Brak możliwości płatności kartą w restauracji & Co.: Jaki jest tego powód?

Brak możliwości płatności kartą w restauracji & Co.: Jaki jest tego powód?

O części mieszkańców Niemiec mówi się, że „prawdziwa jest tylko gotówka”, część natomiast chciałaby całkowicie uniknąć posiadania w portfelu monet i banknotów. Mimo że niemal wszędzie można płacić kartą gotówkową, istnieją restauracje i inne sklepy, które kategorycznie odmawiają płatności kartą. Jakie mogą być przyczyny?

Często przy wejściu znajduje się napis „Nie można płacić kartą”. Może to mieć różne przyczyny, zależne od operatora.

Dlaczego nie można płacić kartą?

Nie ma prawa płacić kartą. Każdy sprzedawca ma tzw. „prawo do swobody zawierania umów” i w związku z tym może samodzielnie określić warunki sposobu płatności dla swojego sklepu. Odmowa płatności kartą może mieć różne przyczyny:

Do każdej transakcji płatniczej Opłaty obowiązują za pośrednictwem karty Na. W zależności od dostawcy jest to od 1 do 3 procent kwoty faktury w przypadku kart kredytowych i 1 procent w przypadku kart debetowych i „EC” (źródło: MDR). Zwykle nie ma już stawki ryczałtowej za płatność kartą. Właściciele restauracji i inni operatorzy nadal chcą uniknąć opłat. Dostawcy czytników kart również chcą widzieć pieniądze i pobierać opłaty za udostępnianie i konserwację terminali. Czytnik kart wymaga połączenia z siecią danych, aby możliwa była realizacja transakcji. Niektórzy operatorzy dają złe połączenie internetowe jako powód, dla którego płatności kartą nie są technicznie możliwe. Niektórzy operatorzy również mogą się tym martwić Czytniki kart się psują a to może skutkować dodatkowymi wydatkami. W 2022 roku na terenie całych Niemiec miała miejsce poważna awaria czytników kart pewnego producenta. W tym czasie sklepy wyposażone w odpowiednie urządzenia przez kilka dni nie mogły oferować płatności kartami (źródło: Spiegel.de). Czasami stwierdza się również, że płatności kartą zmniejszają dochód z napiwków. Teoretycznie operatorzy mogliby uniknąć płacenia kartą, aby zarabiać na omijaniu urzędu skarbowego. Według Federalnego Urzędu Kontroli około 2015 r. 30 proc. dochodów nie zostało ujętych w księgach i w związku z tym nie zostało prawidłowo opodatkowane. Konsekwencją tego są straty fiskusa na kwotę 10 miliardów euro (źródło: MoPo). Zarząd wielu restauracji jest zarządzany Płatności kartą również są zbyt skomplikowane. Rozliczenia należy przeglądać cyfrowo, a opłaty i transakcje nie zawsze są przejrzyste. Również Względy ochrony danych są możliwe, mimo wszystko nadal nie ma pewności co do tego, co może się stać z danymi dotyczącymi płatności w tle.

Dlaczego tak często nie można płacić kartą?

W niektórych sklepach np. w kioskach płatność kartą możliwa jest tylko w jednym Minimalna kwota jak 10 euro możliwy. Według niektórych źródeł ten limit jest zbędny, przecież nie ma stałej kwoty za płatność kartą, tylko opłata uzależniona od sprzedaży. Ale są też inne źródła, które jako minimalną kwotę podają 10 euro, po przekroczeniu której płatność kartą opłaca się już tylko operatorowi.

Bez płatności kartą, bez gotówki przy sobie – co teraz?

Czasami zdajesz sobie sprawę, że płatność kartą nie jest możliwa dopiero wtedy, gdy chcesz zapłacić. Co możesz zrobić w takich przypadkach?

Po prostu odejdź i nie płać rachunku Oczywiście, że nie wolno ci tego robićzwłaszcza, gdy tabliczka prawidłowo wskaże, że płatność kartą nie jest możliwa. Ostatecznie jesteś zobowiązany do zapłaty, a jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, będziesz podlegać karze zgodnie z art. 280 Kodeksu karnego. Omów rozwiązanie z kasjerem lub personelem. Na przykład możesz mieć taki Kaucja jak prawo jazdy wpłacić i udać się do pobliskiego bankomaty wyruszył. Nie należy natomiast oddawać dowodu osobistego. Alternatywnie możesz zostawić swoje dane osobowe i poprosić aby później zapłacić rachunek. Możesz także umówić się z operatorem na płatność poleceniem zapłaty.

W ten sam sposób należy postępować także w przypadku, gdy operator umożliwia płatność kartą, ale Twoja karta płatnicza nie działa.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech