Asus Chromebook Vibe CX55 Flip: wypróbowany specjalny Chromebook do gier w chmurze

Asus Chromebook Vibe CX55 Flip: wypróbowany specjalny Chromebook do gier w chmurze

Gry w chmurze brzmią na pierwszy rzut oka bardzo obiecująco. Możesz grać w najnowsze gry na dowolnym urządzeniu. Usługa online zapewnia sprzęt do gier. Ale czy to działa tak dobrze, jak obiecuje? Udało mi się przetestować Asus Chromebook Vibe CX55 Flip, który skierowany jest przede wszystkim do graczy – choć to Chromebook. Czy to może działać? przetestowałem to.

Wniosek dotyczący Asus Chromebook Vibe CX55 Flip

Asus Chromebook Vibe CX55 Flip przekonał mnie wyłącznie pod względem wzornictwa, sprzętu i żywotności baterii. Po prostu nie rozumiem sensu Chromebooków do gier, które mają być używane w usługach gier w chmurze. Nowoczesne laptopy z systemem Windows mają już wyświetlacze 120 Hz i kosztują podobną kwotę. Tam nie jesteś ograniczony do gier w chmurze, ale możesz korzystać ze wszystkich programów i gier w systemie Windows. Ale jeśli korzystasz z usług gier w chmurze, masz to samo Korzyści w zakresie zużycia energii i hałasu.

ChromeOS z pewnością ma rację bytu dla ludzi, którzy tylko pracować w sieci i całkowicie polegać na usługach Google. Ale to powinno mieć przewagę cenową. Tak nie jest w przypadku Asus Chromebook Vibe CX55 Flip ze względu na potężny sprzęt Intela. Inne notebooki 360 stopni kosztują podobną kwotę i nie są ograniczone w oprogramowaniu. Gdybym miał kupić Chromebooka, musiałby być znacznie tańszy.

Jak widać, jestem bardzo ambiwalentny z Asus Chromebook Vibe CX55 Flip. Z jednej strony uważam, że urządzenie jest świetne i przyjemnie mi się z niego korzystało, ale nie chciałbym ograniczać się do ChromeOS i grania w chmurze, bo porównywalne urządzenie z Windowsem mógłbym dostać za podobną kwotę już od 699 euro. Jeśli nie masz ochoty korzystać z systemu Windows lub macOS, zapraszamy do obejrzenia urządzenia.

Laptop ASUS Chromebook Vibe CX55 (15,6 Zoll, FHD 1920 x 1080) (Intel Core i3-1115G4, 8 GB RAM, 128 GB S

Laptop ASUS Chromebook Vibe CX55 (15,6 Zoll, FHD 1920 x 1080) (Intel Core i3-1115G4, 8 GB RAM, 128 GB S

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 28.01.2023 17:13

Zalety:

Wyświetlacz 144 HzZawias 360 stopniCzas pracy bateriiWygląd

Niedogodności:

Solidny sprzęt

Asus Chromebook Vibe CX55 Flip ma wyświetlacz 360 stopni. (Źródło obrazu: GIGA)

Właściwie zawsze myślałem, że Chromebooki są wyjątkowo lekkie. Przynajmniej lżejsze niż klasyczne notebooki z systemem Windows. Ale Asus Chromebook Vibe CX55 Flip to w zasadzie klasyczny notebook z Sprzęt Intel i szybki wyświetlacz 144 Hz, który można nawet przekształcić w tablet dzięki zawiasowi obracającemu się o 360 stopni. ChromeOS to system operacyjny, a tym samym bliskie połączenie z Google.

Z czysto technicznego punktu widzenia otrzymujesz solidny sprzęt dzięki Asus Chromebook Vibe CX55 Flip. Urządzenie napędza procesor Intel Core i5-1135G7, który w naszym przypadku ma 16 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Bateria mierzy 57 Wh i powinna zapewnić długi czas pracy. Zawias 360 stopni jest bardzo stabilny i bezpiecznie utrzymuje wyświetlacz w pozycji pod różnymi kątami.

15,6-calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, a więc Full HD. Działa z częstotliwością do 144 Hz, co powinno przynieść przewagę, zwłaszcza podczas grania. Ale daje o sobie znać także w codziennej pracy zauważalna duża prędkość wyświetlania. Szybkie wyświetlanie jest obsługiwane w większości aplikacji i wszystko działa bardzo płynnie. Ale nie zawsze na ChromeOS. Szczególnie w ustawieniach zauważyłem, że treść działa bardziej przy 60 Hz podczas przewijania.

Obudowa Asus Chromebook Vibe CX55 Flip jest wyjątkowo podatna na zabrudzenia. (Źródło obrazu: GIGA)

Ogólnie ekran mógłby być nieco jaśniejszy i mniej odblaskowy. Odciski palców również bardzo szybko gromadzą się na powierzchni, dlatego zawsze należy mieć przy sobie ściereczkę do czyszczenia. Obudowa jest również bardzo podatna na zabrudzenia. Już po kilku minutach Asus Chromebook wygląda na mocno zużytego. To zasługa lekko gumowanej powierzchni, na której od razu widać każdy odcisk palca i drobinę brudu. Nie można ich łatwo zetrzeć ze względu na powierzchnię.

Klawiatura i touchpad działają niezawodnie. Dostępne są dwa porty USB-C, jeden port USB-A i port HDMI. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD. WiFi 6 gwarantuje, że połączenie z siecią jest zawsze stabilne.

Gry w chmurze z ograniczeniami

Granie było również zabawne, o ile połączenie było dobre. (Źródło obrazu: GIGA)

Asus Chromebook Vibe CX55 Flip koncentruje się na grach w chmurze. Nie grasz w gry na sprzęcie Asusa, ale korzystasz z usług takich jak GeForce Now, które zapewniają ci komputer do gier przez sieć i Przesyłaj strumieniowo gry na swojego Chromebooka. Jeśli nie masz szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem, odpadasz. Miałem też problemy z moją linią 250 000. Pomimo abonamentu Ultimate, który dostajesz na 3-miesięczny okres próbny, często zdarzało się, że rozdzielczość zacinała się podczas przenoszenia. Na wyświetlaczu utworzyły się fragmenty i zabawa zniknęła.

W usłudze GeForce Now możesz grać tylko w posiadane gry. (Źródło obrazu: GIGA)

Możesz także grać tylko w gry, które posiadasz. Właściwie myślałem, że GeForce Now jest jak Netflix dla gier. W rzeczywistości, na przykład, musisz podłącz swoją bibliotekę Steam i może wtedy grać w gry za pośrednictwem systemu od Nvidii. Na przykład zrobiłem z Farming Simulator 2022 lub Wiedźminem 3 z aktualizacją nowej generacji. Działa bardzo dobrze, o ile linia internetowa jest wystarczająco szybka. Niestety nie wszystkie gry są obsługiwane. Na przykład nie mogłem grać w GTA 5, mimo że znajdowało się ono w mojej bibliotece Steam.

Podczas grania nie zauważyłem większych opóźnień. Tylko w grach wyścigowych jestem ja zauważył minimalne opóźnienie. Ale mogło to być również spowodowane moim internetem. Ale można się do tego przyzwyczaić stosunkowo szybko i nieco wcześniej się poddać. Więc nie jest to problem dla wszystkich gier casual. Ale w przypadku gier rywalizacyjnych, w których naprawdę coś jest zagrożone, nie polegałbym na systemie gier w chmurze.

Największe zalety grania w chmurze

Ale są też zalety gier w chmurze. Oszczędzasz koszty energii i pieniądze na sprzęt. Mój notebook do gier Lenovo z kartą RTX 3070 zużywa podczas grania około 150 watów i jest wyjątkowo głośny. Z Asus Chromebook Vibe CX55 Flip otrzymuję 43 waty, w tym ładowanie baterii podczas pracy lub grania. Gdy bateria była pełna, zasilacz pobierał tylko 13 do 15 watów – kiedy grałem, pamiętajcie. Podczas grania mam trochę poniżej 5 godzin. Ustawiłem jasność wyświetlacza na najwyższy poziom. Przy normalnym użytkowaniu i nieco ciemniejszym wyświetlaczu było to około 7 godzin.

Asus Chromebook Vibe CX55 Flip pozostaje również bardzo cichy podczas grania. Tak, wentylator działa, ale ponieważ zasadniczo Chromebook nie jest obciążony, możesz grać w najlepsze gry i nikt tego nie zauważy. Dla kogoś, kto lubi grać na swoim laptopie, ale nie nosi słuchawek, jest to naprawdę ogromna korzyść.

Gry ze sklepu Google Play

Wyświetlacz Asus Chromebook Vibe CX55 Flip dostosowuje się, jeśli chcesz używać Chromebooka jako tabletu. (Źródło obrazu: GIGA)

Jeśli chcesz w coś zagrać na swoim urządzeniu, możesz przejść do Sklepu Google Play i tam pobrać gry. Wypróbowałem to z kilkoma zwykłymi grami, które działały cudownie. Możesz wybrać wyświetlanie jako smartfon, tablet lub na pełnym ekranie. Także Diablo Immortal działa na Chromebooku Asusa. Ale gra nie działała płynnie, chociaż sprzęt powinien być w stanie z łatwością sobie z nią poradzić. Również grafika na dużym ekranie była rozczarowująca.

Czy gry w chmurze to przyszłość?

Nie wyobrażam sobie tego w tej chwili z internetem, jaki mamy w Niemczech. Używałem Asus Chromebook Vibe CX55 Flip tylko przez kilka tygodni i miałem regularne problemy pomimo mojego naprawdę dobrego połączenia internetowego. Całkiem możliwe, że dzieje się tak, gdy nowe standardy WLAN zapewniają większą stabilność i wszędzie używamy łączy światłowodowych. Ludzie wciąż grają na swoich konsolach, telefonach komórkowych i komputerach osobistych. To też prędko się nie zmieni. Google zaprzestało nawet świadczenia usług na platformie Stadia.

Tak to działa z Chromebookiem

Wydajność Asus Chromebook Vibe CX55 Flip w normalnym użytkowaniu jest bardzo wysoka. (Źródło obrazu: GIGA)

Ponieważ Asus Chromebook Vibe CX55 Flip był pierwszym urządzeniem, którego mogłem używać z ChromeOS, używałem go również do pracy. Po zalogowaniu się na moje konto Google były wszystkie dane akceptowane natychmiast, mogłem zalogować się w dowolnym miejscu iw zasadzie nie musiałem niczego konfigurować. Mój Pixel 6 Pro (test) również został podłączony natychmiast, mogłem bezpośrednio uruchomić hotspot, wywoływać strony internetowe, które odwiedziłem za pomocą telefonu komórkowego lub wyszukać telefon komórkowy. Ponieważ i tak zwykle pracuję w sieci, korzystam z wielu usług Google i prawie żadnych programów, zmiana była dla mnie dziecinnie prosta. Nawet edycja obrazów była możliwa dzięki wbudowanym narzędziom do niewielkich zmian.

Jeśli weźmiesz pod uwagę cenę od 699 euro, nadal wolałbym notebooka z systemem Windows i nie chcę się sztucznie ograniczać. Żywotność baterii powinna być znacznie lepsza lub powinna istnieć inna ogromna zaleta. Po prostu nie widzę tego w tej chwili.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech