„Girl Math” na TikToku: dlatego nowy trend jest niebezpieczny

„Girl Math” na TikToku: dlatego nowy trend jest niebezpieczny

Nowy trend „Girl Math” robi furorę na TikToku. Krótkie filmy na pierwszy rzut oka wydają się zabawne, ale pokazują czasami niebezpieczny sposób postępowania z pieniędzmi.

TikTok żyje z krótkich filmów (Reels), które szybko przykuwają uwagę użytkowników. To szybkie tempo dotyczy również wszystkich trendów na TikToku: gdy tylko narodzi się nowy trend, pojawia się on ponownie, a wokół niego panuje nowy szum. Dotyczy to również „Dziewczyna z matematyki”. Wyjaśniamy Ci, dlaczego ten trend jest problematyczny.

Trend TikTok „Girl Math”: właśnie to się za nim kryje

wiesz to Czasami próbujesz tego w swojej głowie zatuszować wydatki finansowe: „Ach, nie kupiłem dzisiaj żadnej kawy. Oznacza to, że jutro mogę sobie pozwolić na dwójkę!” Lub: „Niedawno otrzymałem wreszcie zwrot podatku. To było bardzo hojne, więc od razu zainwestuję w nowy telewizor.” Lub: „Świetnie, za resztę gotówki mogłem zapłacić za nową koszulkę. Czyli nie wychodzi z konta, więc w zasadzie było za darmo.” Wszędzie te pokrętne uzasadnienia i glosy obchodzić się z pieniędzmi stały się trendem na TikToku pod nazwą „Girl Math”.

Oto mały przykład:

Chodzi więc o to, aby przekonać siebie, że – zamiast wydawać pieniądze – zaoszczędziłeś, jeśli nie faktycznie zarobiłeś (jak w przypadku zwrotu podatku). Kanał TikTok „Fvhzm” uruchomił tę metodę obliczeń (jeśli można to tak nazwać) i doradza różnym kobietom, które uzasadnij duży wydatek dla siebie i innych chcieć. Na przykład jest torebka, która kosztuje ponad 1000 dolarów. Jedna z prezenterek wyjaśnia, że ​​kupiła też drogą torbę. Ale ponieważ ma go od 5 lat, w pewnym sensie obniża to cenę. Jeśli więc założymy, że torebka za 1000 dolarów wytrzyma, powiedzmy, 20 lat, dana osoba faktycznie zapłaciła za nią tylko 50 dolarów rocznie.

Inny przykład: Kobieta chciałaby mieć doczepiane włosy na swój ślub, ale po to przyjechali Koszt 400 dolarów w jej kierunku. Jeśli jednak obniżysz cenę do jednego cala, cena wyniesie zaledwie 1,40 USD (za cal). I czy to nie jest tanie?

Tutaj możesz jeszcze raz spojrzeć na obliczenia Girl Math:

Matematyka dla dziewczyn: problematyczna czy sprytna?

Choć na pierwszy rzut oka te wyliczenia brzmią ładnie, nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Psycholog i ekspert finansowy Brad Klontz również podkreśla to w wywiadzie dla CNBC: „Girl Math to obecna metoda, za pomocą której staramy się racjonalizować wydatki finansowe, chociaż wiemy, że nas na nie nie stać.” I właśnie dlatego, że nie stać nas na produkty lub usługi, próbujemy usprawiedliwić je przed sobą. Pomysł ten był kontynuowany w filmie YouTube „Brust raus”: Może to być jeden z powodów, dla których pozwalasz sobie na rzeczy, które są o wiele za drogie, ponieważ chcesz przynależeć. Ale kultura nagradzania również odgrywa dużą rolę: w końcu robię dla siebie coś dobrego za pomocą torebki, która jest o wiele za droga – nie pozwalasz sobie na nic innego!

Kolejny problem: Z takimi obliczeniami przestarzały i fałszywy obraz kobiety i jak postępować z pieniędzmi. Na przykład kobiety i tak nie mają pojęcia o pieniądzach i dlatego wydają je na niepotrzebne rzeczy. Te stereotypy i niewłaściwe obchodzenie się z pieniędzmi wpływają zwłaszcza na młodych ludzi, którzy najczęściej korzystają z TikToka. Chociaż wielu twórców wyraźnie zaznacza, że ​​filmy Girl Math należy oglądać z przymrużeniem oka, ironia za nimi nie zawsze jest jasna.

Nowy trend na TikToku podsyca stereotyp, że kobiety nie kontrolują swoich finansów (źródło zdjęcia: Imago / Westend61)

Ale: Obliczenie w dół wyjścia musi niekoniecznie złe Być. Można to dobrze wytłumaczyć produktami „Buy it for Life”, czyli towarami wysokiej jakości, które w najlepszym wypadku wystarczą na całe życie: zegarki Casio G-Shock kosztują nieco ponad 100 euro. Ale ponieważ są wodoodporne i wstrząsoodporne oraz wyposażone w moduł słoneczny, będą Ci towarzyszyć przez długi czas. Taka zasada kosztów i korzyści jest w rzeczywistości pomocna i trwała w przypadku takich inwestycji.

W naszym osobnym artykule przedstawiamy różne produkty BIFL:

Klarna: Dlaczego „Kup teraz, zapłać później” nie jest rozwiązaniem

Sposób, w jaki przedstawiane jest obchodzenie się z pieniędzmi na TikToku, nie tylko trywializuje takie kwestie, jak uzależnienie od zakupów, ale także je romantyzuje. Dotyczy to również długów: jeśli nadal kupujesz rzeczy, na które tak naprawdę cię nie stać, bardzo szybko wpadasz w czerwień.

Usługodawca Klarna opracował w tym celu – na pierwszy rzut oka – pomocny system: Kup teraz, zapłać później. Czy to oznacza: Cena nowej sofy jest obecnie za wysoka? W takim razie kup teraz i zapłać w ciągu 30 dni, kiedy wynagrodzenie ponownie dotrze. Albo jeszcze lepiej: po prostu skorzystaj z opcji zakupu ratalnego. Choć brzmi to kusząco, może zbyt szybko doprowadzić do zbyt dużego zadłużenia. Klarna również musiała spotkać się z krytyką ze względu na swój model płatności.

Koniec z zakupami pod wpływem impulsu: w ten sposób odzyskasz kontrolę nad swoimi finansami

OK, pokazaliśmy Ci teraz, jak nie obchodzić się z pieniędzmi. Na koniec chcemy dać Ci kilka wskazówek, jak to zrobić lepsze poczucie wydatków otrzymuje:

Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt lub usługa nie jest za droga, to przede wszystkim wysłuchaj przeczuć i – jeśli to możliwe – powstrzymaj się od zakupu.Prowadź księgę budżetową! Dzięki temu możesz mieć oko na swoje finanse i radzić sobie z pieniędzmi. Możesz pobrać darmowy szablon Excela od Madame Moneypenny lub np. darmową aplikację od Finanzguru w swoim sklepie z aplikacjami na swoim smartfonie.Czy na pewno chcesz kupić produkt? Następnie prześpij się na nim (przynajmniej) przez jedną noc, aby uniknąć niepotrzebnego, impulsywnego zakupu.Sprawdź, czy poszukiwana komórka, mebel lub ten specjalny blat są może dostępne również używane. Możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zrobić coś dobrego dla środowiska.

W naszym filmie pokazujemy, jakich aplikacji możesz użyć, aby żyć bardziej ekologicznie:

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android