać, dlaczego wszystko inne wydaje się nagle takie małe.

Nawiasem mówiąc, warto również zauważyć dostarczony futerał do przenoszenia, który najwyraźniej złapał już jedną lub dwie rysy na Steam Deck w ciągu ostatnich kilku dni testu. To absolutnie rozsądny dodatek, który zapewnia dużą wartość dodaną.

Pomimo rozmiaru przyciski Steam Deck są łatwo dostępne. (Źródło obrazu: GIGA)

SteamOS: To wciąż potrzebuje trochę czasu

Centralnym punktem tego, co dzieje się na Steam Deck, jest SteamOS, zastrzeżony interfejs oparty na Arch Linux.
Firma Valve celowo nie zdecydowała się na używanie Windows jako podstawowego systemu operacyjnego. Można szczerze spekulować na temat przyczyn, ale prawdopodobnie mogą one leżeć gdzieś pomiędzy kosztami licencji a niezbędną optymalizacją, która byłaby konieczna w przypadku urządzenia przenośnego.

Jeśli nie chcesz rezygnować z systemu operacyjnego Microsoft, możesz go samodzielnie doposażyć. Sterowniki Windows zostały dostarczone przez Valve, ale podobno w tej chwili mają co najmniej znaczące luki. Na przykład nadal brakuje wyjścia audio z wbudowanych głośników.

Ale sam SteamOS wciąż wymaga dopracowania. W niektórych miejscach, takich jak sklep, zostajesz wyrwany z systemu i wrzucony do zintegrowanej przeglądarki. Zintegrowana klawiatura ekranowa jest obecnie dostępna tylko w układzie QWERTY – miejmy nadzieję, że nie musisz wprowadzać hasła z umlautami. Mój system czasami się zawieszał. Jest więc jeszcze wiele do zrobienia.

Uważamy jednak, że biorąc pod uwagę tempo, w jakim Valve obecnie udostępnia aktualizacje, uważamy, że te problemy są szybko rozwiązywane. Jeśli spojrzysz na historię aktualizacji, nowe wersje beta oprogramowania SteamOS są udostępniane co kilka dni.

Tak więc zanim większość osób, które złożyły zamówienia w przedsprzedaży, otrzyma Steam Deck, wiele problemów powinno już zostać naprawionych.

Sprawdzenie wydajności gry i talii

Jednak własny SteamOS stanowi również poważną wadę Steam Deck. Większość tytułów na komputery PC jest dostępnych tylko dla systemu Windows. Valve stara się sprytnie obejść ten problem. Proton to warstwa emulacyjna zaprojektowana, aby tytuły Windows działały również na Linuksie. Przed premierą składano już wielkie obietnice, że dążą do 100-procentowego pokrycia katalogu gier.

Nawet jeśli ta liczba nie zostanie osiągnięta, to niewiarygodne, co może już osiągnąć Proton. Ponad 1000 gier zostało już zweryfikowanych w talii, więc zostały dokładnie przetestowane i zatwierdzone przez Valve. Kolejne 1000 jest klasyfikowane jako „grywalne” z ograniczeniami.

Steam Deck z GTA-V-Benchmark.Steam Deck przekonuje nie tylko w testach porównawczych. (Źródło obrazu: GIGA)

Przedstawienie jest konsekwentnie przekonujące. Rzadko widzisz tytuły, które nie działają w 60 fps. I nawet wtedy wciąż możesz dostosować kilka rzeczy za pomocą ustawień w grze.

Sam Steam Deck oferuje dodatkowe opcje ustawień. Więc może w jednym? opcjonalnie wyświetlana nakładka Wyświetlane są aktualne dane o wydajności, a liczba klatek na sekundę i zużycie energii przez jednostkę graficzną RDNA 2 można zmniejszyć, jeśli chcesz wydłużyć czas pracy baterii. Marzenie dla każdego, kto spędził już dużą część czasu z ustawieniami graficznymi na PC, aby jak najlepiej wykorzystać tytuły.

Nawet tytuły, które nie są oficjalnie obsługiwane, należy przynajmniej raz przetestować: poszczególne funkcje często powodują, że gry są klasyfikowane jako „nieobsługiwane”, chociaż w rzeczywistości działają idealnie. Na przykład “Ori and the Will of the Wisps” nie jest oficjalnie wspierany, ale działa bez żadnych problemów. Powód: prawdopodobnie dlatego, że zalogowanie się za pomocą konta Microsoft obecnie powoduje awarię gry. Jednak nie trzeba grać.

Wyjątkiem są gry, które w ogóle nie działają. Wynika to głównie z narzędzi zapobiegających oszustwom, które obecnie blokują Steam Deck jako platformę. Trzeba poczekać na lepsze lub gorsze, aby rozwiązania anty-cheatowe dopasowywały się do talii.

Przechowywanie to wszystko!

Steam Deck jest oferowany w trzech wariantach zapisu: 64 GB, 256 GB i 512 GB. Bez względu na to, który wybierzesz, pamięć można zaktualizować za pomocą karty microSD. Kilka tygodni temu niektóre testy wykazały, że czasy ładowania między kartą SD a pamięcią wewnętrzną prawie się nie różnią, jeśli używasz odpowiednio szybkiej karty microSD. Osobiście mogę zgłaszać tylko pozytywne rzeczy: zainstalowałem wszystkie gry na włożonym microSD i nie miałem żadnych realnych problemów z tą decyzją.

Zobacz SanDisk Extreme microSD na Amazon

A co z trybem pulpitu?

Sam Valve opisuje Steam Deck jako przenośny komputer PC, który również może być używany jako taki. Po prostu podłącz stację dokującą do portu USB-C i gotowe. W końcu to nie jest takie proste. Wykrywanie zewnętrznych wyświetlaczy konsekwentnie powodowało problemy w moim teście, nawet przy różnych kablach i stacjach dokujących. Oficjalny dok, który działa również jako stojak, został już ogłoszony, ale nie jest jeszcze dostępny.

Po uruchomieniu trybu pulpitu wita Cię środowisko pulpitu „KDE Plasma”. Jest mocno oparty na innych systemach operacyjnych, więc powinieneś szybko znaleźć drogę. Problematyczne jest jednak to, że obecnie nie ma możliwości zabezpieczenia systemu hasłem. W trybie pulpitu można obecnie używać tylko jednego domyślnego konta użytkownika standardowego. Nie ma pytania o hasło przed zalogowaniem, nawet jeśli ustawisz hasło w ustawieniach. Naprawdę ważne dane, takie jak te znalezione na komputerze, na razie nie powinny być tam przechowywane.

Po rozwiązaniu tych problemów z bezpieczeństwem, ale tryb pulpitu ma duży potencjał. Dzięki preinstalowanemu Firefoksowi surfowanie po sieci i oglądanie filmów z YouTube działa bez żadnych problemów. Powinno, biorąc pod uwagę podstawową technologię.

Prawie dwa tygodnie później: mój wniosek

Po pewnym czasie przed Switchem lub moim Xboxem Steam Deck przywrócił mnie z powrotem do komputera. Po prostu podniesienie talii, granie przez kilka minut, a następnie odłożenie jej na bok to coś, czego brakowało mi w tytułach na PC, a teraz jest to możliwe.

Ale talia jest daleka od ideału. Niektóre gry, na które nie mogłem się doczekać, nie są obecnie obsługiwane dzięki funkcji anty-cheatowi, SteamOS wciąż wymaga trochę pracy, a tryb PC wciąż mnie rozczarowuje. To wszystko, co można naprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania, a Valve wydaje się być daleko w tyle.

Każdy zainteresowany Steam Deckiem musiał być szybki w lipcu lub być cierpliwy. Urządzenie jest obecnie dostępne tylko w przedsprzedaży, ale coraz więcej osób powinno w tej chwili cieszyć się nowym sprzętem.

A jeśli poczekasz, prawdopodobnie możesz liczyć na lepsze wrażenia użytkownika.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech