Słuchawki Bluetooth robią skok techniczny: nowy standard LE Audio jest już dostępny

Słuchawki Bluetooth robią skok techniczny: nowy standard LE Audio jest już dostępny

Lepszy dźwięk i nowe funkcje: Specyfikacja Bluetooth LE Audio oznacza techniczny krok w przyszłość dla bezprzewodowych słuchawek i głośników. Wyjaśniamy, o co chodzi w Auracast i kodeku LC3.

Latem 2022 roku Bluetooth Special Interest Group (SIG) rozpoczęła prace nad specyfikacją dla Dźwięk Bluetooth LE ukończone, aby programiści z całego świata mogli z nim pracować. Jest to nowy standard bezprzewodowej transmisji dźwięku (muzyki, mowy) przez Bluetooth. „LE Audio poprawia jakość dźwięku, dodaje wsparcie dla aparatów słuchowych i wprowadza Auracast Broadcast Audio – nową funkcję Bluetooth, która poprawi sposób, w jaki komunikujemy się z innymi i otaczającym nas światem”, według SIG w oficjalnym wpisie na blogu LE Audio .

Uważaj, aby się nie pomylić: od 2009 r. istnieje standard o nazwie „Bluetooth LE” („Bluetooth Low Energy” – bez „audio”). Ta energooszczędna wersja Bluetooth została opracowana między innymi z myślą o urządzeniach do noszenia (monitorowanie kondycji) i czujnikach – ale nie nadaje się do sygnałów audio. Natomiast „Bluetooth LE Audio” jest nowy i – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczony do bezprzewodowej transmisji dźwięków i muzyki.

Co to jest dźwięk Bluetooth LE?

Bluetooth LE Audio obiecuje cztery główne innowacje (źródło obrazu: SIG)

Dzięki standardowi Bluetooth 5.2, specyfikacja dźwięku Wprowadzono LE Audio, wprowadzając ulepszoną wydajność i nowe funkcje do bezprzewodowych słuchawek i głośników. Do najważniejszych innowacji należą:

A kodek audio o małej mocy o nazwie LC3 (Low Complexity Communications Codec), który zapewnia dobrą jakość dźwięku nawet przy niskich szybkościach transmisji danych Transmisja kilku niezależnych, zsynchronizowanych strumieni audio z Wielostrumieniowy. W ten sposób każda zatyczka do uszu prawdziwych słuchawek bezprzewodowych może być kontrolowana za pomocą własnej ścieżki transmisji.Wsparcie aparatu słuchowegoktóry powinien korzystać z niskiego zużycia energii w połączeniu z wysoką jakością dźwięku Auracastktóry realizuje zasadę „jeden nadajnik, wielu słuchaczy” w przestrzeni publicznej (lotniska, muzea) i może być używany ze zwykłymi smartfonami i słuchawkami.

Co przynosi kodek LC3?

Dobry dźwięk, szczególnie przy niskich przepływnościach. „Nowy algorytm kodowania już zapewnia lepszą jakość dźwięku przy o połowę szybszym przesyłaniu danych niż poprzedni kodek”, mówi Alexander Tschekalińskij z Fraunhofer IIS, który był zaangażowany w rozwój LC3. Jednak starzejący się kodek audio SBC nie zostanie na razie zastąpiony – pozostanie na swoim miejscu, aby producenci mogli sami zdecydować, który kodek ma zostać użyty i kiedy: „Specyfikacje LE audio umożliwią produktom być zarówno klasycznym Audio (SBC), jak i LE Audio, i oczekuje się, że wielu to zrobi” – powiedział SIG w FAQ. Nieco rozczarowujące dla przyjaciół muzyki w wysokiej rozdzielczości: nawet z LE Audio nie będzie bezprzewodowego dźwięku wysokiej rozdzielczości, wyjaśnia Jez Ford z Whathifi. oszczędzanie energii i może iść do jednego dłuższa żywotność baterii ze słuchawek i głośników. Można sobie również wyobrazić mniejsze baterie, a tym samym mniejsze prawdziwe słuchawki bezprzewodowe (źródło: SIG). LC3 ma je w porównaniu do SBC zmniejszone opóźnienie.

Multi-Stream z LE Audio: Co to znaczy?

Z Bluetooth LE Audio może jedna słuchawka z kilkoma urządzeniami jednocześnie być połączony – na przykład z telefonem komórkowym, a także z laptopem. W ten sposób sygnały audio mogą być odbierane z wielu źródeł bez konieczności przeskakiwania tam iz powrotem między urządzeniami w ustawieniach. W zasadzie jest to porównywalne z Multipoint Bluetooth, z którego niektóre modele słuchawek i głośników są używane od lat.

Również możliwe: Przesyłanie strumieniowe do wielu urządzeń zasilanych z jednego źródła. Na przykład kilka osób ze słuchawkami może cieszyć się tym samym filmem, który jest aktualnie odtwarzany na laptopie. Użytkownicy Apple znają już podobną funkcję, jak „Udostępnij dźwięk” (od iOS 13.1), ale ogranicza się to do modeli słuchawek Apple i Beats. Dzięki Bluetooth LE Audio wszyscy producenci mogą oferować tę funkcję.

Aparaty słuchowe i Bluetooth LE Audio: jakie są korzyści?

Bluetooth LE upraszcza to Transmisja dźwięku do aparatów słuchowych w lepszej jakości. Dzięki funkcji „Udostępnianie dźwięku” sygnały audio (ścieżka dźwiękowa) mogą być przesyłane bezpośrednio do aparatu słuchowego w miejscach publicznych, takich jak kina. Można również regulować głośność, a nawet wybrać żądany język. „Spodziewamy się, że łatwość użytkowania i przystępność cenowa tego rozwiązania zaowocuje większą popularnością i zasięgiem w porównaniu z poprzednimi systemami” – powiedział dr. Stefan Zimmer, Prezes Zarządu Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Aparatów Słuchowych (BVHI).

Transmisja z Bluetooth LE Audio: jeden nadawca, wielu słuchaczy

„Broadcast” jest po angielsku i oznacza „przekazywać informacje dużej liczbie osób” – czyli tak zwany „Rundfunk” w języku niemieckim. W przypadku Bluetooth zawsze kładziono nacisk na indywidualną transmisję dźwięku z nadajnika (np. telefonu komórkowego) do odbiornika (np. słuchawek). Z Bluetooth LE Audio są jednak wielu słuchaczy pod warunkiem, że to samo lokalnie do transmisji („Auracast”): Scenariusze aplikacji można sobie wyobrazić w kinach, teatrach, na lotniskach i innych miejscach, gdzie spotyka się wiele osób i interesuje się konkretnym “ścieżką dźwiękową” – czy to dźwiękiem filmu, czy ważnymi ogłoszeniami.

Auracast z Bluetooth LE Audio na przykładzie konferencji: Wielu różnych odbiorców odbiera (zindywidualizowane) ścieżki audio z centralnego nadajnika (źródło obrazu: SIG)

Zamiast więc słuchać trudnych do zrozumienia komunikatów z głośników na stacji kolejowej, w przyszłości możemy otrzymywać informacje, które chcemy przesyłać bezpośrednio do naszych słuchawek Bluetooth lub aparatów słuchowych. SIG obiecuje również, że poszczególne strumienie (np. różne języki) będą możliwe.

Wystarczy wejść w transmisję z ogłoszeniami na lotnisku i słuchać jej przez słuchawki – tak powinno działać z Auracast w przyszłości (Źródło zdjęcia: SIG)

Które smartfony i słuchawki mogą korzystać z Bluetooth LE Audio? (Zgodność)

Bluetooth LE Audio jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z Bluetooth 5.2 lub nowszą wersję. Tak jest już w przypadku niektórych smartfonów i słuchawek (np. Sony Linkbuds S w Amazon) – tutaj można aktywować LE Audio poprzez aktualizację oprogramowania, jeśli producent ją udostępnia. Android 13 obsługuje Bluetooth LE Audio (źródło: XDA-Developers). Wydaje się, że Apple również przygotowuje wsparcie (źródło: Macrumors).

Apple AirPods Pro (po lewej) obsługują tylko Bluetooth 5.0, podczas gdy Sony LinkBuds S są wyposażone w Bluetooth 5.2 i dlatego są gotowe na LE Audio – jednak do aktywacji wymagana jest aktualizacja oprogramowania (źródło obrazu: GIGA)

Wersja Bluetooth urządzenia może: Nie zostać uaktualnione później. Oznacza: obecny Apple iPhone 13 (Bluetooth 5.0) jest niemożliwy na zawsze, wbudowany sprzęt po prostu na to nie pozwala. Z kolei Samsung Galaxy S22 (Bluetooth 5.2) byłby gotowy technicznie. Jeśli Samsung Galaxy Buds 2 Pro (patrz Samsung) również otrzyma aktualizację oprogramowania układowego (już ogłoszone, źródło: Sammobile), to w rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie LE Audio w połączeniu.

W przypadku większości użytkowników obowiązuje zasada: poczekaj, aż nowy sprzęt pojawi się i przygotuj odpowiednią małą zmianę. Zwłaszcza biznes świąteczny w 2022 r. powinien przynieść gwałtowny wzrost liczby kompatybilnych urządzeń. Minie trochę czasu, zanim Bluetooth LE Audio stanie się powszechny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech