Jak zmniejszyć zużycie mediów

Jak zmniejszyć zużycie mediów

Wkroczyliśmy w erę cyfrową: prawie przez całą dobę mamy do czynienia z urządzeniami cyfrowymi i Internetem w takiej czy innej formie. Jesteśmy zalewani informacjami ze wszystkich stron, a nasz mózg narażony jest na ciągłe przeciążenie bodźcami.

Wielu ludziom udaje się uciec przed medialnymi porywami dzięki relaksującej aktywności wieczorem. Na przykład możesz przeczytać książkę lub zagrać kilka rund w kasynie online i skorzystać z 30 darmowych spinów bez depozytu . Oprócz takich uspokajających działań istnieje kilka innych strategii, które można wykorzystać, aby lepiej radzić sobie z dzisiejszymi mediami.

Zmiana w mediach

W przeszłości konsumowane były głównie środki masowego przekazu, takie jak radio, prasa, a później telewizja. Rozłożone w ciągu dnia, w sumie to może dwie do trzech godzin. Obecnie korzystanie z mediów to prawie 9,5 godziny dziennie. Oczywiście nowe media oferują nam również znacznie więcej niż tradycyjne media, takie jak radio, ale zmniejszenie konsumpcji mediów jest z pewnością korzystne dla ogólnego samopoczucia.

Klasyczna rozrywka linearna, taka jak telewizja i radio, nie może już tak dużo zdobywać, zwłaszcza w przypadku młodszego pokolenia. Wideo i audio na żądanie są znacznie bardziej popularne. Netflix, Amazon Prime, Spotify, Youtube i TikTok: wszystkie służą osobistym interesom przez całą dobę i kiedy tylko masz na to ochotę. Nośniki drukowane są również coraz rzadziej używane. Coraz bardziej maleje liczba młodych czytelników gazet.

Niebezpieczeństwa i ryzyka

Dużym atutem jest oczywiście dostępność czasu i niezależność mediów cyfrowych. W ciągu kilku sekund możesz uzyskać praktycznie każdą informację, jaką można sobie wyobrazić. Komunikacja z przyjaciółmi i rodziną jest również znacznie łatwiejsza dzięki mediom społecznościowym.

Ale dzisiaj rosną też obawy o konsumpcję mediów. Chcielibyśmy celowo pominąć w tym miejscu zagrożenia związane z naszym własnym bezpieczeństwem i ochroną danych. Media cyfrowe mają moc zmieniania nas, ludzi i naszej osobowości, nawet jeśli odbywa się to w powolnym, pełzającym procesie.

Jednym z wielkich zagrożeń jest to, że prawie wszystkie treści w dzisiejszym Internecie mają na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników i utrzymanie jej tak długo, jak to możliwe. Algorytmy platform wideo, takich jak YouTube i Netflix, mogą precyzyjnie analizować gusta użytkowników, oceniając ogromne ilości danych, a tym samym dostarczać im dokładnych sugestii dotyczących dalszych interesujących treści. Algorytmy są tak potężnymi narzędziami, że nasze ludzkie mózgi nie są w stanie nadążyć. Według badań, na przykład, algorytm Facebooka potrafi lepiej ocenić swoich użytkowników niż ich znajomi i rodzina.

Gry online, media społecznościowe i usługi rozrywkowe mają na celu stymulowanie mózgowego mechanizmu nagradzania. W rezultacie może się zdarzyć, że spędzimy kilka godzin, konsumując wszelkiego rodzaju treści i robiąc tak zwane „binge watching ”. Możliwe skutki to zaburzenia snu i wynikające z tego wyczerpanie.

Zmień zużycie mediów

Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z Internetu i jego zalet. Ale możesz wiele zrobić sam, aby nie uzależnić się od nadmiernej konsumpcji mediów i aby nie rozwinęły się choroby związane ze stresem z powodu nadmiernej stymulacji.

Pierwszym krokiem jest ponowne skoncentrowanie się na świadomym posługiwaniu się informacjami i wzmocnieniu świadomości. Poniższe kroki mogą pomóc w uporządkowaniu medialnego bałaganu:

1. Ogranicz źródła mediów

Obecnie o naszą uwagę walczą niezliczone usługi: telewizja, streaming, podcasty, radio, gazety itp. Możesz znacznie zmniejszyć zużycie mediów, jeśli ograniczysz źródła mediów. Nikt nie musi śledzić dziesięciu różnych blogów, dwudziestu podcastów i pięciu portali streamingowych. Oczywiście zawsze znajdziesz coś nowego i interesującego, co uniemożliwi Ci robienie naprawdę ważnych rzeczy.

Jak regularnie korzystasz z różnych stron? Które usługi naprawdę oferują jakość, a jakie są dla Ciebie tylko luki?

2. Wstępnie wybierz interesujące artykuły

Na Youtube i Spotify, a także na portalach informacyjnych, zazwyczaj można zapisać ciekawe artykuły, filmy czy podcasty do późniejszej konsumpcji. Podobna funkcja jest również w Netflix. W efekcie tego wszystkiego doświadczasz o wiele bardziej świadomie i nie wpadasz tak szybko w spiralę algorytmów.

3. Ustaw stałe czasy konsumpcji

Zamiast od razu zużywać wszystkie posty, możesz ustawić określony czas, w którym możesz nagrywać interesujące i wstępnie wybrane treści. Jeśli wolisz pozwolić sobie na pewną spontaniczność, możesz również zdecydować się na przykład na ograniczenie konsumpcji mediów do godziny – po zakończeniu pracy.

4. Spożywaj świadomie

Chociaż kuszące jest po prostu usiąść na kanapie po pracy, włączyć telewizor i jednocześnie stukać w smartfona, jest to dokładnie to, czego powinieneś unikać. Dla wielu osób taka nieświadoma konsumpcja stała się codziennością. Zamiast przyjmować niezliczone wkłady w ciągu dnia, powinieneś raczej trzymać się jednej lub kilku godzin, w których poświęcasz treści całą swoją uwagę.

Czytając artykuł, zatrzymaj się i przetwórz informacje. Posłuchaj muzyki raz, nie robiąc jednocześnie innych rzeczy. Nawet przy zabawnych filmach i serialach możesz poradzić sobie z treścią, zamiast używać jej jako szumu w tle.

5. Niczego nie archiwizuj

Bądź ze sobą szczery: jak często potrzebujesz filmu lub artykułu, jeśli wcześniej go zarchiwizowałeś? Jakie media konsumowałeś kilka razy?

Dlatego radzimy usunąć z listy wszystkie szanowane i słuchane media. Jeśli masz ochotę ponownie obejrzeć jakiś film lub wideo, na pewno ponownie znajdziesz treść.

Jak zmniejszyć zużycie mediów

Źródło obrazu: Pexels

Oprzyj się pokusie

Reklama i marketing zapewniają, że konsumujemy więcej mediów, niż faktycznie potrzebujemy i chcemy. Możesz postawić sobie za zadanie opieranie się pokusom i utrzymywanie większej kontroli nad sobą. Jeśli chcesz doprowadzić całość do skrajności, możesz raz w tygodniu spróbować cyfrowego detoksu. Obywasz się bez wszystkich mediów cyfrowych (jeśli na przykład nie potrzebujesz ich do pracy). Mózg nie jest już zasypywany nienaturalnie dużą ilością bodźców i może się ponownie wyłączyć. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć: to jest cholernie dobre!

Artykuł Jak zmniejszyć zużycie mediów po raz pierwszy pojawił się na Androidmag.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech