Delfiny tworzą największą sieć sojuszy poza ludźmi, wynika z badań

Delfiny tworzą największą sieć sojuszy poza ludźmi, wynika z badań

Jak wykazał międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, samce delfinów butlonosych tworzą największą znaną wielopoziomową sieć sojuszniczą poza ludźmi. Te oparte na współpracy relacje między grupami zwiększają męski dostęp do kwestionowanego zasobu.

Naukowcy wraz z kolegami z Uniwersytetu w Zurychu i Uniwersytetu Massachusetts przeanalizowali dane o stowarzyszeniach i konsorcjach, aby zamodelować strukturę sojuszy między 121 dorosłymi samcami delfinów butlonosych z regionu Indo-Pacyfiku w Zatoce Rekinów w Australii Zachodniej. Ich odkrycia zostały dziś opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Samce delfinów w Zatoce Rekinów tworzą sojusze pierwszego rzędu dwóch-trzech samców, aby wspólnie dążyć do zawarcia związków z pojedynczymi samicami. Sojusze drugiego rzędu składające się z czterech-14 niespokrewnionych samców rywalizują z innymi sojuszami o dostęp do samic delfinów, a sojusze trzeciego rzędu występują między współpracującymi sojuszami drugiego rzędu.

Współautorka dr Stephanie King, profesor nadzwyczajny z Bristol’s School of BiologicalSciences wyjaśniła: „Współpraca między sojusznikami jest powszechna w społeczeństwach ludzkich i jest jedną z cech naszego sukcesu. Nasza zdolność do budowania strategicznych, opartych na współpracy relacji na wielu poziomach społecznych, takich jak handel lub sojusze wojskowe, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, były kiedyś uważane za unikalne dla naszego gatunku.

„Wykazaliśmy nie tylko, że samce delfinów butlonosych tworzą największą znaną wielopoziomową sieć sojuszy poza ludźmi, ale że współpraca między grupami, a nie tylko wielkość sojuszu, pozwala samcom spędzać więcej czasu z samicami, zwiększając w ten sposób ich sukces reprodukcyjny”.

Dr Simon Allen, starszy wykładowca w Bristol’s School of Biological Sciences, który wziął udział w badaniu, powiedział: „Wykazujemy, że czas, w którym te zespoły delfinów płci męskiej kojarzą się z samicami, zależy od dobrej łączności z sojusznikami trzeciego rzędu, to znaczy , więzi społeczne między sojuszami prowadzą do długoterminowych korzyści dla tych mężczyzn”.

Uważano, że współpraca międzygrupowa u ludzi jest wyjątkowa i zależna od dwóch innych cech, które odróżniają ludzi od naszego wspólnego przodka z szympansami, ewolucji więzi par i opieki rodzicielskiej ze strony samców. „Jednak nasze wyniki pokazują, że sojusze międzygrupowe mogą powstać bez tych cech, z systemu społecznego i godowego, który jest bardziej podobny do szympansów” – zauważył Richard Connor, emerytowany profesor z University of Massachusetts, a obecnie związany z Florida International University, który współprowadził badanie z dr Kingiem.

Publikacja znaczenia sojuszy trzeciego poziomu lub sojuszy międzygrupowych u delfinów w 2022 r. ma szczególne znaczenie, ponieważ zespół świętuje 40. rocznicę rozpoczęcia badań nad delfinami w Zatoce Rekinów w 1982 r. i 30. rocznicę opublikowania w 1992 r. ich odkrycia dwóch poziomów męskiego tworzenia sojuszy, również opublikowany w The Proceedings of the National Academy of Sciences.

Profesor dr Michael Krützen, autor badań i kierownik Instytutu Antropologii na Uniwersytecie w Zurychu, dodał; „Rzadko zdarza się, aby badania nienaczelne były prowadzone na wydziale antropologii, ale nasze badanie pokazuje, że ważne informacje na temat ewolucji cech, które wcześniej uważano za unikatowe, można uzyskać, badając inne wysoce społeczne taksony o dużych mózgach”.

Dr King podsumował: „Nasze prace podkreślają, że społeczności delfinów, a także społeczności naczelnych innych niż ludzie, są cennymi systemami modelowymi do zrozumienia ewolucji społecznej i poznawczej człowieka”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Bristolu. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science