Brak oznak spadku globalnej emisji CO2

Brak oznak spadku globalnej emisji CO2

Według zespołu naukowego Global Carbon Project globalne emisje dwutlenku węgla w 2022 r. utrzymują się na rekordowym poziomie – bez oznak spadku, który jest pilnie potrzebny, aby ograniczyć ocieplenie do 1,5°C.

Jeśli obecne poziomy emisji utrzymają się, istnieje teraz 50% szans, że globalne ocieplenie o 1,5°C zostanie przekroczone w ciągu dziewięciu lat.

Nowy raport przewiduje, że całkowita globalna emisja CO2 wyniesie 40,6 miliarda ton (GtCO2) w 2022 roku. Jest to napędzane przez emisje CO2 z paliw kopalnych, które według prognoz wzrosną o 1,0% w porównaniu z 2021 rokiem, osiągając 36,6 GtCO2 – nieco więcej niż w 2019 r. przed COVID-19 poziomy[1]. Przewiduje się, że emisje wynikające ze zmiany użytkowania gruntów (takich jak wylesianie) wyniosą 3,9 GtCO2 w 2022 r.

Prognozowane emisje z węgla i ropy naftowej przekraczają poziomy z 2021 r., przy czym ropa naftowa ma największy udział w całkowitym wzroście emisji. Wzrost emisji ropy naftowej można w dużej mierze wyjaśnić opóźnionym odbiciem międzynarodowego lotnictwa po ograniczeniach pandemicznych COVID-19.

Sytuacja w 2022 r. wśród głównych emitentów jest mieszana: przewiduje się, że emisje spadną w Chinach (0,9%) i UE (0,8%) oraz wzrosną w USA (1,5%) i Indiach (6%), przy wzroście o 1,7% reszta świata razem wzięta.

Pozostały budżet węglowy dla 50% prawdopodobieństwa ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C zmniejszył się do 380 GtCO2 (przekroczony po dziewięciu latach, jeśli emisje utrzymają się na poziomie 2022 r.) i 1230 GtCO2 do ograniczenia do 2°C (30 lat na poziomie emisji 2022 r. ).

Osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 r. wymagałoby teraz spadku o około 1,4 GtCO2 każdego roku, porównywalnego do obserwowanego spadku emisji w 2020 r. wynikającego z zablokowania COVID-19, co podkreśla skalę wymaganych działań.

Lądy i oceany, które pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla, nadal pochłaniają około połowy emisji CO2. Pochłaniacze CO2 w oceanach i na lądzie wciąż rosną w odpowiedzi na wzrost CO2 w atmosferze, chociaż zmiany klimatyczne ograniczyły ten wzrost o około 4% (pochłaniacze oceaniczne) i 17% (pochłaniacze lądowe) w latach 2012-2021.

Tegoroczny budżet węglowy pokazuje, że tempo wzrostu emisji z paliw kopalnych w długim okresie uległo spowolnieniu. W latach 2000. średni wzrost osiągnął najwyższy poziom +3% rocznie, podczas gdy wzrost w ostatniej dekadzie wynosił około +0,5% rocznie.

Zespół badawczy – w tym University of Exeter, University of East Anglia (UEA), CICERO i Ludwig-Maximilian-University Munich – z zadowoleniem przyjął to spowolnienie, ale powiedział, że jest ono „dalekie od zmniejszenia emisji, którego potrzebujemy”.

Odkrycia pojawiają się, gdy światowi przywódcy spotykają się na COP27 w Egipcie, aby omówić kryzys klimatyczny.

„W tym roku obserwujemy kolejny wzrost globalnej emisji CO2 z paliw kopalnych, kiedy potrzebujemy szybkiego spadku” – powiedział profesor Pierre Friedlingstein z Global Systems Institute w Exeter, który kierował badaniem.

„Istnieją pewne pozytywne oznaki, ale przywódcy spotykający się na COP27 będą musieli podjąć znaczące działania, jeśli mamy mieć jakąkolwiek szansę na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C. nie widzi wymaganego działania.”

Profesor Corinne Le Quéré, profesor Royal Society Research w Szkole Nauk o Środowisku UEA, powiedziała: „Nasze odkrycia ujawniają w tym roku turbulencje we wzorcach emisji wynikające z pandemii i globalnego kryzysu energetycznego.

„Jeśli rządy zareagują poprzez turbodoładowanie inwestycji w czystą energię i sadzenie, a nie wycinanie drzew, globalne emisje mogą szybko zacząć spadać.

„Jesteśmy w punkcie zwrotnym i nie możemy pozwolić, aby wydarzenia na świecie odwróciły naszą uwagę od pilnej i trwałej potrzeby ograniczenia emisji w celu ustabilizowania globalnego klimatu i zmniejszenia kaskadowego ryzyka”.

Zmiany użytkowania gruntów, zwłaszcza wylesianie, są istotnym źródłem emisji CO2 (około jednej dziesiątej ilości z emisji kopalnych). Indonezja, Brazylia i Demokratyczna Republika Konga odpowiadają za 58% światowych emisji związanych ze zmianą użytkowania gruntów.

Usuwanie dwutlenku węgla poprzez ponowne zalesianie lub nowe lasy równoważy połowę emisji pochodzących z wylesiania, a naukowcy twierdzą, że zatrzymanie wylesiania i zwiększenie wysiłków na rzecz przywracania i powiększania lasów stanowi dużą szansę na zmniejszenie emisji i zwiększenie pochłaniania w lasach.

Raport Global Carbon Budget przewiduje, że stężenie CO2 w atmosferze osiągnie średnio 417,2 części na milion w 2022 roku, czyli ponad 50% powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej.

Prognozowana całkowita emisja 40,6 GtCO2 w 2022 r. jest zbliżona do 40,9 GtCO2 w 2019 r., co jest najwyższą sumą roczną w historii.

Raport Global Carbon Budget, opracowany przez międzynarodowy zespół ponad 100 naukowców, analizuje zarówno źródła węgla, jak i pochłaniacze. Zapewnia coroczną, recenzowaną aktualizację, opartą na ustalonych metodologiach w całkowicie przejrzysty sposób.

[1] Szacunki te obejmują pochłanianie karbonatyzacji cementu na poziomie 0,8 GtCO2 rocznie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science