Ecovacs Deebot X1 Omni w codziennym teście: to właśnie robi luksusowy robot odkurzający i mopujący podłogę

Ecovacs Deebot X1 Omni w codziennym teście: to właśnie robi luksusowy robot odkurzający i mopujący podłogę

Ecovacs Deebot X1 Omni to uniwersalny robot odkurzający i mopujący podłogę, który ma ogromną stację, która dostarcza świeżą wodę, opróżnia i czyści urządzenie. Przez pewien czas mogłem wypróbować robota próżniowego w życiu codziennym i znalazłem wiele pozytywnych, ale także negatywnych aspektów.

Wprowadzono Deebot X1 Omni firmy Ecovac

Naprawdę duży i ciężki

Jedna rzecz, którą zauważyłem, gdy dostarczono Ecovacs Deebot X1 Omni. To nie jest zabawka. Z Robot odkurzający i mopujący podłogę wraz ze stacją jest nie tylko bardzo ciężki, ale również zajmuje dużo miejsca. Na szczęście dla mnie urządzenie zmieściło się w rogu między grzejnikiem a szafką w salonie, aby zbytnio nie przeszkadzało. Ale potrzebujesz odpowiedniego miejsca na urządzenie. Wizualnie stacja robi dużo. Myślę, że mogło być jednak trochę mniejsze.

Ecovacs Deebot X1 Omni czeka na użycie. (Źródło obrazu: GIGA)

Robot odkurzający i mopujący podłogę w zasadzie znajduje się w garażu, gdzie jest ładowany, zasilany świeżą wodą i czyszczony. Wszystko dzieje się automatycznie. Musisz tylko upewnić się, że jest wystarczająco dużo świeżej wody, brudna woda się nie napełnia, a worek na kurz nadal ma miejsce. Nie należy zostawiać brudnej wody zbyt długo, bo zacznie śmierdzieć. Zauważysz to najpóźniej, kiedy go zrzucisz.

Czyszczenie mopów od spodu przejmuje stacja. Dotyczy to również suszenia, które uważam za bardzo przyjemne. Podczas gdy robot próżniowy ładuje i suszy mopy gorącym powietrzem, stacja również zużywa 92 waty. Moim zdaniem zużycie energii jest utrzymywane w granicach.

Woda słodka i woda brudna gromadzone są w dość dużych zbiornikach. (Źródło obrazu: GIGA)

Z Ecovacs Deebot X1 Omni musisz przyzwyczaić się do szumu tła, który pojawia się podczas sprzątania. Napełnianie i spuszczanie wody brzmi jak przechodzenie przez stary ekspres do kawy.

Kiedy kurz i brud są odkurzane, wydaje się, że jest głośna turbina uruchomiłaby się na chwilę. Gdy stacja pracuje, robi się dość głośno – i to często podczas czyszczenia. W moim małym mieszkaniu o powierzchni 60 metrów kwadratowych robot odkurzający i mopujący podłogę musi jechać na stację cztery razy. W efekcie cały proces czyszczenia trwa dość długo.

Robot próżniowy ECOVACS DEEBOT X1 Omni z funkcją wycierania 5000pa, wykrywanie przeszkód 3D, bateria 260 min, Yi

Robot próżniowy ECOVACS DEEBOT X1 Omni z funkcją wycierania 5000pa, wykrywanie przeszkód 3D, bateria 260 min, Yi

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 11.12.2022 09:53

Konfiguracja i użytkowanie za pośrednictwem aplikacji

Przed rozpoczęciem pierwszego czyszczenia musisz skonfigurować Deebot X1 Omni. Potrzebujesz aplikacji Ecovacs ze Sklepu Play lub App Store. Konfiguracja jest dość prosta. Skanujesz kod QR na robocie próżniowym, podłączasz urządzenie do sieci WLAN i gotowe. Jak wiele komentarzy w notatce Play Store, aplikacja czasami zapomina o zapisanych informacjach. Następnie mapa musi zostać odtworzona. Miałem to już wcześniej z Ecovacs Deebot T9 AIVI, którego zwykle używam.

Możesz dostosować sposób czyszczenia. Możliwe są również indywidualne pokoje lub obszary. (Źródło obrazu: GIGA)

Przy pierwszym użyciu Deebot X1 Omni tworzona jest mapa, która jest dość dokładna. W przeciwieństwie do T9, X1 Omni jest znacznie szybszy podczas skanowania i ogólnie podczas jazdy po pokojach. Tutaj możesz naprawdę zobaczyć, jak dobrze, szybko i niezawodnie działają czujniki. Byłem zaskoczony, jak szybko robot próżniowy przeniósł się do miejsca użytkowania w moim mieszkaniu. Nie wiem tego z innych urządzeń. Rozpoczyna też sprzątanie w najdalszym pokoju. T9 zaczyna się bezpośrednio na stacji.

Możesz zobaczyć wszystko, co robi Ecovacs Deebot X1 Omni w aplikacji w czasie rzeczywistym. (Źródło obrazu: GIGA)

W aplikacji możesz dokonać różnych ustawień. Przeważnie pozostawiam wszystko domyślnie, ale zwiększyłem moc ssania do maksimum, a tryb mopowania na niski. Tak więc wydajność ssania i czyszczenia mopów jest całkiem dobra. Później więcej. Możesz także zdalnie aktywować kamerę w aplikacji i monitorować swój dom. Całkiem dobrze działa też sterowanie głosowe. Ale najczęściej korzystam z aplikacji i całkowicie wyłączyłem komunikaty głosowe.

Wydajność czyszczenia jest w porządku

Miałem duże oczekiwania wobec mopów Deebot X1 Omni, które obracają się z tyłu i obiecują dobrą wydajność czyszczenia. W większości też się nie zawiodłem, ponieważ robot odkurzający i mopujący podłogę bez problemu pozbywa się codziennego kurzu i brudu. Jeśli coś już wyschło, staje się to trudniejsze. Tutaj mopy nie mają niewielkiego nacisku, aby usunąć brud. Nawet wielokrotne przesuwanie nie pomogło. Więc nie możesz pozbyć się wszystkiego.

Deebot X1 Omni firmy Ecovac zawsze zachowuje pewną odległość od krawędzi i narożników. (Źródło obrazu: GIGA)

Ponadto zauważyłem, że wiele rogów i krawędzi nie jest wytartych. Zawsze zachowany jest pełen szacunku dystans od wszystkiego, a tylna część z mopami nie jest ponownie dociskana, jak wiem z innych urządzeń. W efekcie wszystko nie jest wycierane w taki sposób, jakiego oczekiwałbym po tak drogim i nowoczesnym urządzeniu. Może Ecovacs może tutaj coś ulepszyć za pomocą oprogramowania.

Deebot T9 AIVI (po lewej) jest znacznie głośniejszy niż Deebot X1 Omni (po prawej) o klasycznej konstrukcji dzięki gumowym rolkom. (Źródło obrazu: GIGA)

Zasadniczo muszę to powiedzieć moje mieszkanie zostało trochę lepiej posprzątane przez obrotowe mopy niż przez T9 z płytą wibracyjną. Ponadto urządzenie jest znacznie cichsze, ponieważ ten gumowy wałek nie ciągnie się po mojej winylowej podłodze. Jedyną irytującą rzeczą jest to, że robot próżniowy musi tak często wracać do stacji na tak mały obszar. T9 całkowicie przejechał. X1 Omni musi cztery razy wracać na stację. Proces czyszczenia trwa prawie godzinę.

Kiedy przesiadłem się na robota mopującego, usunąłem wszystkie dywany w mieszkaniu. Do celów testowych odzyskałem długi stos ze strychu. Czyszczenie działa całkiem dobrze z Deebot X1 Omni. Nie zauważam żadnej różnicy w stosunku do pozostałych modeli. Siła ssania jest tylko nieznacznie wyższa niż na gładkich podłogach.

Usunąłem dywany, ponieważ funkcja wycierania nie działała prawidłowo w wąskich miejscach. W korytarzu miałem długi, wąski dywan, z którym urządzenia nie mogły sobie poradzić. Został wyrzucony i teraz nie mam już problemów. Ogólnie zoptymalizowałem swoje mieszkanie pod kątem robota próżniowego, aby mógł pokryć jak największą powierzchnię. Jeśli but jest przeszkodą, zgłasza to i może ponownie wyczyścić miejsce po tym, jak go odłożę.

Prawie żadne akcesoria w zestawie

Akcesoria Deebot X1 Omni są ograniczone do tego, czego potrzebujesz na początek. (Źródło obrazu: GIGA)

Biorąc pod uwagę wysoką cenę 1499 euro, Spodziewałem się, że będzie jeszcze kilka akcesoriów. Naprawdę dostajesz tylko to, czego potrzebujesz, aby zacząć. A więc dwie szczotki boczne, dwa mopy i worek do odkurzacza. Zwłaszcza z tym ostatnim wolałbym co najmniej dwa dodatkowe worki do odkurzacza. W końcu na Amazon można znaleźć zestawy z częściami zamiennymi, które są sprzedawane tanio (spójrz na Amazon). Bo trzeba też od czasu do czasu wymieniać filtry i szczotkę główną. Jeśli będziesz z niego regularnie korzystać, poniesiesz dodatkowe koszty.

Gdzie widzę potencjał do poprawy?

W stacji Deebot X1 Omni zbiera się trochę wody, którą trzeba regularnie usuwać. (Źródło obrazu: GIGA)

Zasadniczo jestem bardzo zadowolony z Deebot X1 Omni firmy Ecovas. Jest to po prostu niezwykle wygodne, gdy wystarczy włączyć odkurzacz i robota mopującego podłogę i wszystko dzieje się automatycznie. Szczególnie czyszczenie mopów jest bardzo praktyczne i nie ma potrzeby opróżniania ani napełniania zbiornika na wodę lub pojemnika na brud przez jakiś czas.

Pojemnik na brud można również opróżnić ręcznie. (Źródło obrazu: GIGA)

Ale bym tego chciała Ecovacs nadal pracuje nad oprogramowaniem. Czyszczenie zajmuje stosunkowo dużo czasu i należy wykonać więcej czyszczenia, zwłaszcza przy krawędziach i rogach. To jedyna słabość, jaką widzę. Firma może to naprawić za pomocą aktualizacji. Moim zdaniem sprzęt byłby w stanie to zrobić bez żadnych problemów. W końcu Ecovacs Deebot T9 AIVI jest lepszy w tej dziedzinie.

Cena 1499 euro (RRP) jest bardzo wysoka, ale spada. Deebot X1 Omni jest zawsze tańszy w ofercie:

Robot próżniowy ECOVACS DEEBOT X1 Omni z funkcją wycierania 5000pa, wykrywanie przeszkód 3D, bateria 260 min, Yi

Robot próżniowy ECOVACS DEEBOT X1 Omni z funkcją wycierania 5000pa, wykrywanie przeszkód 3D, bateria 260 min, Yi

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 11.12.2022 09:53

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech