Najlepsze wzmacniacze słuchawkowe z przetwornikiem DAC w teście: modele i wskazówki

Najlepsze wzmacniacze słuchawkowe z przetwornikiem DAC w teście: modele i wskazówki

Gniazdo jack w laptopie lub telefonie komórkowym może być słabym punktem reprodukcji dźwięku: syczenie, trzaski i słaby bas. Istnieje bardzo proste rozwiązanie sprzętowe, które nie tylko zapewnia krystalicznie czysty i mocny dźwięk w słuchawkach. Pokazujemy polecane modele i doradzamy przy zakupie.

Rekomendowane wzmacniacze słuchawkowe (KHV) ze zintegrowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym w skrócie

Porada cenowa GIGA: FiiO E10K Type-C

Na szczęście modele z niezmiennie dobrymi ocenami prasy branżowej i klientów są już dostępne w dwucyfrowym przedziale cenowym. Jeśli rozejrzysz się po Amazonie, prędzej czy później zobaczysz bestseller FiiO E10K Typ-C (widok na Amazon) natknąłem się.

E10K Type-C USB DAC: bestseller na Amazon (źródło obrazu: FiiO)

Jest to atrakcyjna cena i, zgodnie z licznymi raportami z testów i opiniami klientów, zapewnia dobrą wydajność. FiiO jest wyposażony w gniazdo jack 3,5 mm i wyjście koncentryczne S/PDIF, obsługiwane są formaty do 24 bitów/96 KHz.

Redaktor GIGA, Robert Kohlick, używa FiiO E10K (poprzedni model z micro-USB) w domu i może go polecić: „Konfiguracja była bardzo łatwa. E10K doskonale pasuje do moich słuchawek Beyerdynamic DT 770 Pro (80 omów). Wzmacniacz wytwarza dużo pary. Tego wcześniej brakowało we wbudowanym rozwiązaniu mojego komputera”.

Dla graczy: Steelseries GameDAC

Słuchawki przewodowe można podłączyć bezpośrednio do kontrolera PS4 DualShock 4 Wireless: Z przodu znajduje się gniazdo 3,5 mm. To w najlepszym razie fajny chwyt i daleki od najlepszego możliwego rozwiązania. Aby uzyskać wystarczającą głośność nawet z wymagającymi słuchawkami, zalecamy inwestycję w Steelseries GameDAC. Połączenie odbywa się za pomocą kabla USB (PC) lub optycznego kabla audio („TOSLINK”) + USB (PS4, PS4 Pro, PS5).

GameDAC został opracowany do użytku na PS4 i PC (źródło zdjęcia: Steelseries) SteelSeries GameDAC na PS5, PS4 i PC teraz od 127,37 EUR w Otto

Cena może być teraz wyższa. Cena od 23.06.2012 18:35

„GameDAC wyróżnia się nowoczesnym wyglądem, prostą i zrozumiałą obsługą, a przede wszystkim pełnym i mocnym dźwiękiem” – chwali Viktor Kaczmarek z Play Experience Magazine. Kilka raportów użytkowników na Amazon narzeka na cichy szum w tle, ale średnia ocena to nadal dobre 4,2 na 5 gwiazdek.

Dla muzyków: Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen

Tak jest w przypadku dużego sklepu muzycznego Thomann Focusrite Scarlett Solo wysoko w rankingach sprzedaży (średnia ocena klientów dla modelu: 4,7 na 5).

Scarlett Solo 3. generacji: interfejs audio dla muzyków z dobrym wyjściem słuchawkowym (źródło obrazu: Focusrite) Focusrite Scarlett Solo 3. generacji interfejs audio już od 109,00 € w Amazon

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 23.06.2022 11:54 rano

Interfejs audio USB dla komputerów PC i Mac posiada wejście mikrofonowe (XLR), dwa 2 wyjścia liniowe (6,3 mm jack) i wyjście słuchawkowe (6,3 mm jack). Jest skierowany przede wszystkim do muzyków (do nagrywania), ale może być oczywiście używany do słuchania muzyki lub grania. Trzecia generacja Scarlett Solo „nie ma problemów z obsługą słuchawek o impedancji ponad 200 omów przy wystarczająco wysokich poziomach”, stwierdza Jan-Hendrik Schmid z Bonedo.

Dla wymagających użytkowników: Fostex HPA3

Z Fostex HP-A3 Wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem D/A pochodzi z sektora profesjonalnego i jest tam modelem podstawowym.

Tył Fostex HP-A3. Po prawej stronie znajduje się wejście USB dla komputera PC/Mac, wyjście słuchawkowe znajduje się z przodu. (Źródło obrazu: producent) Wzmacniacz słuchawkowy Fostex HP-A3 z przetwornikiem C/A teraz od 317,90 € w Amazon

Cena może być teraz wyższa. Cena od 23.06.2012 17:49

Możesz go dostać tutaj za 300 euro Jakość „Wyprodukowano w Japonii”co oczywiście słychać: „W HP-A3 firma Fostex z dużym powodzeniem połączyła pod jednym dachem zbalansowany przetwornik i przyjemnie brzmiący wzmacniacz słuchawkowy, oferując w ten sposób użytkownikom domowym dobrą alternatywę dla drogich kombinacji przetwornik/wzmacniacz słuchawkowy, ” pisze Daniel Wagner von Bonedo.

Dla audiofilów: Sony TA-ZH1ES

Polecany dla bezkompromisowych audiofilskich koneserów Sony TA-ZH1ES. Producent obiecuje wykwintne komponenty i „dźwiękowe wrażenia jak w sali koncertowej” – to również tłumaczy dumną cenę około 2000 euro.

Wzmacniacz słuchawkowy Sony Signature Series TA-ZH1ES (Herstellervideo)

Sony TA-ZH1ES Signature Series teraz od 1 999,00 EUR w Galaxus

Cena może być teraz wyższa. Cena od 23.06.2012 o 17:50

Jeśli posiadasz odpowiednie słuchawki (np. Sony MDR-Z1R lub Sennheiser HD 820) i oczekujesz niczego innego niż najlepszych możliwych doznań muzycznych, jest to logiczna inwestycja, a nie szalony luksus. „Nigdy nie spotkałem wzmacniacza słuchawkowego z większą liczbą opcji wyjściowych ani przetwornika cyfrowo-analogowego z większymi możliwościami upsamplingu i konwersji formatu. Nigdy też nie widziałem przetwornika cyfrowo-analogowego/wzmacniacza słuchawkowego, który mógłby z powodzeniem napędzać szerszą gamę słuchawek”, mówi Steven Stone z Home Theater Review.

Wzmacniacz słuchawkowy z DAC: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Słuchawki przewodowe są czasami dziwaczne i po prostu nie chcą dobrze brzmieć na normalnym wyjściu laptopa. Możliwy powód: niektóre modele nauszne są ponadprzeciętnie głodne wydajności – wbudowana karta dźwiękowa po prostu dostarcza przez zintegrowane gniazdo jack komputera za mało mocy dla pełnego dźwięku przy dużej głośności. Producenci lubią oszczędzać na wyjściu audio tanich notebooków, co skutkuje głuchym, a nawet syczącym dźwiękiem.

Podobnie jest z telefonami komórkowymi: wyjście jack (złącze słuchawkowe) jest często trochę słabe na klatce piersiowej – lub w obecnych smartfonach po prostu nie jest dostępne (np. Samsung Galaxy S22, Apple iPhone 7 lub nowsze). W zależności od wymagań i wyposażenia technicznego zdecydowanie warto go mieć wzmacniacz słuchawkowy Z zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy („Przetwornik C/A”, „przetwornik cyfrowo-analogowy”).

Po co to w ogóle?

Nie każdy może obsługiwać wysokiej klasy system stereo w domu podczas koncertu bez kłopotów z sąsiadami. Dla niektórych audiofilów zastępuje zatem połączenie muzyka w wysokiej rozdzielczości (np. Amazon Music Unlimited do 24 bitów, 192 kHz), wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i luksusowymi słuchawkami, niesamowicie drogi system stereo. Legendarny Sennheiser HD 650 o nominalnej impedancji 300 omów jest dobrym przykładem tak wyrafinowanego high-endowego gadżetu, w którym zdecydowanie zalecana jest rozbudowa o zewnętrzną kartę dźwiękową i wzmacniacz słuchawkowy. Każdy, kto wydaje kilkaset euro na doskonałe słuchawki, powinien upewnić się, że zarówno źródło (np. FLAC lub MP3 z 320 kbit/s), jak i sygnał wyjściowy są odpowiednio wysokiej jakości – w przeciwnym razie po prostu oddajesz potencjał najlepszego przyjemność z muzyki.

Jest teraz dobry wybór urządzenia kombinowane, które łączą oba w małym pudełku: Konwertują cyfrowy sygnał dźwiękowy („przetwornik cyfrowo-analogowy” / DAC), a następnie wzmacniają analogowy sygnał wyjściowy, aby dopasować (wymagające) słuchawki. Są podłączone do laptopa, tabletu lub smartfona na USB, czasami nie jest konieczne dodatkowe zasilanie przez zasilacz. W zasadzie takie zestawy wzmacniaczy słuchawkowych DAC nie robią nic poza zintegrowaną kartą dźwiękową w laptopie – tylko poprawiają dźwięk. Podzespoły są wysokiej jakości, cały obwód włączony najwyższa jakość dźwięku zaprojektowane, a obudowa zewnętrzna jest mniej podatna na wpływy elektromagnetyczne z wnętrza komputera/laptopa.

Hochwertiger Digital/Analog-Converter (DAC) „Cirrus Logic CS4382“ (Bildquelle: Andrzej Barabasz (Chepry) (Own work), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)

Jakie są typy?

Możesz wybrać między modele stacjonarne lub mobilne Rozróżniać. Te ostatnie mają baterię na pokładzie i są wyraźnie reklamowane jako dodatek do smartfonów z Androidem (lub iPhone’ów) lub tabletów (lub iPadów). Ifi Hip-dac jest opisywany jako „przenośny wzmacniacz słuchawkowy DAC dla Androida i iPhone’a”, ze zintegrowaną baterią, która wystarcza na około 8 godzin na jednym ładowaniu. Z drugiej strony Fiio E10K jest przeznaczony wyłącznie do użytku na komputerze PC lub Mac, nie ma zintegrowanej baterii.

Adapter (jack to cinch) można również podłączyć do wyjścia jack wzmacniacza słuchawkowego z przetwornikiem cyfrowo-analogowym Stereo lub para aktywnych głośników (np. Adam Audio T7V). W zależności od jakości głośników można tutaj również określić lepszy dźwięk. Niektóre modele oferują nawet własne wyjście do tego celu, dzięki czemu można jednocześnie podłączyć słuchawki i system stereo do przetwornika cyfrowo-analogowego bez odłączania wtyczki. Cena zaczyna się od około 50 euro za modele stacjonarne i prawie nie ma górnej granicy (np. RME ADI2 DAC FS 2).

Przydatny również w telefonach komórkowych!

Wyjście jack 3,5 mm będzie rzadko spotykane w smartfonach w 2022 roku – a jeśli jest, to czasami nie brzmi przekonująco. Lepiej: specjalne przetworniki cyfrowo-analogowe podłączane do portu USB-C lub Lightning (iPhone) i wyposażone w wyjście słuchawkowe. Oto jak to wygląda (przedstawiając testowany przez nas wzmacniacz Creative SXFI):

Słuchawki douszne Creative SXFI Amp i Aurvana Trio: dobre połączenie (źródło obrazu: GIGA)

Możesz go dostać za niecałe 15 euro Sharkoon Mobile DAC z USB-C. Wymagający słuchacze muzyki otrzymują Audioquest Dragonfly Black (około 100 euro) i przejściówkę z USB-C na USB 3.1. Jeśli jednak masz iPhone’a, potrzebujesz przejściówki Apple Lightning na kamerę USB za ładne 35 euro – nie wygląda to dobrze razem, ale co zrobić, aby uzyskać dobry dźwięk?

Wzmacniacz słuchawkowy: Czasami działa bez!

Czy wszystkie gniazda w laptopach są złe? Nie, nie wszystkie. Według niektórych doniesień na forach hi-fi, właściciel Macbooka Pro Retina jest już wyposażony w ponadprzeciętne wyjście słuchawkowe – tutaj zewnętrzny przetwornik ma sens tylko dla bardzo krytycznych słuchaczy. Mogę to osobiście potwierdzić z modelem 2014 (13 cali) w porównaniu do Native Instruments Traktor Audio 2 mk2: Zintegrowane wyjście laptopa Apple jest praktycznie na równi z rozwiązaniem zewnętrznym pod względem dźwięku. Jeśli rozejrzysz się po profesjonalnych producentach muzycznych, często oprócz popularnych tam Macbooków znajdziesz zewnętrzny interfejs audio z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i wzmacniaczem słuchawkowym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech