Rozpoznaj fałszywe sklepy: Musisz znać te 5 wskazówek od policji

Rozpoznaj fałszywe sklepy: Musisz znać te 5 wskazówek od policji

Większość Niemców jest przekonana, że ​​oszuści i fałszywe sklepy nie mogą ich złapać w pułapkę. Ale jak rozpoznać wątpliwego sprzedawcę w Internecie?

Policja i centrum porad konsumenckich wyjaśniają, w jaki sposób można rozpoznać fałszywe sklepy i jak można chronić się przed oszustwami podczas zakupów online.

Uwaga, fałszywy sklep: pięć wskazówek od policji

Operatorzy sklepów internetowych są zobowiązani do podania nazwy firmy, adresu geograficznego oraz adresu e-mail w stopce redakcyjnej na swojej stronie internetowej. Rozbieżności w nadruku Lub brak danych kontaktowych może wskazywać, że jest to fałszywy sklep.Przed dokonaniem pierwszego zakupu należy to zrobić Sprawdź reputację firmy. Oceny innych użytkowników pomagają, ale te również należy czytać krytycznie pieczęć aprobatymożna sprawdzić, klikając na emblemat pieczęci, czy sklep internetowy używa go zgodnie z prawem.Bezpieczne metody płatności zapewnić dobrą ochronę. Najbezpieczniej jest zapłacić po otrzymaniu faktury lub wystawiając autoryzację polecenia zapłaty, czyli zapłacić poleceniem zapłaty (obciążenia można anulować jeszcze po kilku dniach). Zasadniczo: Nie płać z góry!Czy produkt wybitnie tańsze oferowane niż w innych sklepach, sceptycyzm jest odpowiedni.

Każdy, kto padł ofiarą fałszywego sklepu, powinien złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na najbliższym posterunku policji i niezwłocznie zapytać w swojej instytucji finansowej, czy może odzyskać zapłaconą cenę zakupu.

Źródła: Bitkom, stanowa i federalna policja ds. zapobiegania przestępczości (ProPK), centrum konsumenckie RLP

Wskazówka: sprawdź listę poradni konsumenckich

Przed udaniem się na zakupy przez Internet warto zapoznać się z tzw Fałszywa lista zakupów z centrum porad konsumenckich w Hamburgu rzucić. Jest to zaskakująco długie (i wciąż rośnie), ale przynajmniej wszystkie wpisy są posortowane alfabetycznie (dolna połowa artykułu). Pokazuje to bardzo wyraźnie, że oszuści nie poprzestają na żadnym typie produktu ani marce.

Centrum konsumenckie w Hamburgu ma aktualną listę fałszywych sklepów.

Nazwy stron internetowych (adresy URL) są często zaprojektowane tak, aby brzmiały szczególnie poważnie lub oficjalnie. W szczególności niedoświadczeni użytkownicy mogą zostać zmyleni przez nazwy takie jak „wellensteynjacke.de” lub „reifenhandel-bach.com” – to brzmi całkiem wiarygodnie.

Rozpoznawanie podejrzanych sklepów internetowych: Młode pokolenie czuje się bezpiecznie

„Czy odważysz się odróżniać dostawców renomowanych od podejrzanych?” – takie pytanie padło w reprezentatywnym badaniu stowarzyszenia branży IT Bitkom w 2018 roku w ramach badania kupujących online. Wynik pokazuje pewną pewność siebie: Trzech na czterech kupujących online w Niemczech ośmielają się odróżniać renomowanych sprzedawców internetowych od podejrzanych.

Zwłaszcza młodsi internauci nie dają się oszukać, przynajmniej według ich własnych wypowiedzi: 82 procent osób poniżej 30. roku życia rozpoznaje pułapki sklepowe. Wśród starszych użytkowników (65 lat i więcej) tylko 63 proc. twierdzi, że potrafi rozpoznać podejrzane sklepy. Najważniejsze cechy rozpoznawania oszukańczych sklepów internetowych to: Uznany znak jakości (np. od TÜV), oceny online od innych kupujących, rekomendacje rodziny i przyjaciół, spojrzenie na nadruk, wybór opcji płatności oraz warunki wysyłki i zwrotu .

Oto nasze wskazówki w postaci filmu:

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech