Nowość w maju: Dotyczy to teraz wynagrodzenia, niemieckiego biletu i aplikacji ostrzegającej przed koronawirusem

Nowość w maju: Dotyczy to teraz wynagrodzenia, niemieckiego biletu i aplikacji ostrzegającej przed koronawirusem

W nowym miesiącu maju konsumentów czeka szereg zmian: bilet w Niemczech jest teraz uruchamiany po długich dyskusjach, aw niektórych sektorach jest więcej netto niż brutto. Duże korporacje internetowe muszą przestrzegać nowych przepisów. Aplikacja Corona-Warn przechodzi w tryb uśpienia.

Majowe zmiany dla konsumentów

Po długiej dyskusji i sporze bilet w Niemczech jest już ważny. Z biletem za 49 euro Transport lokalny i regionalny na terenie całych Niemiec można używać po jednolitej cenie abonamentu. Pociągi dalekobieżne są wyłączone z użytku, podobnie jak prywatni dostawcy, tacy jak Flixbus i Flixtrain.

Podróżujący pociągiem powinni zwrócić uwagę na drobny druk w niektórych regionalnych pociągach ekspresowych. Abonament Deutschlandticket można anulować co miesiąc. Karta BahnCard 100 obejmuje bilet za 49 euro (źródło: Deutschlandticket).

Więcej pieniędzy w branży opiekuńczej i budowlanej

Rosną płace minimalne w pielęgniarstwie. Minimalna stawka godzinowa jest wtedy dla profesjonalistów za 17,65 euro, Pielęgniarki z rocznym lub dwuletnim stażem mogą oczekiwać co najmniej 14,90 euro za godzinę. Praktykanci otrzymują nie mniej niż 13,90 euro. Dalszy wzrost spodziewany jest w grudniu 2023 r. (źródło: ver.di).

W głównych zawodach budowlanych oraz w branżach malarsko-lakierniczych podwyżka płac nastąpiła już w kwietniu. Nadchodzi maj teraz płatność jednorazowa dodano, czyli 450 euro w głównym handlu budowlanym. Malarze i lakiernicy otrzymują 600 euro, jeśli nie otrzymali jeszcze dodatku wyrównawczego z tytułu inflacji.

Zmiana w aplikacji Corona-Warn

Aplikacja Corona-Warn towarzyszyła nam przez pandemię, teraz funkcja ostrzegania jest wyłączona. Na początku czerwca aplikacja powinna przejść w tryb spoczynku i nie być już aktualizowana. Jeśli jednak sytuacja związana z pandemią ulegnie pogorszeniu, aplikacja może zostać reaktywowana przez Federalne Ministerstwo Zdrowia. Zapisane świadectwa szczepień pozostają dostępne w aplikacji nawet w trybie bezczynności (źródło: rząd federalny).

Opłata od maja Klienci Vodafone DSL i kablowi średnio 5 euro więcej miesięcznie za internet stacjonarny. Dotyczy to wszystkich taryf, które zostały zawarte przed 15 listopada 2022 r. Vodafone oficjalnie uzasadnia wyższe ceny zwiększonymi kosztami (źródło: heise online).

UE: wchodzi w życie ustawa o rynkach cyfrowych

Aplikuj od 2 maja nowe przepisy UE dla dużych korporacji internetowych, które mają również wpływ na konsumentów. Zgodnie z Digital Markets Act korporacje takie jak Google, Amazon czy Meta (Facebook, WhatsApp, Instagram) nie mogą już preferować własnych produktów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wysokich kar (źródło: Komisja Europejska).

Jako dostawca Androida Google nie może wstępnie instalować niektórych aplikacji na telefonach komórkowych w UE. Apple może jego Nie preferuj już usługi płatniczej w App Store. Amazonowi nie wolno lepiej umieszczać własnych produktów w wynikach wyszukiwania.

Zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych komunikatory takie jak WhatsApp muszą zapewniać interoperacyjność. Możesz dowiedzieć się, co to dokładnie oznacza w filmie:

Maj 2023 z trzema dniami wolnymi od pracy

W maju, w sam raz na start biletu za 49 euro trzy dni ustawowo wolne od pracy. Niektóre z nich oferują długi weekend: Święto Pracy (1 maja) przypada w poniedziałek, Zielony Poniedziałek przypada na 29 maja. Pomiędzy jest jeszcze Święto Wniebowstąpienia 18 maja w czwartek.

GIGA poleca

Popularny wśród czytelników GIGA

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech