Lutowanie SMD – Tak to działa, czego potrzebujesz!

Lutowanie SMD – Tak to działa, czego potrzebujesz!

Jeśli chcesz lutować elementy SMD, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu i bezpiecznej ręki. Przy dobrym przygotowaniu jest to bardzo łatwe. Wyjaśnimy, na co warto zwrócić uwagę.

Przed wprowadzeniem SMD (urządzenia do montażu powierzchniowego) komponenty miały na końcach przewody, które należało zgiąć i włożyć we wstępnie wywiercone otwory, zanim można było je przylutować. Z jednej strony była to zaleta dla hobbystów o większej motoryce dużej, ale z drugiej strony oznaczała także więcej pracy. Dziś możesz Unikaj wiercenia I przylutuj bezpośrednio SMD. Posiadając odpowiedni podstawowy sprzęt, możesz samodzielnie wylutować i wymienić podzespoły. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę, możesz nawet naprawić zepsute płyty główne!

Intel: Jak zrobić chip

Intel: Jak zrobić chip

Wymagania dotyczące lutowania chipów SMD

Jeśli chcesz lutować SMD, oczywiście potrzebujesz go najpierw lutownica. To nie musi być jakiś specjalny model. Regulowany Lutownica lub stacja lutownicza przy poborze mocy 50 do 80 W wystarczający. Plus jeden grot lutowniczy między 0,4 i 0,8 mm. Grot lutowniczy nie powinien być zbyt stary, spalony ani zgięty.

smd loetensmd loetenLutowanie SMD specjalną lutownicą – (Źródło zdjęcia: Asiart)

Oczywiście, że też potrzebujesz lutować (0,5 mm). Oplot rozlutowujący do usuwania nadmiaru lutu. Jest jeden specjalnie do rozlutowywania pompa lutownicza użyteczne. Pozwala to na błyskawiczne usunięcie ciekłego lutu z płytki drukowanej. Jeden pinceta jest konieczne do przytrzymania komponentów. Większość elementów SMD jest zbyt małych, aby można je było trzymać w palcach, przez co bardzo się nagrzewają.

Na Kompletny zestaw lutownicy można kupić na Amazon za niecałe 20 euro. Zawiera lutownicę z regulacją temperatury, kilka grotów lutowniczych, lutownicę, pęsetę, pompkę lutowniczą i stojak. Czyli wszystko, o czym wspomniałem powyżej, jest na miejscu – wystarczy zaopatrzyć się w oplot rozlutowujący. Jest nawet pompka do odsysania nadmiaru lutowia.

Lötset 60W, einstellbar 220-480°C, 18-w-1-LötkitLötset 60W, einstellbar 220-480°C, 18-w-1-Lötkit

Zestaw lutowniczy 60W, regulacja 220-480°C, zestaw lutowniczy 18 w 1

Teraz cena może być wyższa. Cena z 06.11.2023 godz. 11:20

Możesz także użyć takiego zestawu lutowniczego, jeśli chcesz odciąć procesor lub wylutować komponenty. A jeśli wypalenie karty graficznej nie pomogło, możesz jej użyć do naprawy punktów lutowniczych.

Lutowanie SMD – tak się to robi

Diody SMD charakteryzują się tym, że umieszcza się je bezpośrednio na płytce drukowanej za pomocą „nóżek” lub powierzchni lutowniczej, a następnie lutuje. Oznacza to, że czasami możliwe i konieczne są bardzo małe punkty kontaktowe. Jednocześnie oznacza to, że lutowanie SMD należy wykonywać bardzo ostrożnie. Istnieje ryzyko, że lut zgromadzi się pomiędzy dwiema sąsiednimi nóżkami (w tym pod elementem) i doprowadzi do zwarcia. Z tego powodu zdecydowanie warto mieć przygotowaną oplot rozlutowniczy i pompkę lutowniczą (która nawet jest w powyższej ofercie).

Precyzyjne prace lutownicze SMDPrecyzyjne prace lutownicze SMDJak widać, przy lutowaniu elementów SMD wymagana jest dobra praca

Rzeczywiste lutowanie elementów SMD

Dla każdego elementu SMD na płytce przypisana jest wymagana ilość pól lutowniczych. Czasami w bardziej skomplikowanych chipach nie wszystkie stopy są „zajęte”, ponieważ nie są absolutnie konieczne. Jako przykład chcielibyśmy wyjaśnić Państwu proces lutowania elementu z dwoma połączeniami, tak jak ma to miejsce w przypadku rezystorów.

Najpierw wszystko przygotuj, rozłóż komponenty, włącz lutownicę i poczekaj, aż się nagrzeje. Zalecana jest temperatura około 400°C. Zapewnia dobre oświetlenie miejsca pracy.Dotknij grotem lutownicy pierwsze miejsce połączenia i podgrzewaj do momentu, aż lut na nim się roztopi i uformuje w małą półkulę. Jeśli chcesz przylutować kilka elementów SMD, możesz to przygotować we wszystkich odpowiednich punktach.Teraz chwyć element pęsetą, naprowadź go do punktu lutowania i jednocześnie podgrzej końcówką lutowniczą miejsce połączenia elementu SMD i przygotowanego lutu Jeżeli lut jest płynny, należy umieścić element we właściwej pozycji (płasko na płytce drukowanej), przytrzymać pęsetą i wyjąć lutownicę. Poczekać, aż lut stwardnieje, a następnie lekko poruszyć elementem w celu sprawdzenia Sprawdź czy jest rzeczywiście mocno dokręcony, a następnie przyłóż grot lutowniczy do powierzchni lutowniczej płytki drukowanej i jednocześnie do drugiego miejsca połączenia elementu. Następnie dodaj trochę lutowia, wyjmij lutownicę i poczekaj, aż stwardnieje.

Otóż ​​to. Teraz zlutowałeś swój pierwszy element SMD!

W przypadku komponentów z wieloma nóżkami technologia jest w dużej mierze taka sama. Najważniejszą rzeczą jest to, aby ustawić wszystkie nóżki dokładnie nad małymi obszarami lutowniczymi.

Ale tym razem, jak wyjaśniono powyżej, nie przygotowuj połowy punktów lutowniczych! Najpierw przygotuj dwie zewnętrzne powierzchnie lutownicze. Następnie zakładasz element i mocujesz go, lutując dwie zewnętrzne nóżki.

Stopy są bardzo elastyczne. Można je łatwo lekko docisnąć. Teraz połącz każdą stopę i powierzchnię połączenia punktem lutowniczym, aż wszystkie używane stopy zostaną czysto przylutowane. Usuń wszelkie połączenia pomiędzy dwiema nóżkami za pomocą oplotu rozlutowującego. Ważne jest, aby podczas tej operacji usunąć cały lut. Następnie ponownie lutujesz oba punkty jeden po drugim.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech