Sprawdź numer identyfikacyjny pojazdu: gdzie go znaleźć

Sprawdź numer identyfikacyjny pojazdu: gdzie go znaleźć

Od 1981 roku samochodom, motocyklom i innym pojazdom silnikowym można jednoznacznie przypisać numer identyfikacyjny pojazdu (VIN). Podobnie jak odcisk palca, 17-cyfrowy numer jest unikalny dla każdego pojazdu. Możesz przeczytać tutaj, gdzie można go znaleźć i co to znaczy.

Jak znaleźć numer identyfikacyjny mojego samochodu?

Ponieważ numer VIN jest tak ważny, nie dziwi fakt, że zwykle jest on wybity na samym pojeździe. Ma to na celu ochronę przed oszustwami i manipulacją. Numer identyfikacyjny pojazdu znajdziesz również w swoim Dowód rejestracyjny pojazdu (dowód rejestracyjny część I)głównie na pozycji E. Na Automatyczny kierowca może je zlokalizować w następujących lokalizacjach:

na słupku B (połączenie powierzchni dachu z podkonstrukcją nadwozia między drzwiami przednimi i tylnymi) w drzwiach kierowcy w bagażniku pod maską na desce rozdzielczej

w motocykle oraz skutery jest mniejszy wybór. Jest też VIN na główce kierownicy lub pod przebraniem na widelcu właściwy. Ponadto hulajnogi elektryczne mają również numer VIN, który jest wskazany z boku lub na spodzie ramy.

Co zrobić, jeśli zgubiłeś rejestrację pojazdu, możesz przeczytać tutaj:

Wskazówki dotyczące czytania

Johannes Kneussel

Numer identyfikacyjny pojazdu: do czego służy?

Potrzebujesz tego szczególnie, gdy zezwolić na pojazd silnikowy chcesz – tam musisz przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku auta używanego również dowód rejestracyjny pojazdu. Również na Ubezpieczenie samochodu (widok w ARAG) numer identyfikacyjny pojazdu jest podany w umowie.

Poniższy przypadek jest mniej przyjemny: Jeśli zdarzy ci się wypadek lub masz awarię, potrzebujesz tego warsztat również VIN. Ponieważ to jedyny sposób, w jaki może to zrobić w bazie danych brakująca część zamienna zaopatrz się i odzyskaj koła z powrotem na drogę.

W absolutnie najgorszym przypadku jeden kradzież, pojazd można ponownie zlokalizować pomimo kutej tablicy rejestracyjnej – dzięki numerowi VIN oraz zmianom, które zaszły od 1981 roku i zmianie numeru podwozia. Od tego czasu cyfra kontrolna została znormalizowana na całym świecie i jest przedstawiana kilka razy na pojeździe (w przeciwieństwie do numeru podwozia, który można było zobaczyć tylko na jednej naklejce w komorze silnika) i często wytłoczona bezpośrednio w materiale. Dzięki temu jest również znacznie lepiej chroniony przed manipulacją.

Jak odszyfrować VIN?

VIN ma 17 cyfr. Tak niewiele zajmuje przypisanie Twojego pojazdu na całym świecie. Oczywiście liczba nie jest skomponowana przypadkowo, raczej składa się z kilku elementów.

Więc są pierwsze trzy cyfry światowy kod producenta, który zawiera informacje o kraju, w którym pojazd został wyprodukowany i przez jakiego producenta. Kolejne sześć cyfr opisuje pojazd i wskazuje Jaki model, która seria? i która typ silnika i pojazdu nazywasz swoje. Numer 11 to daje fabryka producenta Cena £. Ostatnie sześć cyfr różni się w zależności od producenta i zapewnia szeroką gamę informacji o Twoim pojeździe.

Wskazówki dotyczące czytania

Marco Kratzenberg

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech