Ogrzewanie hybrydowe z gazu i pompy ciepła w starym budynku – na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie hybrydowe z gazu i pompy ciepła w starym budynku – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę, stosując w starym budynku hybrydowy system grzewczy składający się z gazu i pompy ciepła? Zebraliśmy dla Ciebie zalety i wady.

Pompy ciepła uważane są za szczególnie wydajne i przyjazne dla środowiska systemy grzewcze, które dały już wielu użytkownikom pozytywne doświadczenia. Dotyczy to jednak zazwyczaj tylko dobrze ocieplonych budynków, jak ma to miejsce w przypadku nowych budynków. Jeśli nadal posiadasz starszy dom i wcześniej korzystałeś z ogrzewania gazowego, zamiast tego warto rozważyć rozwiązanie kombinowane. Tutaj dowiesz się, co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zastosować hybrydowy system grzewczy składający się z gazu i pompy ciepła w starym budynku.

Aby korzystanie z pompy ciepła było naprawdę opłacalne, muszą być spełnione pewne wymagania. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w filmie.

Hybrydowy system grzewczy składający się z gazu i pompy ciepła w starym budynku ma te zalety

Zastosowanie samej pompy ciepła jest często opłacalne tylko w nowych budynkach. Ponieważ systemy grzewcze tego typu działają naprawdę wydajnie tylko w dobrze ocieplonych domach z dużymi grzejnikami płytowymi, takimi jak ogrzewanie ścienne lub podłogowe, ze względu na ich niską temperaturę zasilania. Późniejsza instalacja takiego systemu w istniejącym budynku jest zazwyczaj możliwa tylko przy dużym nakładzie finansowym i czasowym.

Jeśli jednak połączymy pompę ciepła z gazem w ramach hybrydowego systemu grzewczego, uzyskamy zalety obu systemów, co sprawia, że ​​warto ponownie zastosować je w starych budynkach. Zwłaszcza w ciepłej połowie roku pompa ciepła może wykorzystać swoje mocne strony i zużywa niewiele energii elektrycznej, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Tylko przy niskich temperaturach zewnętrznychjeśli system pompy ciepła traci wydajność, włącza się grzejnik gazowy.

Miłym efektem ubocznym takiego połączenia jest fakt, że a zupełna porażka twoje ogrzewanie jest prawie niemożliwe Jest. Bo nawet jeśli jeden z systemów ulegnie awarii, drugi może w razie potrzeby przejąć całą pracę, choć mniej wydajnie.

Wady ogrzewania hybrydowego z gazu i pomp ciepła w starych budynkach

Oczywiście hybrydowy system grzewczy składający się z gazu i pompy ciepła w starym budynku ma też swoje wady, które trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się uniknąć negatywnych doświadczeń. Zaczyna się to od kosztów zakupu, ponieważ potrzebujesz jednocześnie dwóch pełnoprawnych nowych systemów grzewczych. Jeśli ogrzewanie gazowe jest już zainstalowane w budynku, ten aspekt jest traktowany z perspektywy. The podwójny koszt na zbliżającą się konserwację i naprawy, jak również większe wymagania przestrzenne poprzez działanie dwóch systemów, jednak pozostają.

Ponadto specjalista musi sprawdzić na miejscu, czy te niezbędne są w ogóle dostępne warunki instalacji zapewniono ogrzewanie hybrydowe. Na przykład użycie grzejnika gazowego wymaga podłączenia do gazu, które nie jest dostępne w każdym regionie. Ponadto oba systemy grzewcze muszą być precyzyjnie skoordynowane, aby umożliwić naprawdę wydajne ogrzewanie.

Jeśli chcesz korzystać z gruntowej lub wodnej pompy ciepła, możesz jej potrzebować homologacje regulacyjne do wiercenia i czerpania wód gruntowych. Jeśli zamiast tego zdecydujesz się na powietrzną pompę ciepła, podczas jej instalacji czasami będziesz musiał zwrócić uwagę na emisję hałasu, aby nie przeszkadzać sąsiadom.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech