Prawidłowe ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych: Co to jest „ładowanie chrapania”?

Prawidłowe ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych: Co to jest „ładowanie chrapania”?

Czas pracy akumulatora samochodu elektrycznego ma duży wpływ na to, jak kierowca obchodzi się z akumulatorem. Szybkie ładowanie jest bardzo praktyczne, ale czy na dłuższą metę jest szkodliwe? Czym właściwie jest tak zwana „opłata za chrapanie”?

Ładuj e-samochody z „ładowaniem chrapania”.

Jeden “opłata za chrapanieZasadniczo opisuje to dokładne przeciwieństwo szybkiego ładowania w samochodach elektrycznych lub hybrydach typu plug-in. Zamiast szybkości proces ten opiera się na stosunkowo powolnym ładowaniu. Niekoniecznie jest to dokładna definicja, ale chodzi o ładowanie AC, czyli prądem przemiennym do 22 kW. Dla porównania: Szybkie ładowanie opisuje ładowanie na publicznych stacjach prądu stałego (DC) od 50 kW. Dostępne w handlu skrzynki ścienne do przydomowego garażu są idealne do „chrapania ładunków”.

Zdobądź jeden za zainstalowanie jednego Wallbox Zdecydowanie potrzebujesz instalatora, ponieważ uszkodzone linie energetyczne w Twojej sieci domowej muszą zostać sprawdzone pod kątem ich odporności. Nigdy nie należy podłączać e-samochodu do normalnego gniazdka, ponieważ można nim wiele uszkodzić. Konsekwencje mogą obejmować przepalone bezpieczniki, a nawet pożary kabli. Dzięki dodatkowemu prądowi szczątkowemu i wyłącznikowi, skrzynka naścienna chroni przed takimi najgorszymi scenariuszami. Dowiedz się również wystarczająco dużo o taryfach na energię elektryczną w samochodach, ponieważ możesz dzięki nim zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Zobacz wallboxy w Tink

Więcej informacji o puszkach ściennych i tym podobnych znajdziesz tutaj:

Zrezygnuj z szybkiego ładowania: jaki jest za tym sens?

Im więcej prądu płynie do akumulatora jednocześnie, tym większe jest jego obciążenie. Z biegiem czasu szybkie ładowanie skraca więc żywotność baterii. „Ładowanie chrapania” ma na celu ochronę akumulatora i tym samym wydłużenie jego żywotności, wszak jest to najważniejszy element auta elektrycznego.

Jeśli ładujesz tylko pełną mocą, a tym samym regularnie akceptujesz przegrzanie, właściwości materiału wewnątrz akumulatora będą się zmieniać z czasem. Z powodu tego tak zwanego „Degradacja“ spada pojemność ładowania i wydajność przyspieszania. Zjawisko to dzieje się naturalnie, ale szybkie ładowanie znacznie przyspiesza ten proces.

Możesz przeczytać tutaj, co jeszcze musisz wziąć pod uwagę w odniesieniu do akumulatora do e-samochodu i jak go odpowiednio chronić:

Jaki jest prawidłowy sposób ładowania e-samochodu?

Należy się nauczyć prawidłowego ładowania serca Stromera. Nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować ze stacji szybkiego ładowania w podróży. W końcu nie chcesz spędzać całego popołudnia na parkingu przy autostradzie. To raczej ciągłe dostarczanie silnego prądu stałego na publicznych stacjach ładowania, które stopniowo wyczerpuje akumulator litowo-jonowy.

Więc planuj regularne opłaty za chrapanie, naładuj akumulator spokojnie przez noc do docelowej wartości 80 procent i daj akumulatorowi trochę odpoczynku. Pomogą Ci w tym odpowiednie aplikacje, takie jak mywallbox.com, za pomocą których możesz sterować swoim Wallbox, timerem ładowania i inteligentnym systemem zarządzania akumulatorem Twojego samochodu.

Więcej wskazówek dotyczących ładowania samochodu elektrycznego znajdziesz w tym przewodniku:

GIGA poleca

Najczęściej czytany artykuł o mobilności

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech