Elektrownia balkonowa po roku: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy

Elektrownia balkonowa po roku: naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy

W czerwcu 2021 uruchomiłem mój mini system fotowoltaiczny. Od tego czasu elektrownia balkonowa produkuje energię, którą zużywam bezpośrednio w swoim mieszkaniu i dzięki temu nie muszę za nią płacić. Powiem wam teraz, ile energii wyprodukowałem w zeszłym roku, sam z niej korzystałem i naprawdę zaoszczędziłem pieniądze. Od 2023 roku mini system fotowoltaiczny jest wart jeszcze więcej.

Mini system solarny: prawie 2 lata elektrowni balkonowej

Minisystem fotowoltaiczny typu plug-in to łatwy sposób na produkcję własnej energii, którą wykorzystujesz bezpośrednio. Jeśli wyprodukujesz więcej, nie otrzymasz za to rekompensaty, ponieważ takie systemy mają zastosowanie do uproszczonej homologacji. Podsumowałem tutaj, co należy wziąć pod uwagę. Ale ile energii wyprodukował mój 600-watowy system w ciągu ostatnich 12 miesięcy i ile ostatecznie zaoszczędziłem pieniędzy? spójrzmy na Rentowność z ostatnich 12 miesięcy jakiś.

Ponieważ mam FritzBox, do pomiaru przepływu energii użyłem inteligentnego gniazda zewnętrznego AVM FRITZ!DECT 210 (patrz Amazon). Wygląda to wtedy tak:

Marzec 2023 był solidnym miesiącem z 31 kWh. (Źródło obrazu: GIGA)

Przegląd poszczególnych miesięcy

Kwiecień 2022: 62 KWHMAI 2022: 67 KWHJUNI 2022: 71 KWHJULI 2022: 64 KWHAUGUST 2022: 67 KWHSEPTERT 2022: 45 KWHOKTOBER 2022: 33 KWHNOVEMER 2022: 14 KWHDEZEMERT 2022Razem: 496 kWh

Z 496 kWh, które wyprodukowała moja elektrownia balkonowa, mam efektywnie zużywa 367 kWh. Nie zużyłem 129 kWh i „oddałem” je mojemu operatorowi sieci. Możesz użyć dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, aby zobaczyć, ile energii wprowadziłeś do sieci. Nie otrzymasz za to żadnej rekompensaty z mini układem słonecznym. Odkąd mam elektrownię balkonową, zapisuję dane co miesiąc.

Naprawdę zaoszczędziłem tyle pieniędzy

kWh kosztowało mnie około 30 centów w 2022 roku, od 2023 będzie to 40 centów. Więc mam 118 euro oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Mój system kosztował 800 euro. Po nieco mniej niż siedmiu latach system zwróciłby się sam na siebie i przy około 25-letnim okresie eksploatacji mógł nadal bezpłatnie wytwarzać energię elektryczną przez kolejne 18 lat. Tymczasem elektrownie balkonowe są znacznie tańsze:

Rok 2023 jest jeszcze bardziej lukratywny

Podczas gdy w 2022 roku nadal płaciłem około 30 centów za kWh, cena energii elektrycznej wzrosła do 40 centów za kWh od stycznia 2023 roku. Jeśli więc w 2023 roku będę mógł ponownie wykorzystać około 370 kWh energii, którą sam wytwarzam, zaoszczędzę znacznie więcej pieniędzy za 148 euro. System zwróciłby się w mniej niż 6 lat.

Ponieważ podatek od sprzedaży elektrowni balkonowych nie będzie już obowiązywał w 2023 r., a tym samym będziesz mieć niższe koszty zakupu, system za 600 euro może zwrócić się już po 4 latach. Jeśli następnie uzyskasz lokalne fundusze, w ramach których w niektórych przypadkach dotacje sięgają nawet 500 euro, zakup może się zwrócić już po roku. Tak czy inaczej elektrownia balkonowa to dobra inwestycja.

Co musisz wiedzieć o elektrowniach balkonowych:

Ważne szczegóły dotyczące mojego układu słonecznego

Od czerwca 2021 do marca 2022 mój układ słoneczny stał na ziemi i często znajdował się w cieniu. Odkąd odłożyłem panele słoneczne, wydajność jest znacznie lepsza od kwietnia 2022 r. Od października do lutego słońce nie świeci wystarczająco dużo, aby wytworzyć dużo energii. Mimo to w styczniu 2023 roku zauważyłem, że uzysk znacznie wzrósł z 5 do 12 kWh, mimo że słońce było nisko na niebie, a na mojej drodze stało duże drzewo, którego cień padał na panele fotowoltaiczne od około 15:00. Więc jeśli nie masz żadnych cieni, możesz jeszcze lepiej wykorzystać słoneczne godziny.

To jest dla mnie najważniejsza lekcja: Niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie elektrowni balkonowej. Im więcej słońca przechwytujesz, a następnie faktycznie wykorzystujesz energię, tym bardziej opłacalny jest taki system. Ale nawet jeśli warunki nie są tak idealne jak moje, opłaca się podłączyć mini system solarny. Trzeba tylko mieć na to (właściwe) miejsce.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech