Samochód elektryczny zimą: odpowiednio oszczędzaj baterię

Samochód elektryczny zimą: odpowiednio oszczędzaj baterię

Ciepło i zimno należą do największych wrogów akumulatorów samochodów elektrycznych. Możesz uniknąć ewentualnych uszkodzeń w zimie, zwracając uwagę na prawidłowe ładowanie. Tutaj dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę.

Akumulatory do samochodów elektrycznych na mrozie: efekty

Nikogo nie powinno dziwić, że temperatura otoczenia ma wpływ na wydajność baterii. Jak z upałami, tak bateria cierpi również na zimno. Musisz więc liczyć się z tym, że Twój samochód elektryczny straci zasięg. W artykule podsumowaliśmy, jak uniknąć stania na poboczu drogi z rozładowanym akumulatorem przy minus 10 stopniach: Słowo kluczowe rekuperacja.

Uruchom galerię zdjęć(8 zdjęć)

Tesla zawodzi: Elon Musk przeliczył się tutaj

Ale jest to dla ciebie droższe, jeśli przypadkowo załadujesz go nieprawidłowo trwałe uszkodzenie akumulatora spowodowany. Może to nastąpić szybko, na przykład podczas szybkiego ładowania. Nawet gdy temperatury są wysokie, od czasu do czasu należy korzystać z wolniejszego ładowania, a jest to tym bardziej prawdziwe, gdy temperatura spada poniżej zera. Ponieważ zaledwie kilka stopni poniżej temperatury pokojowej, czyli poniżej 20 stopni, procesy elektrochemiczne w ogniwach akumulatora zwalniają, a wewnętrzna rezystancja elektryczna wzrasta.

Jeśli stacja szybkiego ładowania nadal chce pompować dużo prądu do akumulatora w tym samym czasie, może dojść do kolizji jonów. Wynik to Utrata pojemności i trwałe ograniczenie zasięgu (Źródło: Auto, Motor und Sport).

Jazda e-samochodem zimą: jak chronić akumulator

Baterię można łatwo konserwować za pomocą kilku prostych sztuczek, aby utrzymać jej wydajność do wiosny. Niekoniecznie musisz unikać stacji szybkiego ładowania.

Ładuj niskimi prądami

Jest to jednak ważne aby doprowadzić akumulator do temperatury roboczej. Możesz to zapewnić np. podłączając samochód elektryczny do domowej puszki (np. z The Mobility House) zaraz po przejechaniu. Niższe natężenie prądu chroni jeszcze lekko nagrzany akumulator.

Naładuj zaraz po jeździe

Pamiętaj jednak, że działa to tylko wtedy, gdy jesteś w ruchu przez długi czas z dużym zapotrzebowaniem na energię. Więc powinieneś zostać dłużej na autostradzie lub na wiejskiej drodze samochodem, krótka droga do supermarketu na to nie wystarczy.

Korzystaj z pompy ciepła i inteligentnego zarządzania ciepłem

Jeśli zainstalowałeś pompę ciepła, możesz zaplanować czasy ładowania i pozwolić akumulatorowi nagrzać się wcześniej. Być może Twój samochód ma również inteligentne zarządzanie ciepłem, dzięki któremu Rozprowadzaj ciepło między napędem, akumulatorem i wnętrzem lub może się przenieść.

Jeśli ty przynajmniej w ciągu pierwszych kilku minut ładowania wyłącza klimatyzację i ogrzewanie w Stromerze, samochód może zamiast tego podgrzać akumulator. Niektóre modele mogą już korzystać z nowo dostarczonej energii elektrycznej, co jednak wydłuża czas ładowania.

Programowanie domowej stacji ładowania

Wiele skrzynek ściennych można również wstępnie zaprogramować, aby samochód był zawsze podłączony do ładowarki. Komputer pokładowy upewnia się przed odjazdem, że jedno i drugie Temperatura akumulatora i kokpitu przy zasilaniu z sieci rozgrzana Wola. Więc nie tylko ty, ale także akumulator jest ciepły, gdy zaczynasz jazdę i nie musisz w tym celu całkowicie rozładowywać akumulatora.

Jak ty możesz także oszczędzać akumulator litowo-jonowy i jak długo będzie ci służył przy najlepszej pielęgnacji, możesz przeczytać tutaj:

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech