Zepsute smartfony: Niemcy mają jasne żądania

Zepsute smartfony: Niemcy mają jasne żądania

Jeśli nasz smartfon padnie, nie zawsze trzeba kupować nowy. Naprawa często się opłaca – nie tylko dla Twojego portfela, ale także dla środowiska. Niemcy domagają się większego wsparcia finansowego na ten cel.

Zepsuty smartfon: ponad połowa Niemców go naprawia

Chyba każdemu z nas zdarzyło się, że smartfon wypadł nam z rąk, na podłogę lub do wiadra z wodą. Czy wtedy np wyświetlacz lub obudowa jest uszkodzona lub wyczerpała się bateria, pojawia się pytanie, czy robić nowy smartfon.

Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Technologiczne Przez bitwę niedawno przeprowadził reprezentatywną ankietę na temat napraw: 52 procent z ponad 1000 respondentów naprawić zepsuty smartfon (Źródło: Bitkom). Naprawy są bardzo różne: 24 procent kontaktowało się w przeszłości z producentem w przypadku uszkodzenia. 19 proc. korzystało z usług firm naprawczych, a 9 proc. z odpowiednich warsztatów. 10 procent badanych samodzielnie naprawiało uszkodzony telefon komórkowy.

W Rebuy używana technologia jest sprawdzana i odsprzedawana. Dokładnie pokazujemy, jak to działa w naszym filmie:

Prezes Bitkomu dr. Bernhard Rohleder postrzega ten wynik jako ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju: „Każdy, kto zamiast wyrzucać wadliwy smartfon lub inne wadliwe urządzenie IT, zamiast go wyrzucać, martwi się za mniej elektrośmieci i chroni zasoby oraz środowisko.” Jeżeli użytkownicy smartfonów decydowali się na naprawę, to najczęściej ze względu na koszty: Naprawa była zbyt kosztowna dla 73 proc.

Niższy VAT wymagany do naprawy

Właśnie dlatego, że naprawa nie zawsze jest tańsza niż zakup nowego, należy stworzyć zachęty finansowe. Ankieta Bitkom wykazała, że ​​69 procent osób w wieku powyżej 16 lat opowiada się za a Obniżka VAT na naprawy wyrazić. Rohleder również widzi w tym rozwiązanie: „Obniżenie podatku VAT na części zamienne i usługi naprawy sprzętu IT, takiego jak smartfony i laptopy, to taka zachęta, która ma bezpośredni i natychmiastowy skutek”.

W tym celu są w Niemczech Saksonii i Turyngii Pioneer: Od maja do sierpnia 2022 r. w ramach projektu a Premia za naprawę wprowadzony w Lipsku. Bonus przewidywał zwrot 50 procent kosztów naprawy (maksymalnie 100 euro) urządzeń elektrycznych (źródło: Sachsen.de). Od dwóch lat podobny projekt realizowany jest w Turyngii, który wraz z Centrum Konsumenckie jest przeprowadzany. Naprawy są finansowane z kwoty co najmniej 50 euro (źródło: bonus naprawczy Turyngia).

Naprawa odbywa się w jedną stronę w celu zapewnienia większej stabilności w branży technologicznej. Z drugiej strony należy zwrócić większą uwagę na właściwą utylizację i recykling zużytej technologii. Ponadto Zakup odnowionej technologii – na przykład u dealerów używanych, takich jak Rebuy lub BackMarket – są uatrakcyjniane.

Więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju można znaleźć tutaj:

GIGA poleca

Artykuł na temat zrównoważonego rozwoju w GIGA

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android