Jak to działa? Bezprzewodowe ładowanie – koniec z bałaganem z kablami!

Jak to działa? Bezprzewodowe ładowanie – koniec z bałaganem z kablami!

Czy ty też to wiesz? Na biurku znajdują się kable z obecnego smartfona plus trochę z poprzednika. Ponadto tablet, smartwatch i słuchawki Bluetooth można ładować osobnym kablem. Aby być po bezpiecznej stronie, masz je również jako rezerwę, ponieważ istnieje ryzyko zerwania lub zgubienia kabli ładujących. Jeśli masz już dość tego bałaganu z kablami, radzimy przejść na ładowanie bezprzewodowe, indukcja jest również używana w technicznym żargonie. Ładowane urządzenie umieszcza się na ładowarce i stopniowo zasila bez konieczności podłączania go do gniazdka. Przez lata na rynku ugruntował się jednolity standard, który jest pisany „Qi” i mówiony „Tschi”. Nie wszystkie smartfony obsługują ładowanie bezprzewodowe , ale popularne serie modeli są w większości wyposażone w standard ładowania Qi.”

Ładowanie bezprzewodowe

Źródło obrazu: Nowa Afryka / Shutterstock.com

Wyjaśnione ważne pytania

1. Jak działa ładowanie bezprzewodowe?

Ładowanie odbywa się przez indukcję. Oznacza to, że w stacji ładującej wbudowana jest cewka, przez którą przepływa prąd przemienny. Cewka wytwarza pole magnetyczne wokół podkładki ładującej. Jeśli smartfon jest technicznie zdolny do bezprzewodowego ładowania, ma również wbudowaną cewkę. Jeśli położysz telefon na ładowarce i cewka w smartfonie zetknie się z polem magnetycznym, prąd przepływa przez cewkę smartfona, która jest uwalniana bezpośrednio do baterii i w ten sposób przekazuje energię.

2. Jakie są korzyści?

Ten rodzaj ładowania eliminuje kłopoty z podłączaniem kabla do gniazda USB. Jest to oszczędzone i w najlepszym przypadku prowadzi to do dłuższego okresu trwałości urządzenia. Ponadto oszczędzasz sobie irytującego plątaniny kabli, najpóźniej wtedy, gdy możesz jednocześnie ładować bezprzewodowo kilka urządzeń. Potrzebujesz tylko kabla od podkładki ładującej do gniazdka. Nie można pominąć faktu, że coraz więcej producentów mebli i pojazdów instaluje bezprzewodowe strefy załadunku w biurkach, samochodach i tym podobnych.

3. Jakie są wady?

W zdecydowanej większości przypadków ładowanie bezprzewodowe jest obecnie jeszcze wolniejsze niż w przypadku połączenia przewodowego. Istnieją już podkładki ładujące obsługujące „Fast Charging”, ale nadal są dość drogie. Kolejnym negatywnym punktem jest utrata energii. Czołowi producenci mówią o dziesięciu do dwudziestu procentach skurczu. Co więcej, telefon jest ładowany tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie połączenie z podkładką ładującą. Jeśli pojawi się komunikat i zabierzesz smartfon, proces ładowania również zostanie przerwany.

Jak to działa? Bezprzewodowe ładowanie – koniec z bałaganem z kablami! po raz pierwszy pojawił się na Androidmag .

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech