Oszukuj aplikacje, które podgryzają pojemność baterii Twojego smartfona.
Czy znasz tę sytuację? Smartfon ładujesz przez noc, rano wyciągasz go z ładowarki i nie robiąc wiele z urządzeniem, znacznie traci on pojemność baterii. Jednym z powodów może być to, że masz zainstalowane na urządzeniu aplikacje, które dbają o baterię.
Nie ma wątpliwości, że nie można tutaj zidentyfikować pożeracza baterii. Każdy właściciel telefonu komórkowego ma zainstalowane na swoim telefonie różne aplikacje – i często przypisuje im różne uprawnienia. Istnieją jednak aplikacje, które można znaleźć na prawie każdym telefonie i które są znane z tego, że wymagają dużej ilości baterii. Dotyczy to przede wszystkim popularnych aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Wymagają one zazwyczaj dużej liczby uprawnień dostępu, aby prawidłowo funkcjonowały na urządzeniu. Wspomniano tutaj o mikrofonie, głośniku, kamerze, kontaktach, lokalizacji i firmie. Kolejnym, nie bez znaczenia powodem jest aktualizacja w tle, która zapewnia, że wiele czujników i anten jest regularnie wykorzystywanych przez urządzenie – a tym samym skubanie pojemności baterii.
Oprócz sieci społecznościowych szczególnie zauważalne są dobrze znane komunikatory, które zużywają baterię. Lub chociaż nie możesz znaleźć alternatywy dla WhatsApp w App lub Play Store, dostępna jest wersja Lite dla Facebook Messenger, która nie tylko oszczędza baterię, ale także objętość plików. To samo dotyczy samego Facebooka.
Na iPhonie mogliśmy również zaobserwować w teście, że aplikacje Google, w szczególności YouTube, Chrome i Mapy, zużywają ponadprzeciętną ilość baterii. Tutaj polecamy wewnętrzne alternatywy Safari i Mapy lub YouTube przez przeglądarkę.
Duże drapieżniki akumulatorowe
Wymienione tutaj aplikacje zwykle wymagają dużej liczby autoryzacji na smartfonie – i dlatego mają tendencję do rozładowywania jego baterii.
Podczas gdy popularne aplikacje społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter czy Skype, najczęściej gryzą baterię w telefonach z Androidem, na iPhone'ach, oprócz Facebooka i spółki, są to przede wszystkim aplikacje Google, takie jak Chrome czy YouTube.
Co możesz zrobić
Należy zwrócić uwagę na następujące cztery punkty, aby korzystać z dłuższej żywotności baterii i oszczędzać baterię na dłuższą metę.
1. Aktywuj tryb oszczędzania energii
W ustawieniach przejdź do punktu menu „Bateria” i aktywuj tryb oszczędzania energii. Powoduje to dezaktywację niektórych funkcji urządzenia, takich jak ciągłe sprawdzanie nowych wiadomości e-mail lub sieci WLAN. Z reguły ten tryb można również spersonalizować.
2. Dostosuj wartości jasności
Największy pożeracz prądu w Twoim smartfonie to nie aplikacja, ale wyświetlacz! Należy zatem mieć świadomość, że największą oszczędność energii uzyskuje się poprzez zmniejszenie jasności wyświetlacza. Nawet 25% redukcja może zapewnić kilka godzin dodatkowej baterii.
3. Nie ładuj baterii od 0 do 100 procent!
W obecnych smartfonach są prawie same baterie litowe. Są one zdecydowanie mniej podatne na przeładowanie i maksymalne rozładowanie, ale oszczędzasz baterię przede wszystkim, jeśli zostawiasz baterię w zakresie ładowania od 20 do 80 procent tak często, jak to możliwe.
4. Tryb samolotowy w nocy
Jeśli nie należysz do populacji, która ładuje smartfon przez noc, zalecamy aktywowanie trybu samolotowego podczas snu. Oszczędza to dużo czasu pracy baterii.
Lite jako alternatywa
Wiele popularnych sieci oferuje teraz nie tylko standardową aplikację, ale także wersję Lite oszczędzającą zasoby. Oferują je na przykład Facebook, Facebook Messenger i Twitter.
ArtykułNiech żyje bateria – tak działa dłużej smartfon pojawił się po raz pierwszy na Androidmag .