Niemieccy producenci samochodów słabną: BMW i spółka muszą mocno naciskać

Niemieccy producenci samochodów słabną: BMW i spółka muszą mocno naciskać

Niemieccy producenci samochodów muszą martwić się o swojego złotego osła: Chiny od lat są najważniejszym rynkiem zbytu dla BMW, Mercedesa, VW i spółki. Jednak po przejściu na samochody elektryczne sytuacja wygląda teraz ponuro.

Nie interesują Cię samochody elektryczne? Chińczycy ignorują niemieckie marki

Liczby niemieckich producentów samochodów dla Chin są alarmujące: VW jest jedyną marką, która może nadal mieć niemały udział w chińskim boomie na e-samochody. 2,4 proc. aut czysto elektrycznych, sprzedanych w Chinach w 2022 roku, konto dla Wolfsburga. BMW, Mercedes i Audi po prostu sobie z tym radzą 0,8, 0,3, a nawet tylko 0,1 proc odpowiednio. Wynika to z danych ubezpieczeniowych, które są obowiązkowe dla nowych samochodów w Chinach (źródło: Handelsblatt).

Jest to gorzkie dla niemieckich producentów samochodów z kilku powodów: z jednej strony daleko im do tak dobrej pozycji w Chinach w przypadku samochodów elektrycznych, jak ma to miejsce w przypadku silników spalinowych. Niemieckie marki sprzedają się na całym świecie ponad jedną trzecią ich rocznej sprzedaży w Chinach. Z drugiej strony Stromer coraz częściej staje się nową gwiazdą na samochodowym niebie – a wraz z nimi ich producenci, z których większość to lokalne marki.

Na przykład BYD, Nio i GWM nie tylko powoli, ale zdecydowanie robią więcej interesów w Europie. W Chinach są absolutnymi spadającymi gwiazdami. Żaden inny producent nie sprzedał w Chinach więcej pojazdów elektrycznych niż BYD z udziałem dobra 16 procent nowych rejestracji. W porównaniu rok do roku tak Plus 90 proc prawie dwukrotnie. W sumie około 200 000 sztuk pochodzi od niemieckich marek.

Wszystko wskazuje na to, jak atrakcyjny wciąż jest chiński rynek. Ale BMW, Mercedes i spółka najwyraźniej nie znalazły odpowiedniego środka zaradczego. Jako producent zagraniczny tylko Tesla może do pewnego stopnia nadążyć i wynosi 7,8 proc. Samochód elektryczny, który odniósł największy sukces w Chinach – a więc i na świecie – nie jest luksusowym sedanem ani nieporęcznym SUV-em. Jak sama nazwa wskazuje, Wuling Hongguang Mini EV jest Mini e-samochód za niewielkie pieniądze i ma prawie 410 000 nowych rejestracji.

Prawdziwa konkurencja: podczas gdy niemieckie marki nie są już popularne w Chinach, coraz bardziej podobają nam się chińskie e-samochody.

Więcej oprogramowania, mniej samochodów: tego chcą klienci w Chinach

Co więcej, chińscy dostawcy mogą zrobić praktycznie wszystko lepiej, na czym zależy chińskim klientom: połączone samochody, które łączą się z Internetem i smartfonem, lub kontrola głosu Chcę zobaczyć tutaj kierowców. Problemy z oprogramowaniem a la VW nie mogą być tam dobrze sprzedawane. Podczas gdy niemieccy producenci samochodów w Chinach słabną, coraz więcej modeli chińskich producentów trafia do nas. Ku rozczarowaniu Mercedesa, BMW, a zwłaszcza VW, też robią wrażenie.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech