Elektroniczna dokumentacja medyczna: co to jest, czy mogę odmówić?

Elektroniczna dokumentacja medyczna: co to jest, czy mogę odmówić?

Elektroniczna karta pacjenta (EHR) ma być praktyczną wygodą, ale nie każdemu podoba się ten pomysł. Co to jest? Czy potrzebujesz elektronicznej dokumentacji pacjenta i czy jest ona obowiązkowa, czy mogę jej odmówić? wyjaśniamy…

Dla wielu najważniejsza informacja z góry: Elektroniczna kartoteka pacjenta to „karta zarządzana przez pacjenta”. To znaczy, że ty decydujesz, czy tego chcesz, czy nie. Nie możesz być zmuszona do utworzenia takiego pliku i nie musisz się temu sprzeciwiać, ponieważ zostanie on utworzony tylko na Twoje żądanie.

Do czego służy elektroniczna karta pacjenta?

Elektroniczna kartoteka pacjenta powinna zawierać wszystkie istotne informacje o chorobach. Leczenie pacjenta i leki w cenie. Oszczędza to na przykład konieczności żądania kopii wszystkich akt przy zmianie lekarza lub konsultacji ze specjalistą lub dwukrotnego przeprowadzania badań.

Po wizycie w szpitalu lekarz rodzinny może zobaczyć, co zostało zrobione, a kiedy zostaniesz przyjęty do szpitala, lekarze, którzy cię leczą, zobaczą, jakie miałeś choroby, jakie leki musisz przyjmować lub na co masz alergię Do.

Czy każdy może zobaczyć wszystko w mojej cyfrowej dokumentacji medycznej?

Pacjent ma pełną kontrolę nad tym, co trafia do pliku i kto może zobaczyć, w której części. Dzięki połączeniu swojej karty ubezpieczeniowej i kodu PIN daje dostęp, a nawet ustala limit czasowy, tak aby lekarz mógł zajrzeć do akt tylko raz.

Ubezpieczony może samodzielnie umieszczać dokumenty w elektronicznej teczce pacjenta oraz może regulować dostęp w taki sposób, aby tylko te dokumenty były dostępne w trakcie leczenia.

Zakłady ubezpieczeń zdrowotnych nie mogą i nie mogą przeglądać tych plików.

Jak kontrolować dostęp do danych pacjenta?

Pacjenci kontrolują swoje elektroniczne akta pacjentów za pomocą „aplikacji ePA” lub mogą edytować dane na komputerze swojego lekarza.

Aplikacja jest usługą świadczoną przez Twoją firmę ubezpieczeniową i możesz z niej korzystać Tutaj znajdź go lub wyszukaj w swoim sklepie z aplikacjami, wprowadzając nazwę swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych i „ePA”. Następnie musisz złożyć wniosek o ePA w kasie chorych. Następnie rejestrujesz się w aplikacji w celu uzyskania elektronicznej dokumentacji pacjenta. Aby następnie uzyskać dostęp do pliku, możesz albo wczytać dane przez NFC za pomocą telefonu komórkowego, albo użyć uwierzytelniania dwuskładnikowego. Następnie lekarz może wypełnić ePA żądanymi danymi podczas następnej wizyty. Możesz użyć aplikacji, aby zobaczyć zawartość pliku, a także określić, kto ma do czego dostęp.

Jak bezpieczne są dane w ePA?

Wszystkie dane w Twojej elektronicznej dokumentacji medycznej są w razie potrzeby szyfrowane i odszyfrowywane przez chronioną aplikację lub równoważną aplikację w gabinecie lekarskim.

Dane nie znajdują się na Twojej karcie ubezpieczeniowej, ale na serwerze firmy, której hosting zlecił rząd federalny. Osoba, która znajdzie Twoją kartę, nie ma automatycznie dostępu do Twoich danych.

Każde wywołanie Twoich danych odbywa się za pośrednictwem centralnego serwera, dlatego te zapytania są precyzyjnie rejestrowane. Możesz zobaczyć, kto co widział i jakie dane otworzył.

Nawiasem mówiąc, jeśli zmienisz ubezpieczenie zdrowotne, dane w ePA mogą zostać przeniesione, ponieważ są one przechowywane centralnie na serwerze i wystarczy przekazać tylko jeden rodzaj autoryzacji.

Czy możliwa jest elektroniczna karta pacjenta bez smartfona?

Jeśli nie masz smartfona, nadal możesz korzystać z ePA. W tym celu muszą złożyć pisemny lub telefoniczny wniosek w swojej kasie chorych oraz wypełnić i podpisać deklarację uczestnictwa.

Karta może być następnie uzupełniona danymi przez lekarza. Dzięki tak zwanemu „regulaminowi przedstawicielskiemu” możesz pozwolić innym osobom zachować plik dla siebie lub, jeśli masz komputer, możesz go tam otworzyć. Wymaga to jednak klienta stacjonarnego.

Bez żadnych urządzeń cyfrowych możesz zlecić swojemu gabinetowi lekarskiemu określenie, jakie uprawnienia chcesz nadać. Następnie potwierdzasz to w terminalu karty w praktyce za pomocą karty i kodu PIN.

Czy mogę i muszę odmówić ePA?

Elektroniczna kartoteka pacjenta jest ofertą, a nie obowiązkiem. Istnieje procedura opt-in, co oznacza, że ​​musisz sam wystąpić o ePA. Jeśli nie wystąpisz o kartę, nie dostaniesz jej.

Musisz także wziąć pod uwagę, że nawet będąc u lekarza, musisz autoryzować dostęp do swoich danych kombinacją karty ubezpieczeniowej i kodu PIN lub klucza biometrycznego. Jeśli tego nie chcesz, nikt nie może uzyskać dostępu do danych.

Istnieją jednak plany wprowadzenia elektronicznej dokumentacji pacjenta w wersji opt-out. Oznaczałoby to, że każdy automatycznie otrzymałby taką kartotekę pacjenta i musiałby się sprzeciwić, gdyby jej nie chciał.

Nie zmienia to jednak faktu, że sam regulujesz dostęp do danych i nikt nie może otworzyć pliku bez twojego „odblokowania”.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech