Blokuj natychmiast, gdy zadzwoni ten numer telefonu

Blokuj natychmiast, gdy zadzwoni ten numer telefonu

Nie tylko numer telefonu jest fałszywy podczas tej rozmowy… (Źródło zdjęcia: Thom Holmes / Unsplash)


„Centrum wsparcia” zgłasza się pod numer telefonu 04365753788179, ale oferta wydaje się raczej wątpliwa. Najwyraźniej listy numerów telefonów komórkowych są wywoływane na chybił trafił, a właściciele często dziwią się ignorancji dzwoniących. O czym to jest?

Phishing: co to jest?  Wykrywaj i broń się przed atakami

Połączenia z numeru 04365753788179 pochodzą z Heringsdorf w Ostholstein. Podobno pochodzą z Vodafone, ale wiele wskazuje na to, że są to po prostu „łowcy prowizji”, którzy chcą namówić Cię na nowe kontrakty. Numer jest fałszywy, ale przynajmniej są uprzejmi.

Tego typu połączenia są określane mianem oszustwa „phishing” i wykorzystują kiepskie metody:

Zadzwoń z 04365753788179: O co chodzi?

Nie można oddzwonić na ten numer, ponieważ jest fałszywy. Jest generowany przez „fałszowanie identyfikatora połączenia” przez komputer wybierający numer. Sprawcy mogą przebywać wszędzie – nawet za granicą. Dzwoniący udają pracowników Vodafone. Często wykonywane są tylko połączenia ping, przy których należy użyć jednego dzwonka, aby sprawdzić, czy Twój numer w ogóle istnieje. Dzwoniący twierdzą, że Twoja umowa wygasa i proponują przedłużenie umowy na korzystnych warunkach, a nawet z notą kredytową lub bezpłatnym telefonem komórkowym. Najwyraźniej wywoływane są tylko numery, które powinny być klientami Vodafone na podstawie numeru kierunkowego. Nie biorą pod uwagę faktu, że część dzwoniących zmieniła operatora i zabrała ze sobą numer z Vodafone. Najwyraźniej nie mają też wglądu w aktualne dane umowy, a więc nie wiedzą, czy osoba, z którą rozmawiają, właśnie przedłużyła umowę, czy dzwoni z karty SIM typu prepaid. W takich przypadkach grzecznie się żegnają i rozłączają. Jeśli ktoś powątpiewa w informacje podane przez rozmówcę lub pyta dokładniej, kiedy dokładnie wygasła umowa, może się zdarzyć, że po prostu się rozłączą bez pożegnania.

Połączenia te nie są wykonywane w imieniu Vodafone, ale najwyraźniej mają na celu stworzenie umów, z których sprawcy mogą pobrać prowizję. Listy numerów telefonów komórkowych wstępnie posortowane według operatora są oferowane na przykład w odpowiednich grupach marketingu telefonicznego na Facebooku.

W żadnym wypadku nie należy podpisywać umowy na te połączenia, a także nie potwierdzać dzwoniącym żadnych danych. Natychmiast zablokuj numer!

Jak zablokować tych rozmówców

Zwykle dzwonią do ciebie na twój telefon komórkowy. Tam możesz łatwo zablokować fałszywy numer 04365753788179 w Androidzie lub na iPhonie. Nasz krótki film przedstawia niezbędne kroki.

Takie „przedłużenie umowy” jest nieważne bez Twojego pisemnego potwierdzenia. Więc spójrz na to, co otrzymujesz lub od razu zgłoś sprzeciw, jeśli zakochałeś się w dzwoniących.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech