Czy ChatGPT jest bezpieczny?  Problemy i zagrożenia związane z chatbotem

Czy ChatGPT jest bezpieczny? Problemy i zagrożenia związane z chatbotem

Możesz zadawać chatbotowi ChatGPT wszelkiego rodzaju pytania. Ale jak bezpieczne jest to narzędzie? Których poleceń nie należy wprowadzać? A jakie niebezpieczeństwa wiążą się z usługą opartą na sztucznej inteligencji?

Chatbot działa bardzo prosto. Po utworzeniu konta możesz wpisywać prośby i polecenia dowolnego rodzaju. Rodzi to jednak pewne problemy.

Uruchom galerię zdjęć(8 zdjęć)

Clickbait: znaczenie wyjaśnione w prosty sposób na 6 przykładach

Prywatność w ChatGPT: tych poleceń należy unikać

ChatGPT opiera się na modelu językowym, który do połowy 2021 roku był zasilany informacjami z różnych źródeł w Internecie. Ponadto procesy sztucznej inteligencji wszystkie nowe żądania przychodzące użytkownik. Dlatego podczas czatowania z chatbotem należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

Unikaj podawania jakichkolwiek danych osobowych w usłudze. Chodzi tu np imiona i nazwiska, adresy e-mail lub hasła. Na przykład nie należy prosić o przeformułowanie służbowego e-maila zawierającego informacje osobiste lub biznesowe. Jako programista powinieneś mieć pełne, nie wpisuj zbyt niedbale własnych kodów programów w narzędziu i zapytać, na przykład, co można poprawić w kodzie. Te dane mogą stać się samą sztuczną inteligencją pociąg i wykorzystaj do przyszłych odpowiedzi. Z umiejętne i właściwe podpowiedzi inni użytkownicy mogliby uzyskać dostęp do informacji wrażliwych i nieprzeznaczonych do wiadomości publicznej. Zostało to już wykazane w badaniu, w którym łańcuchy poleceń wprowadzone przez innych użytkowników mogły zostać odtworzone słowo w słowo przez ChatGPT (źródło).

Dostawca OpenAI nie gwarantuje bezpieczeństwa własnych danych w wytycznych dotyczących ochrony danych. Podczas normalnego korzystania z narzędzia czatu żadne dane osobowe nie są przetwarzane i schwytany. Tak długo, jak nie wpiszesz odpowiednich informacji jako polecenia, ChatGPT nie zapisuje niczego, co mogłoby być dalej używane. Co do zasady, kierując zapytania, należy podać dane osobowe i wrażliwe jednak zanonimizować je i zachować jak najbardziej ogólne.

ChatGPT: Uważaj na pułapki kosztów

Oprócz problemów z prywatnością, ChatGPT stwarza kilka innych zagrożeń. Ogromne zainteresowanie narzędziem już wykorzystują oszuści. ChatGPT jest dostępny bezpłatnie na stronie dostawcy. Nie ma oficjalnej aplikacji na Androida i iPhone’a. W Google Play Store i Apple App Store jest wiele aplikacji, które chcą przenieść ChatGPT na twoje urządzenie mobilne za opłatą. Tutaj powinieneś na przykład wykupić subskrypcję, aby mieć dostęp do faktycznie bezpłatnych funkcji smartfona.

Dostawcy tych aplikacji uzyskują dostęp do API ChatGPT. Płatność nie jest również konieczna na Androidzie i iOS. Musisz tylko kontrolować usługę w przeglądarce, a nie we własnej aplikacji. Nie potrzebujesz płatnej subskrypcji, chyba że chcesz uzyskać dostęp do oficjalnego programu ChatGPT Plus.

Zagrożenia phishingiem i podróbkami

ChatGPT stwarza również pewne zagrożenia w obszarze phishingu:

Na przykład oszuści odtwarzają stronę logowania ChatGPT i próbują przejąć kontrolę nad użytkownikami Linki lub zwodnicze reklamy Google aby zwabić Cię na tę fałszywą stronę. Te strony hakerskie proszą o podanie różnych danych osobowych, które oszuści mogą później wykorzystać. Numer telefonu jest również wymagany do logowania na oficjalnej stronie ChatGPT, ale wystarczy go wprowadzić tylko raz. Ze względów bezpieczeństwa otwieraj usługę tylko bezpośrednio z oficjalnego adresu URL, a nie poprzez linki na innych stronach, lub przynajmniej sprawdź w pasku adresu, czy oficjalny adres URL jest tam wpisany Jest. W innych próbach oszustwa rzekoma strona ChatGPT przekierowuje cię do podejrzanych ofert, które mają na przykład skłonić użytkowników do inwestycji w kryptowaluty (źródło: t3n.de). Oficjalny ChatGPT nie przekierowuje do takich stron i nie prosi o podanie danych karty kredytowej ani niczego podobnego. Oszukańcze e-maile w imieniu Amazon, PayPal, DHL i Co., w których użytkownicy mają klikać w niebezpieczne linki, już codziennie napływają do skrzynek pocztowych. Do tej pory takie fałszywe maile często charakteryzowały się niezgrabnym językiem i błędną pisownią. Jednak z pomocą ChatGPT międzynarodowe gangi oszustów mogły uzyskać narzędzie, dzięki któremu wiadomości phishingowe były szybsze i bardziej wiarygodne (źródło: IT-Business.de).

ChatGPT i prawa autorskie

Co więcej, prawa autorskie stanowią problem z ChatGPT.Model językowy został przeszkolony z różnych źródeł, takich jak Internet i książki. Nigdy nie możesz być pewien odpowiedzi, których nie daje ChatGPT po prostu 1:1 odzwierciedla to, co jest również w źródle. Jeśli skopiujesz takie odpowiedzi i upublicznisz je, na przykład na własnym blogu, może dojść do naruszenia praw autorskich, za które możesz zostać ostrzeżony (źródło: Mój inspektor ochrony danych).

Czy możesz być pewien odpowiedzi?

Na koniec pamiętaj, że chatbot oparty na sztucznej inteligencji jest wciąż w powijakach. Odpowiedzi są dalekie od dojrzałych i często wadliwe. Więc powinieneś nigdy nie polegaj na nim ślepo, co chatbot Ci odpowie, ale zawsze sprawdzaj informacje. Tak jak nie należy cytować Wikipedii jako źródła w pracach semestralnych na uniwersytecie, tak ChatGPT nie może być używany jako główny dowód informacji.

Czy ChatGPT jest bezpieczny? Wniosek

Możesz już używać ChatGPT w wielu miejscach, na przykład, aby ułatwić sobie pracę lub uzyskać informacje bez konieczności otwierania kilku linków w Google. Jednak ChatGPT nadal wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami i nie jest bezpieczny pod kilkoma względami. Oprócz wspomnianych problemów istnieje szereg innych zagrożeń. Z narzędzia należy korzystać ostrożnie, nie wprowadzać poufnych informacji i zawsze uważać na odpowiedzi. W obecnym stanie ChatGPT nie stanowi wielkiego zagrożenia, jeśli jest używany świadomie.Jednak nawet ze Skynetem ludzie zbyt długo myśleli, że są bezpieczni…

Ile danych jest traconych miesięcznie?

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech