Pompy ciepła: Dlatego w przypadku niektórych modeli potrzebne są obecnie większe dotacje

Pompy ciepła: Dlatego w przypadku niektórych modeli potrzebne są obecnie większe dotacje

Niektóre pompy ciepła powodują ogromne szkody dla środowiska. Niemiecka pomoc na ochronę środowiska wzywa obecnie do zwiększenia finansowania pomp ciepła spełniających określone kryteria.

Pompy ciepła są uważane za szczególnie skuteczny sposób na utrzymanie komfortowej temperatury we własnych czterech ścianach. Jednak nie wszystkie z tych grzejników są równie wydajne i ciche. Stosowanie naturalnych czynników chłodniczych nie jest oczywiste dla każdego producenta. Rozwiązaniem powinna być teraz znana uszczelka, tak aby docelowo wystarczyło jedynie większe finansowanie wyposażonych w nią pomp ciepła.

Zastanawiasz się czy montaż pompy ciepła jest dla Ciebie opłacalny? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w filmie.

Blue Angel ma na celu uhonorowanie przyjaznych środowisku pomp ciepła

Pompy ciepła mogą teraz otrzymać znak ekologiczny „Błękitny Anioł”, jeśli producenci spełnią odpowiednie kryteria. Kryteria środowiskowe, które muszą zostać spełnione, obejmują zastosowanie naturalny czynnik chłodniczy jak również zgodność wysokie wartości sprawności i zmniejszoną emisję hałasu. Niemiecka pomoc na ochronę środowiska (DUH) odegrała kluczową rolę w opracowaniu kryteriów i obecnie domaga się od Ministra Gospodarki Roberta Habecka większych funduszy na pompy ciepła wyposażone w uszczelkę.

Większe finansowanie pomp ciepła z pieczęcią ekologiczną

Jürgen Resch, federalny dyrektor zarządzający DUH, wyjaśnia w tym kontekście, że Błękitny Anioł dla pomp ciepła to „dobry Wspomaganie decyzji obywateliktórzy planują przejście na pompę ciepła i chcą dokonać wyboru przyjaznego dla klimatu i środowiska.” Szczególnie ważne w tym względzie jest całkowite wykluczenie fluorowanych czynników chłodniczych, które są szczególnie szkodliwe dla klimatu. „Nie ma na nie miejsca w technologii przyjaznej dla klimatu, takiej jak pompa ciepła, zwłaszcza że najbardziej wydajne urządzenia na rynku i tak zasilane są naturalnymi czynnikami chłodniczymi, takimi jak propan”, kontynuuje Resch.

Niech tak będzie Zadaniem producentów pomp ciepła jest sprawdzenie swoich urządzeń pod kątem zgodności z kryteriami środowiskowymi Blue Angel i w razie potrzeby dokonaj regulacji. Jednakże rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie niezbędnych zachęt poprzez większą promocję przyjaznych dla środowiska pomp ciepła. Ponadto DUH zaleca również, aby w przyszłości właściciele domów i mieszkań sprawdzili spełnianie wymienionych kryteriów środowiskowych i zwrócili uwagę na Błękitny Anioł przed zakupem pompy ciepła.

Szczególnie szkodliwe czynniki chłodnicze mogą wkrótce zostać zakazane

Tak zwane PFAS (per- i polifluorowane substancje alkilowe), które są stosowane w czynniku chłodniczym wielu pomp ciepła, są od dawna krytykowane. Są to sztucznie produkowane chemikalia, które są rakotwórcze i nigdy nie ulegają rozkładowi. Według Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów (BMUV) szacuje się, że do tej grupy chemikaliów należy ponad 10 000 substancji. UE planuje już zakaz stosowania PFAS, chociaż decyzja w sprawie tego zakazu nie została jeszcze w pełni podjęta.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech